Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi İçin En Uygun Zaman Hangisidir?

Yeni cins taze çiftler artık evlendikten daha sonra eski zamanlardaki gibi hemencecik çocuk yerine getirmek yerine bir zaman birbirlerine süre ayırmayı ve birazcık da gezmeyi seçim ediyorlar.

Bu süreçte sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir beraberlik geçiren çiftler kısa bir vakit sonradan bu hoş birlikteliği bir bebek ile taçlandırmak istiyorlar. Kimisi tam da planladığı gibi dilediği zamanda gebe kalmayı başarırken kimileri için işlem fazla daha uzun ve yorucu olabiliyor. Böyle bir durumda çiftler ilk kez tüp bebek tedavisi elde etmek üzere alternatif yöntemleri gözden geçirmeye başlıyorlar.

Fakat dilediğimiz yöntemi dilediğimiz vakit kullanmak defalarca muhtemel olmayabiliyor. Öyleyse tüp bebek için en yerinde zaman nedir? Doğru zamanın geldiğini nasıl bilebiliriz?

İçindekiler

IVF Tedavisi Kimlere Uygulanır?Tüp Bebek İçin En Yerinde Zaman Nedir?Tüp Bebekte Galibiyet Oranı Nedir?Tedavide Başarı Oranını Artmak Muhtemel!

IVF Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Irk arasında tüp bebek olarak bilinen tedavi yöntemi biyolojik olarak IVF (In Vitro Fertilizasyon) şeklinde ifade edilir.
Bayağı yollarla gebe kalamayan birçok çifte umut olan bu yöntem, yumurta ve spermin laboratuvar ortamında birleştirilmesi (döllenmesi) arkasında büyüyüp büyüyen embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi esasına dayanmaktadır.

Pratik Olarak çok basit gibi görünse de gebe kalınamaması durumunda yöntem defalarca birincil seçim edilen tedavi şekli değildir. Genelde öncesinde daha basit tedaviler ile başlanıp olumlu sonuç alınamaması durumunda ve başlıca sağlık durumu problemleri ile karşılaşıldığı takdirde aracısız olarak tercih edilmektedir.

Her çift için tüp bebek tedavisi için doğru vakit öbür olsa da karşılaşılması durumunda doğrudan tedaviye başlanması gereken bir takım durumlar ve sağlık problemleri mevcuttur.

Bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir;

Erkeklerde sperm sayısında azalma ya da azospermi (menide sperm olmaması) Sperm morfolojisinde ya da hareket kabiliyetinde bozukluk Kadınlarda yumurtlama problemleri (polikistik over sendromu) Yumurta kanallarının allah vergisi veya herhangi bir sıhhat probleminin tahribatı sonucu tıkalı olması Yumurta rezervinin doğuştan az olması Geçirilen herhangi bir rahatsızlık sonucu yumurtalıkların tahrip olması ve bundan kaynaklı yumurta hücrelerinin sayıca azalması Çikolata kisti (endometriozis) Açıklanamayan kısırlık durumu

Sıradaki Makale :   Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Tutunmasına Yardım Edecek Besinler!

Tüp Bebek İçin En Uygun Vakit Nedir?

IVF tedavisi, sperm ve yumurtanın vücut dışında döllenmesine dayalı olan ve teoride fazla basit uygulanabilen bir yöntemdir. Fakat teoride çok basit olsa da pratikte hemencecik tercih edilmez ve tüp bebek için yerinde süre beklenir.

Peki tüp bebek için en yerinde süre nedir?

Bu sorunun cevabı kişisel farklılıklar göstermekte ve yaş, yaşam şekli, mevcut sıhhat problemleri gibi birçok faktörden etkilenmektedir. en düşük 1 sene zaman her tarafında korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumunda çiftin mutlaka bilirkişi bir hekime görünmesi ve problemin neyden kaynaklandığı ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yaptırması gerekir.

Yapılan çalışmalar sonucu herhangi bir somut kusur olmamasına karşın sonraki 6 ayda da uyumlu cinsel ilişki ile gebelik gerçekleşmiyorsa tüp bebek için yerinde vakit gelmiş demektir. Oysa bir takım durumlarda bu 1,5 takvim vakit önemli bir kayıp sayılırak tedaviye daha erken başlanması uygun bulunabilir.

Tedavide zaman kaybedilmemesi gereken bazı durumlar aşağıdaki gibidir:

35 yaş üstü kadınlarda korunmasız cinsel ilişki ile 6 ay;45 yaş üstü kadınlarda ise 3 ay geçmesine karşın gebeliğin gerçekleşmemesi Daha önce sınanmış aşılama uygulamalarının başarısız olması Başarısız olmuş tüp bebek deneyiminin bulunması Daha önce yaşanmış dış hamilelik deneyimi Genetik veya çevresel etmenlerden kaynaklı yumurta rezervinin azalması Adet düzensizliği ve bundan kaynaklı fazla kilo alma, kıllanma gibi problemlerin ortaya çıkması Rahim yapışıklığı veya yumurta kanalının tıkanması Ailede kısırlık geçmişi Yumurtalıkları ya da testisleri olumsuz etkileyen bir hastalık geçmişi Cinsel yolla bulaşan hastalık geçmişinin olması Eşlerden birinde kayda değer bir kalıtımsal rahatsızlık nakliye olasılığının varlığı Ereksiyon ve erken boşalma problemlerinin yaşanması Radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavilere maruz kalma

Sıradaki Makale :   Tüp Bebek Başarısızlığı

Bütün bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda tüp bebek için en yerinde zaman aralığının kişiden kişiye farklılık gösterdiği anlaşılır biçimde ortadadır. Yukarıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahip olan bireylerin zaman kaybetmeden gerekli tedaviye başlamaları gerekir.

Lakin ciddi bir üreme sorunu olmaması ve kadında yaşın 35’in aşağıda olması durumunda bu tedaviye açtırmak için asgari 1 yıl beklenebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Tutunmasını Kolaylaştıracak Besinler konulu videomuzu izleyebilirsiniz.Tüp Bebekte Galibiyet Oranı Nedir?

İnsanın yaşam döngüsünde bebeklik, çocukluk, erginlik, ekseriyet ve yaşlılık olmak üzere farklı gelişim dönemleri mevcuttur. Her dönem özeldir.

Her dönem insanın farklı bir yönünü geliştirerek hayat sürecinde daha dinç ilerlemesi için zorunlu donanıma ve olgunluk düzeyine sahip olmasını sağlar.

İşte tam da bu yüzden her yaşın öbür bir güzelliği vardır. Ancak mevzu üremek ise bir takım yaşların güzelliği apayrıdır. Doğal yollarla üremede olduğu gibi tüp bebekle hamile kalmada galibiyet oranı da yaşa tarafından çeşitlilik gösterir.

Yaşa bakılmaksızın genelde her 100 IVF denemesinin sıradan 30’u başarılı olmuştur. Başarılı gebelikle birlikte dinç doğumun gerçekleşme oranı ise %22’dir.

Bu oranlar yaşa kadar farklılık göstermekte ve tüp bebek tedavisi ne süre uygulanmalıdır sorusuna cevap vermektedir. 35 yaş altı kadınlarda oran %39’lardayken, bu oran 40 yaş üstü kadınlarda %11’lere gerilemektedir.

Bu sonuçlara bakıldığında 35 yaş öncesinin tüp bebek için epeyce bereketli olduğu söylenebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Uyarı Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Tedavide Galibiyet Oranını Artırmak Olası!

Kişisel farklılıklar, mevcut sıhhat problemleri ve yaş IVF ile gebe kalma sürecinizi etkileyen ve sizin kontrolünüzde olmayan durumlardır. Bunları değiştiremezsiniz.

Oysa basit önlemler ve küçük hazırlıklar ile tedavide galibiyet oranını arttırarak ayrıca sağlığınıza hem de bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. İşte çare sürecini kolaylaştıracak ve başarı oranını artıracak basit öneriler.Alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan maddelerin kullanımını eksilmek, mümkünse adamakıllı kesmek.

Sıradaki Makale :   Tüp bebekte lazer uygulaması (embriyo traşlama / yardımla yuvalama)

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, tiroit gibi sağlığınızı ve gebe kalmanızı olumsuz etkileyecek problemleri yoklama aşağı yakalamak. Kilonuzu alışılagelmiş değer aralığında tutarak fazla güçsüz veya çok kilolu olmamaya çaba etmek. Spor gerçekleştirmek, dengelenmiş ve uyumlu beslemek. Stresten uzaktan durmak. Özel bir afiyet kuruluşunda çare görecekseniz özel sağlık durumu sigortası yaptırma seçeneklerini ölçmek.

Bebek sahibi elde etmek her çiftin hayalidir. Ancak büyüyen sıhhat problemleri, değişen besin alışkanlıkları ve her geçen gün büyüyen stres düzeyi üreme sistemini olumsuz etkilemekte ve doğal yollarla hamile kalmanın önüne geçmektedir.

Bunun üstüne artan teknoloji ile çoğu çare yöntemi geliştirilmekte ve kısırlık problemleriyle mücadele edilmektedir.

Bu mücadelede tüp bebek tedavisi en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Bu tedavinin başarılı olması için iyi bir klinik ve deneyimli bir hekim bulmak dek tüp bebek için en yerinde vakit tespitinin doğru yapılması da önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı