Bebek Sağlığı

Uyuz Salgınından Bebeğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Son zamanlarda çok sık dinlediğimiz, sağlık kurumularda sık müracaat etilen sıhhat meselelerinden biri; uyuz salgını. Daha ismini dinler dinlemez huylanıp kaşınmaya neden olan bu rahatsızlık; başta kalabalık civarlarda çalışan erişkinler, mektebe ya da mektep evveli eğitim müesseselerine giden çocuklar olmak üzere herkes için ciddi bir tehdit.

Bu can sıkıcı salgından korunmak istiyorsak evvel salgına neden olan canlı organizmayı iyi tanımak, ardından nasıl dağıldığını ve korunma yollarının neler olduğunu öğrenip lüzumlu tedbirleri almak gerekir. Aksi takdirde sıcacık bir sarılma, suçsuz bir oyuncak ya da elbise paylaşımı can sıkıcı bir hâl alabilir.

İçindekiler

Uyuz Nedir?Uyuz Bulguları Nelerdir?Uyuz Nasıl Bulaşır?Uyuz Rehabilitasyonu ile Alakalı Öğrenilmesi GerekenlerBebeğinizi Uyuz Salgınından Gözetmenin Yolları

Uyuz Nedir?

Bir hastalık ile başa çıkmanın en iyi yolu düşmanı iyi tanımaktan geçer. Bu nedenle evvel uyuz nedir sualine cevap aramak gerekir.

Uyuz, Sarcoptes Scabiei Von Hominis isimli, 8 bacaklı ve ancak mikroskop takviyesiyle görülebilen minik haşerelerin neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır.

Hayvanlarda ve insanlarda görülebilir. Ancak sanılanın aksine insanda hastalık yapan uyuz ile hayvanda hastalık yapan uyuz haşereyi birbirinden değişiktir. Hayvandan insana bulaşan akarlar insanda hastalığa neden olmaz.

Dünya çapında çok yaygın görülen uyuzun kuluçka süresi 30 gün kadardır. Bedene girdikten sonra ten yüzeyinde tüneller açarak ilerler. Bit ve eşi asalaklar gibi kanla beslenmez, ölü ten hücreleri ile beslenir ve artarlar.

Bedende semptomlara neden olması için 10 – 15 tane olması dahi yeterlidir. Akarların üremesi beden mukavemeti düşük olan erişkinler, çocuklar ve bebeklerde çok daha süratli olacağından bu sayı 1000’leri bulabilir.

Uyuz Bulguları Nelerdir?

Hastalık faktörünün bedene girmesinden, buraya yerleşip beslenmesi, yumurta yapması ve dolayısıyla üreyerek semptomları göstermesine kadar geçen zaman kuluçka müddetidir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Neu Düşüklüğü Nedir?

Uyuzun kuluçka süresi 30 gündür ve bu da bedene girdikten takribî 1 ay sonra bulgularını göstermeye başlayacağı anlamına kazanç. Alttaki semptomlar ise en sık karşılaşılan bulgularıdır.

Yerel bir bölgede görülen kaşıntı. Kaşıntı genellikle bel, koltuk altı, genital bölgeler, parmak araları, bilekler, göğüs uçları, diz kapağı ya da dirsek art kıvrımlarında görülür. Erişkinlerde surat, avuç içi, ayak tabanı ya da saçlı tende genellikle kaşıntı ve yara görülmezken; bebeklerde ve çocuklarda bu bölgelerde de görülebilir. Sıcak bir banyo, sıcak bir civarda bulunma ya da yatağa girdikten sonra kaşıntıda çoğalış. Kaşıntılı bölgede yara, kanama, kabarma ya da kabuklanma görülmesi. Uyuz akarının ciltte ilerlemek için açtığı tünellerden kaynaklı cilt yüzeyinde görülen ufak oyuntular. Uyuz haşeresine bakterilerin de eşlik etmesi neticesinde sulanma, sivilce eşi cerahat yaradılışı.

Yukarıyada verilen semptomların bir ya da birden aşırısının görülmesi vaziyetinde şipşak sağlık kurumuların cildiye başka bir deyişle dermatoloji kısmına gidilmelidir. Uzman doktora tetkik olduktan sonra doktorun verdiği rehabilitasyon aksatmadan uygulanmalıdır.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz salgını insandan insana basitçe bulaşır. Hastalığa tutulma nedeni asla şahsi hijyen beceriksizliği değildir. Sosyoekonomik seviyeye bakmaksızın herkeste görülebilir.

Uyuz, sanılanın aksine hayvandan insana bulaşması pek muhtemel bir hastalık değildir. İnsandan insana basitçe bulaşır.

Enfekte şahısla aynı yatakta uyumak, aynı sırayı paylaşmak, sarılmak, aynı eşyayı paylaşmak, ortak elbise kullanmak, cinsel birliktelik gibi yakın temas akarların basitçe bulaşması için yeterlidir.

Akarlar beden dışında başka bir deyişle eşyalar üzerinde 48-72 saat arası yaşamda kalabilir. Bu sebeple hasta bireyin kullanmış olduğu bir eşya üzerinde uyuz haşereyi günlerce yaşamda kalabilir. Bu da ortak eşya kullanımı neticeyi günler sonra dahi bedeninize hastalığın bulaşabileceği anlamına kazanç.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Kalça Sorunları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz kaşıntısının genital bölgede başlaması hastalığın cinsel temasla bulaşma olasılığını çoğaldırır. Cinsel temasla bulaşma ihtimali vaziyetlerinde kesinlikle cinsel yollarla bulaşan öteki hastalıkların olup olmadığının da ayrıntılıca incelenmesi öneri edilir. Zira cinsel yolla bulaşan rastgele bir hastalığın varlığı başka hastalıkların da basitçe bulaşması için bir fırsattır.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz Rehabilitasyonu ile Alakalı Öğrenilmesi Gerekenler

Hastanın yaşına, bağışıklık sistemine ya da hastalığın seviyesine göre uyuz rehabilitasyonunun süresi ve usulü de değişkenlik gösterir. İlaç veya krem tercihi kesin olmamakla beraber genellikle alttaki usuller kullanılır.

Kükürtlü pomatlar, uyuz kremi, merhemi veya solüsyonu ile rehabilitasyon edilir. Permetrinli ilaç ya da kremler kullanılır. İlaç hastanın gidişatına, yaşına göre yerel ya da tüm bedene uygulanır. Sürüldükten takribî 8 saat sonra banyo yapmak gerekir. Uygulama bölgesi, ölçüyü ve kullanma müddetini ancak uzman hekim tanımlayabilir. Krem ve solüsyonlarla iyileşemeyen hastaların hap ile rehabilitasyon olması gerekebilir. Kremin 8 saatlik uygulaması neticesinde genellikle hastalığa neden olan akarların tamamı can verir. Ancak ihtiyat emelli takribî 10 sonra ikinci bir uygulama istenebilir. Uyuz haşeresinin kuluçka yarıyılının takribî 1 ay olması ailedeki öteki abonelere bulaşıp bulaşmadığı mevzusunda kuşku yaratır. Başka Bir Deyişle öteki azaların kaşınmıyor olması akarın bulaşmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle hasta fert ile beraber tüm aile abonelerinin rehabilitasyona katılması istenir. Rehabilitasyon vaktince başta hastanın olmak üzerin ailenin tüm fertlerinin eşyaları dezenfekte edilmelidir. Giysiler, havlular, nevresimlere yıkanabilir öteki eşyalar yüksek ısıda yıkanmalı, konut ayrıntılıca köşe bucak arınılmalıdır.

Bebeğinizi Uyuz Salgınından Gözetmenin Yolları

Kalabalık yerlerde çalışan her erişkin uyuz salgını tehdidi ile karşı karşıyadır. Ancak çocuklar için vaziyet azıcık daha alıngandır. Zira bağışıklık sistemleri erişkinlere kıyasla daha düşüktür.

Bunun yanında mektep ve mektep evveli eğitimlerinden dolayı uzun zaman kalabalık civarda bulunuyor, dostları ile devamlı yakın temasta ve eşya paylaşımını çok hoşlanıyorlar. Bu nedenle bebeğinizi uyuz salgınından gözetmek ismine lüzumlu tüm tedbirleri almak ehemmiyetlidir:

Sıradaki Makale :   Bebekler Nasıl Görür?

Havlu, terlik, tarak ve eşi eşyalar bireye özel olmalı, ortak kullanılmamalıdır. Çocukların enfekte şahıslarla yakın temasından sakınılmalıdır. Enfekte birey ile aynı yatağı paylaşmamalı, aynı eşyaları kullanmamalıdır. Ailede uyuz birinin bulunması vaziyetinde, hastalık bulgularının ortaya çıkmasını beklemeden, öteki abonelerin de uyuz rehabilitasyonu sürecine katılması sağlanmalı. Enfekte bireyin çamaşırları ayrı yıkanmalı. Sağlık Kurumu, mektep, kapalı reyin alanları gibi kalabalık; otel gibi sizden evvel başka insanların kalmış olduğu yerlerde başta yataklar olmak üzere kullanılan eşyaların pakliği mevzusunda duyarlı olunmalı.

Son senelerde sağlık kurumulara uyuz salgını ile alakalı gelen olay rakamında ciddi bir çoğalış yaşanıyor. Bu çoğalış meseleye müteveccih ihtiyatlar mevzusunda daha dikkatli olunması gerektiğini gösteren bir ihtar kalitesindedir.

Hastalıkla uğraşmak istemiyorsanız, henüz uyuz kapmadan hem çocuklar hem de ailenin öteki aboneleri için lüzumlu tedbirleri almış olduğunuza emin olmalısınız.

Bebeklerde görülen yiyecek alerjileri mevzulu yazımızı alttaki linkten araştırabilirsiniz.

Bebeklerde görülen yiyecek alerjileri: https://www.bebek.com/bebeklerde-gorulen-yiyecek-alerjisi-hakkinda-tum-ayrıntılar/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı