3-4 Yaş

Özgül öğrenme güçlüğü zeka sorunu mudur?

Özgül öğrenme güçlüğü, bir çocuğun zekası alışılagelmiş ya da normalin üzerinde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük galibiyet göstermesi olarak tanımlanıyor.

Sema Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Savaş Yılmaz, “Öğrenme ve seziş sorunu, çocuğun doğumu ile başlıyor. Eğitim süreci içinde edinilemez. Yaşam boyu süren bir bozukluktur. Dil gelişimi ve kullanımı, hitabe, okuma-yazma, matematik becerilerini etkileyen bir sorun olduğu için, bireyin eğitimini, mesleğini, jurnal aktivitelerini etkiliyor.” diyerek özgül öğrenme güçlüğü hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Özgül öğrenme güçlüğü toplumda sıklığı %1-15 arasında değişmektedir. Özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların anne babalarında benzer sorunlar olma olasılığı normal popülasyondan 5-12 kat pozitif, ikizlerde özel öğrenme güçlüğü olma ihtimali yüksek (bir çocukta varsa diğerinde olma olasılığı yüksek) kardeşlerde benzer sorunların olma olasılığı yüksektir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Solaklarda bayağı popülasyondan daha sık gözlenir. Hiperaktivite ile birlikteliği sıktır.

BELİRTİLERİ

Okul Öncesi Dönemine İlişkin Belirtiler

● Dil gelişiminde gecikmeler, tavır bozukluğu (yanlış telaffuz, kelime dağarcığının yavaş gelişmesi… vb.)

● Beceriksiz motor gelişim (öz bakım becerilerinde zorluk, kullanışsızlık, çizim becerilerinde sorun)

● Bazı kavramları öğrenmede güçlükler (sayıları, alfabeyi, saati ve haftanın günlerini öğrenmede zorluk)

Mektep Dönemine İlişkin Belirtiler

Akademik galibiyet: okul başarısı yaşıtlarına ve zekasına oranla düşüktür. Bazı derslerde başarısı sıradan veya normalüstü iken bir takım derslerde (okuma gerektiren sözel ağarlıklı dersler) düşüktür.

Okuma becerisi: okuma hız ve niteliği açısından yaşıtlarından geridir. Harf-ses uyumu gelişmemiştir. Bazı harfleri seslerini öğrenemez harfin şekli ile sesini birleştiremez.

Yazma Becerisi: yaşıtlarına oranla el yazısı okunaksız ve çirkindir, sınıf düzeyine tarafından yazı yazması yavaştır, yazarken bazı harf ve sayıları, kelimeleri zıt yazar, yazarken bazı harfleri karıştırır b-d, m-n gibi. Heceleri atlar veya harf/hece ekler, sınıf düzeyine göre yazılmış imla ve noktalama hataları yapar. Ufak- büyük harf, noktalama, hece bölme hataları, yazarken kelimeler arasına hiç boşluk bırakmaz veya bir kelimeyi iki-üç parçaya bölerek yazar.

Sıradaki Makale :   “Benim çocuğum küfretmez” demeyin.

Organize Olma Becerisi: odası, çantası, eşyaları ve giysileri dağınıktır. Defter ve kitaplarını fena kullanır ve yırtar, yazarken yersiz satır atlar, boşluk bırakır, sayfanın kayıtlı bir kısmını kullanmaz, zamanını ayarlamakta güçlük çeker, düşüncelerini organize edemez.

Oryantasyon(yönetim) becerileri: sağ- sol karıştırır, yönünü bulmakta zorlanır, doğu-batı, kuzey-güney kavramlarını karıştırır. Daha Aşağı-üstteki, ön-arkadaki kavramlarını karıştırır, zamana ilişkin kavramları (dün-bugün önce-sonra gibi) karıştırır. Gün ay, yıl, mevsim kavramlarını karıştırır. Saati öğrenmekte zorlanır.

Sözel açıklama becerisi: duygu ve düşüncelerini sözel olarak ifade etmekte zorlanır. Hür konuşurken sürükleyici cümleler kuramaz, heyecanlanır, takılır, şaşırır, sınıfta sözel katılımı azdır, bir takım harflerin seslerini içten olarak telaffuz edemez.

Çare:

Özgül öğrenme güçlüğünün tedavisinde, problem olan alanlara yönelik özel eğitim desteği verilmesi gereklidir. Çocuğun hangi alanlarda güçlüğü varsa buna yönelik okuma yazma, oryantasyon, idrak vs. eğitimi planlanır. Bunun yanına ailenin tutumları konusunda bir danışmandan destek alınması çocuğun güçlüklerini ailece yenme konusunda rahat sağlayacaktır. Ek hastalıkların bulunması halinde ( hiperaktivite ve depresyon) hap tedavisi eklenebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı