Aktivite Önerileri

Oyunlar çocuklara özgüven kazandırıyor

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Kısmı’nden Uz. Psk. Seçkin Bilge Bıyıkoğlu, reyin oynamanın çocukların psikolojisi üzerindeki tesiri hakkında bilgi verdi.

Çocuğunuza “Sen reyin yaşını çoktan geçtin” demeyin

Eğitim sisteminin ağırlığı sebebiyle günümüzde çocukların oyunu unuttuğu, tamamen derslere, imtihanlara ve konut ödevlerine eğildiği ehemmiyetli bir reeldir. Zati mektepte kısıtlı olan reyin oynama zamanı, konutta da çalışan anne-babaların yoğun yaşam stili nedeniyle genellikle yasaklanmaktadır. Anne-babalar da çocuğun akademik galibiyetine bir hayli yoğunlaşarak oyunun eforunu ve ehemmiyetini unutmuş gidişattadır.  Hatta bazı ebeveynler mağazaların oyuncak kısmından geçerken çocuklarına “sen reyin oynayacak yaşta değilsin” gibi ihtarlarla oyunu unutturmaya çalışmaktadır.
Spor oyunun yerini yakalamaz
Çoğu ebeveyn özellikle hafta sonları çocuğu sosyal etkinliklere yollayarak bir nebze olsun çocuğa soluk aldırdıklarını düşünmektedir. Oysa bir spor etkinliği oyunun yerini yakalamamaktadır. İlgilenilecek spor faalliği genellikle bir erişkin tarafından hakimiyet edildiği için çocuk kendi kararlarını verme ve kendi tavrının mesullüğünü alma gibi fırsatlardan yoksun kalmış olmaktadır. Buna rağmen, çocuk kendi oyununu oynarken kendisi kaideler koymakta, ekip kurmakta ve kendi tavrının mesullüğünü almaktadır.
Reyin çocuğa özgüven kazandırıyor
Çocuklar sosyal, duygusal, akılsal ve fiziksel hünerlerini geliştirmek için reyin oynamaya gereksinim dinlerler. Reyin çocukların kendi hünerlerini test etmeleri için uygun bir etraf sunar. Reyin, çocuklara değişik insanlarla nasıl irtibat kuracaklarını öğretir, çocukların problemlerini çözmeye ve manevi çatışmalarını analiz etmeye destekçi olur. Reyin, erişkinlerin öğretemeyeceği reel yaşamın fobili, cüretkar ve utangaç arzlarını bilme yoludur. Oyunlar sayesinde çocuk, değişik insanlarla yaşamayı ve yaratıcı düşünmeyi bilir. Reyin ile sağlanan tam bunlar, çocuğun sağlam bir gelecek oluşturması için ehemmiyetli esasları oluşturur.
Çocuğunuzun hayal eforunu kullanmasına imkân tanıyın
Yapılan araştırmalarda; babasıyla reyin oynayan çocukların, babası reyin oynamayan çocuklara oranla daha geniş bir hayal eforuna ve öğrenişsel kabiliyete sahip olduğu gösterilmektedir. Annesiyle reyin oynayan çocukların, çocuğuyla reyin oynamaya zaman ayıramayan annelerin çocuklarına göre annesiyle daha sağlam/tehlikesiz bir bağ kurduğu ve daha pozitif gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Ailesiyle birlikte reyin oynayan daha büyük çocukların, ailesi reyin oynamayanlara oranla mekteple daha pozitif bir bağ kurduğu, ruhsal olarak daha sıhhatli olduğu, dostları ile ilişkilerinin daha eforlu olduğu ve ailevi yakınlıktan daha fazla sevinç aldıkları görülmektedir.
Ailece reyin oynayın
Yaşınız ne olursa olsun, reyin oynamak için asla yaşınız ileri değildir. Reyin yalnızca çocuklar için değildir; erişkinler de reyin oynayabilirler. Anne-babaların işten geldiğinde çocuğuyla reyin oynaması hem aralarındaki bağı güçlendirir, hem de yoğun bir iş gününün ardından stres atmaya birebirdir. Çocuğunuzla birlikte gülmek, hafiflemek, sıhhatinize de iyi gelecektir. Aynı zamanda, önem verildiğini, ilgilenildiğini paydan çocuğun kendine olan güveni çoğalır. Çocuk, bu dünyada bir yeri olduğu hissini kazanır. Hep birlikte oynayan ailelerin birbirlerine karşı daha işbirlikçi, destekleyici olduğu ve birbirleri ile bağlantıyı daha eforlu olduğu görülmektedir. Ailede yaşanan günlük problemler müzakere, münazaralar, vahşilik, uyuşukluk, hiddet nöbetleri gibi oyunun gücüyle aşılabilir.
Televizyon ve bilgisayar yerine yaratıcı oyunları seçim edin
Ebeveynler çocuklarına özgür, yapılandırılmamış, yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri yeterli reyin zamanları sağlamalıdır. Bu özgür zamana aileler de de katılarak çocukları ile reyin oynamalıdır. Fiziksel etkinlikten, yaratıcılıktan yoksun bilgisayar ve televizyon yerine, çocukların faal oyunlar oynaması sağlanmalıdır. Çocuğun bilgisayar ve televizyona maruz kalma zamanını kısıtlayarak ona destekçi olunabilir. Yaşına uygun, onların hayal eforunu ve yaratıcılığını destekleyen bloklar, bebekler gibi oyuncaklar alınmalıdır. Mektepte faal bir rol alarak çocuğun yeterli özgür reyin zamanı aldığına emin olunabilir.
Sıradaki Makale :   1 Yaş Bebekler için Evde Etkinlik Önerileri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı