Doğum

Normal Doğum Korkusu

Birçok bayan bebek sahibi elde etmek için epeyce heyecanlıdır. Korunmayı bıraktıktan sonra her ay, büyük bir heyecanla bebek haberi almayı beklerler. O haber alındıktan sonraki gebelik dönemi, birtakım semptomları olsa da kadınlar için oldukça öbür ve güzel bir dönemdir. Ama zaman geçip de doğum vakti yaklaştığında bazı kadınları bir telaş sarar.

Sağdan soldan duyulan büyük kasaba efsaneleri, dizi ve filmlerdeki çığlık çığlığa doğum sahneleri göz önüne alındığında, anne adaylarının alışılagelmiş doğum korkusu yaşamaları böylece de şaşılacak bir şart değildir. Sırf bu korkular nedeniyle, normal doğuma engel hiçbir problem yokken sezaryen doğum yapmak isteyen bayan sayısı azımsanamayacak çoktur. Ama unutulmamalıdır ki, eğer sizin ve bebeğinizin sağlığını korkutma eden özel bir durum yahut, vajinal doğum tıpkı doğadaki diğer memeli canlıların yaptığı gibi en doğal doğum şeklidir.

Doğum Korkusu İşi Daha Da Zorlaştırabilir

Gerginlik yapmak, kendimize yapacağımız en büyük kötülüklerden biridir. O Kadar fazla hastalığın ve rahatsızlığın temelinde gerginlik yatar. Doğum konusunu kafada büyütmek ve bunu bir problem haline getirmek anne adayının vücudunun stresle yüklenmesine, haliyle kan dolaşımının bozulmasına, vücuttaki oksijen miktarının azalmasına ve vajinadaki atardamarların kasılmasına niçin olabilir.

bu nedenle bayağı doğumdan korkan kadınların o kadar çoğu, daha uzun zaman doğum sancısı çekmekte veya sezaryen doğuma yönlenmek zorunda kalmaktadır. Annelerin duyduğu stres, doğuma tezgâhtar olan oksitosin hormonu salgılanmasını engelleyerek doğumun başlamasını da engelleyebilmektedir. Keza stresin sadece doğumu değil, anne karnındaki bebeği de olumsuz etkilediği göz ardı edilmemelidir.

Doğum Korkusunu Daha İleri Boyuta Taşıyan Tokofobik Kadınlar

Bazen doğum korkusu pek bir hal alır ancak, birey hamile kalma fikrini bile kabul etmeyebilir. Bu şart, genelde etraftan duyulan korkutucu doğum hikayeleri veya izlenilen acılı doğum videolarından kaynaklanmaktadır. Kimi zamansa bu durumun kaynağı çocukluğa kadar dayanabilmektedir.

Sıradaki Makale :   Suda Doğum ile İlgili Tüm Detaylar!

Annesinin veya çevresinden birinin sancılı doğumuna şahitlik etmek ya da yakın çevresinde veya ailesinde sakat doğumların varlığı kişileri aynı deneyimi yaşama korkusundan ötürü gebelik fikrinden uzaklaştırmaktadır. Kimilerinde bu şart, katiyen çocuk sahibi edinmek istememekle, hatta gebelik durumunda kürtajla sonuçlanırken; kimilerinde ise sezaryen doğum gibi öbür alternatif doğum seçenekleriyle sonuçlanmaktadır. başkaca;

Düşük ya da sakat doğum geçmişi olanlar, Geçmişte yaşanan kaza gibi fena deneyimler neticesinde ölüm korkusu yaşayanlar, Gebelik dönemindeki hormon dalgalanmaları neticesinde doğum ile ilgili negatif düşüncelere kapılanlar, Eşi ya da partneriyle kötü giden ilişkinin sebep olduğu doğum korkusu gibi tokofobiye neden olan başka sebepler de bulunmaktadır.

Tokofobiye sahip şahısların, çözümü hamilelikten kaçınmakta veya sezaryen doğumda bulmaları yerine, “Doğum korkusu nasıl yenilir?” sorusuna yanıt aramaları gerekir. İleri derecede doğum korkusuna sahip tokofobik kadınların, terapiler sayesinde bu durumdan kurtulmaları mümkündür.

Hangi derecede olursa olsun alışılagelmiş doğumdan korkanlar; kendilerine fena anılarını anlatan, olumsuz enerji veren kişilerden uzaktan durmalı, sadece doğum sonrasında kavuşacakları bebeklerine ve ailelerine odaklanmalıdırlar. Bu konuda eşlerinden takviye gören kadınlar bu süreci daha basit bir şekilde atlatabilirler.

Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir?

Anne adayı birtakım sebeplerden ötürü adi doğum korkusu yaşayabilir. Öncelikle, annenin eşi veya çevresindekiler bu korkuyu anlayışla karşılamalıdırlar. Eğer anne adayına sürekli geveze takıntılara sahip olduğu vurgulanırsa, koşul düşünülenin tersine daha kötü bir hal alabilir.

böylece, benzeyen ve yakın çevrenin önce anne adayı ile empati yapması gerekir. “Doğumdan fazla korkuyorum” diyen bir eşe verilecek yanıt; kafanda çok büyütüyorsundan ziyade, sancıların yalnızca fazla kısa süreceği ve o sancıların sonucunda hayatına çok değerli bir varlık geleceği ile ilgili olmalıdır. Peki, bu korkunun üstesinden gelmek için anne adayı neler yapmalıdır?

Sıradaki Makale :   Sezaryen Doğum Hakkında Her Şey!

Asla Kendinizi Suçlamayın:

Doğum korkusuna sahip olduğunuz için katiyen kendinizi suçlamayın. Muhakkak ancak doğum biraz sancılı bir süreçtir. Ancak sizin, bunun üstesinden gelebilecek değin dinç olduğunuzun farkına varmaya ihtiyacınız var.

Korkunuzla Yüzleşin: 

Korkunuzu yenmenin en iyi yolu, korkunuzla yüzleşmektir. İnsan bilmediği veya çevresinden duyduğu abartılı şeylerden ötürü elbette korkar. Doktorunuzla bu korkunuzu paylaşarak ondan yardım alın ve doğumla ilgili doğru kaynaklardan detaylı bilgiler edinin.

Adi Doğumun Avantajlarını Öğrenin:

Olağan doğumdan korkuyorsunuz, fakat yine de öyle olmasını istiyorsunuz. Peki niçin? Bunun sebebi, yakın arkadaşınızın ya da annenizin bu şekilde doğum yapmış olması ve size öteki doğum şekillerinin daha çok negatif tarafı olduğunu söylemeleri olmamalıdır. Kendinizi bu şekilde zorlama altında hissedebilirsiniz. Doğum türlerini araştırarak alışılagelmiş doğumun avantajlarını görebilir, böylece kendinizden daha belli bir şekilde finale dürüst adım atabilirsiniz.

Yalnızca Adi Doğuma Odaklanmayın:

Her ne kadar korkularınız olsa da son ana kadar sıradan doğum planladınız. Oysa ters giden bir şeyler oldu ve sezaryene alınmanız gerekiyor. Bu tip durumlarla epeyce sık karşılaşılmaktadır. Anne ve bebeğin sağlığı için, bazen ilk kez o kadar planlansa da sıradan doğum tehlikeli bir ayla gelebilir. böylece kendinizi doğuma hazırlarken bu olasılığı göz ardı etmeyin. Sadece sıradan doğum ile ilgili yok, öteki doğum şekilleriyle ilgili de bilgi edinin.

Nefes Egzersizleriyle Kendinizi Rahatlatın:

Stresten yürüyüp gitmek ve daha sağlıklı bir bedene sahip elde etmek için nefes egzersizleri ve meditasyon olağanüstü bir yoldur. Bu şekilde bütün negatif düşüncelerden arınır, daha fazla bir insan olursunuz. Bu durumda bebeğiniz de karnınızda daha mutlu ve huzurlu olacak.

Nefes Egzersizleriyle Kendinizi Rahatlatın

 

Doğum Çantası Hazırlayın:

Doğuma az bir vakit kaldıysa mutlaka doğum çantanızı yanı başınızda hazır edin. Bu Nedenle kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Sıradaki Makale :   Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarsınız?

Doğum Yapacağınız Hastaneyi Evinize Yakın Seçebilirsiniz:

Olağan doğum planlıyorsanız ve yolda doğum yapmak, hastaneye yetişememek gibi korkularınız varsa doğum için evinize en yakın hastaneyi tercih edebilirsiniz. Böylece bu korkularınız bir nebze azalacaktır.

Sizi Anlayan Birileriyle Konuşun:

Kendinizi gergin ve endişeli hissettiğiniz zamanlarda size fazla enerji verecek yakınlarınızla hissettiklerinizi paylaşın. Bu eşiniz, arkadaşınız, anneniz veya ablanız olabilir. Biriyle hislerinizi paylaşmak ve onların sizi anladığını hissetmek sizi rahatlatacak ve mutlu edecektir.

Doğum Anına Yok, Sonrasına Odaklanın:

Hamileliğiniz her tarafında odaklanmanız gereken şey doğumun kendisi değil, sonrasındaki hayatınız olmalıdır. Bebeğinizi nasıl yetiştireceğiniz konusunda kitaplar okuyabilir, onunla birlikte geçireceğiniz zamanların hayalini kurabilirsiniz.

Doğuma Hazırlık Eğitimi Alın:

Korkularınızın üstesinden gelebilmek için başvuracağınız yöntemlerden biri de doğuma hazırlık eğitimidir. Bu eğitimde tıpkı sizin gibi bebek bekleyen anne adayları ile sohbet edebilir, onlarla korkularınızı paylaşabilirsiniz. Alışılagelmiş doğum korkusu yaşayan kişinin yalnız siz olmadığını bilmek size kuvvet verecektir. Burada yapacağınız egzersizler de bedeninizin rahatlamasına ve daha enerjik olmanıza tezgâhtar olur. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı