Tüp Bebek

Tüp bebekte lazer uygulaması (embriyo traşlama / yardımla yuvalama)

Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Bölümü Direktörü Op.Dr.Aytuğ Kolankaya ve Embriyolog Pelin Kutlu bir kaç defa tüp bebek tedavisi sınanmış oysa başarısızlıkla sonuçlanmış tedavilerden daha sonra gebelik ihtimalini arttırmak için kullanılan bir teknik olan embriyo traşlama yöntemi ile ilgili data veriyor..

Yardımla üreme tekniklerinden biri olan mikroenjeksiyon yöntemi, insan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi ve bunu takiben oluşan embriyonun belli başlı rahmine geri verilmesi sürecini kapsar.
Anne adayından alınan yumurta hücreleri başlangıçtan itibaren zona pellucida adı bahşedilen esnek bir dış zar ile kaplıdır. Döllenme sırasında ve başlıca rahmine verilinceye kadar geçen vakit her tarafında gelişmekte olan embriyonun çevresinde bu çeper aralıksız olarak bulunmaktadır. Bu zarın görevi, yumurtanın ansızın artı sperm tarafından döllenmesini alıkoymak, embriyonun birincil 4 günlük gelişimi sırasında içeriğindeki hücrelerin bir arada tutulmasını temin etmek ve beşinci günde hücrenin yeterince genişleyebilmesine olanak tanımaktır.

Bundan sonradan embriyonun bundan böyle bir zara ihtiyacı kalmaz. Hamilelik oluşturma potansiyeline sahip bir cenin rahme geri verildikten sonradan dış zarını yırtarak dışarı çıkar ve rahim içi duvarına tutunur. Bu olaya yuvalanma (hatching) denir. Embriyo burada doğuma değin gelişimini tamamlar. Lakin bir takım durumlarda embriyonun zarı yırtabilme yeteneğinde biçimsizleşme olabilir. Böyle durumlarda dışarı çıkamayan cenin rahme de tutunamadığı için gebelik meydana gelmez.

Cenin Traşlama Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Cenin traşlama (assisted hatching) işlemi embriyonun rahme transfer edildiğinde zardan çıkabilmesine yardımcı olan bir işlemdir ve dış zarda bir yırtık oluşturulması ya da zarın inceltilmesi esasına dayanır. Bu amaçla ayrı yöntemler kullanılır. Bunlar:

• kimyasal hatching
• mekanik hatching ve
• lazer yardımıyla hatching yöntemleridir.

Kimyasal hatching yönteminde zarın üstüne zayıflatılmış bir asit solüsyonu
püskürtülür. Gözlem aşağı yürütülen bu işlem çeper yeterince inceldiğinde sonlandırılır.
Mekanik hatching yönteminde bir iğne dış zarın içinden geçirilir ve iğnenin üzerinde kalan kısım öteki bir iğne ile kesilir. Böylece çeper üzerinde bir yırtık meydana getirilir.
Lazer yöntemi ise günümüzde bundan böyle kullanılan ve kısa sürede netice alınabilen en modern yöntemdir. Çeper üstüne uygun büyüklükte ve dozda lazer atışı yapılması ile zarda bir delik oluşturulması esasına dayanır. Bu Nedenle kimyasal ve mekanik sistemlerde zarda oluşabilecek yaygın bir zarar tamamiyle önlenmiş olur. bu nedenle ayrıca güvenlik açısından keza de başvuru süresi kısalığıyla embriyoların dış ortamda asgari süre kalmasını sağlaması açısından en seçim edilecek yöntemdir.

Sıradaki Makale :   Tüp Bebek Başarısızlığı

Kimlere Uygulanıyor?

Assisted hatching uygulamalarının mikroenjeksiyon tedavisi bölge bütün hastalara yapılması gerekli değildir. Bugüne kadar yapılan sayısız uygulamalardan varılan netice, bu yöntemin aşağıdaki durumlardan herhangi biri ya da birkaçının varlığında uygulanmasının yerinde olduğu yönündedir:

• bayan yaşının 37 ve üstü olması,
• cenin kalitesinin düşük olması,
• az sayıda embriyo elde edilmesi,
• 2 veya daha artı denemenin başarısızlıkla sonuçlanması,
• dondurulumuş embriyoların çözülerek kullanılması,
• zona pellucidanın normalden daha kalın olması.

Bu yılki Amerikan Üreme Tıbbı Kongresinde varılan iki taraflı sonuca kadar, yukarıdaki durumlarda uygulanan embriyo traşlama işlemi ardından gebelik şansı daha yüksek olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda, bilhassa daha önce tüp bebek tedavisi uygulanmış lakin hamilelik elde edilememiş grupta ve ileri yaş grubunda bu yöntemin daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı