3-4 Yaş

Montessori Eğitimi Nedir?

İçindekiler

Montessori Eğitimi Nasıl Olmalıdır?Montessori Eğitim Yöntemi Nedir?Montessori Eğitimi Hangi Prensipleri İlke Edinir? Montessori İlkeleri

Montessori Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Amacı bireyde istendik ve olumlu tavır değişikliği gerçekleştirmek olan eğitim; doğumla başlayıp, ölene değin aralıksız bir süreçtir. Ebeveynlerin, bebekleri doğduğu günden itibaren en manâlı uğraşı ise bebeklerinin iyi bir eğitim almasıdır. Bebeklerinin eğitimi için araştırma yapan anne babaların son zamanlarda fazla sık duyduğu kavramlardan biri de montessori eğitimi yöntemidir. Peki her geçen gün popülerliği büyüyen bu eğitim yönteminin hedef, usul ve uygulanabilirliği nedir?

montessori eğitimi

Montessori Eğitim Yöntemi Nedir?

İtalyan pedagog ve insanbilim uzmanı Maria Montessori tarafından 1900’lü yılların başlarında geliştirilen bir yöntemdir. İlk olarak öğrenme geriliği olan çocuklarla incelemeler yapan Maria Montessori, 1907 yılında kendi okulunu açmıştır. Bu okulda bayağı gelişim düzeyindeki çocuklarla çalışarak; öğrenmede metot değil, çocuğun kişiliğinin ön plana çıkarılması gerektiği sonucuna ulaşmıştır.

Takriben 100 yıldır bütün dünyada belli ve uygulanan montessori, çocuk merkezli bir eğitim yaklaşımıdır. Montessori eğitim yöntemi temelinde her çocuk özeldir; her çocuğa kendi özellikleri ve gelişimsel hızına yerinde, faal olacağı, süreci yönetebileceği ve bağımsız bir öğrenme ortamı hazırlanmalıdır. Bu ortam bireye potansiyelini geliştirebileceği, yaratıcı görüşler üretebileceği, keşifler yapabileceği faaliyetler ve doğal yaşantılar sunabilmelidir.

Montessori Eğitimi Hangi Prensipleri İlke Edinir?

Çocukların duygularına ve ruhuna ağırlık veren montessori eğitimi, çocuğu merkeze alırken bir takım esas ilkeler doğrultusunda hareket etmektedir. Bu ilkeler çocukların özgürce keşfedebileceği, kendi hatalarını denetleyerek telafi edebileceği, sosyal ilişkilerini kendi istekleri doğrultusunda kurabileceği ve hür seçimler yapabileceği bir eğitimin olmazsa olmazıdır.

Montessori İlkeleri

Çocuğun Kişiliğine ve Seçimlerine Saygı Gösterilmelidir

Her çocuğun ayrı olduğu ilkesine dayanan bu eğitimde, esas ilke çocuğun kişiliğine, gelişim özelliklerine, isteklerine ve öğrenme şekline hürmet duymaktır. Çocuğa kendini açıklama edebileceği ve bağımsızlık seçimler yapabileceği ortamlar yaratmak, çocuğa hürmet duymanın en kayda değer göstergesidir.

Sıradaki Makale :   Özgül öğrenme güçlüğü zeka sorunu mudur?

Montessori çocuğa “Sulu boya ile çiçek temalı bir resim çizeceğiz.” demez. Çocuk eğer isterse resim yapar ve konusunu, çalışma oluşturacağı ortamı ve kullanacağı boyayı da kendisi seçer. Bu usul ile artan çocuklar bağımsızdır. Bağımsız bireyler ise keza kendine ayrıca de diğer insanlara saygı duyarlar.

Çocuğun Gelişimindeki Kritik Dönemleri Dikkate Alır

Çocuklarda belirli yaş aralıklarında belirtilmiş özellikler ön plana çıkmaktadır. Belirli özelliklerin geliştiği ve ilgili davranışın en iyi öğrenildiği bu dönemlere kritik dönem denir. Montessori yaklaşımı, çocuğun o gelişim alanında en hevesli olduğu kritik dönemi yoğun faaliyetlerle destekleyerek, olumlu tavır değişikliği gerçekleştirilmesini sağlar. Örneğin, 1-3 yaş arası hitabe için kritik dönemdir. böylece montessori bu yaş aralığındaki çocuğa, dil gelişimini teşvik etmek için yoğun, sürekli ve disiplinli etkinlikler sunar. Çocuk bu faaliyetler esnasında kendi gelişimini doğal olarak peşine düşüp takip ederek, doğal bir süreç içerisinde ilerler.

montessori eğitimi nasıl olmalıdır?

Öbür Yaş Gruplarının Bir Arada Eğitilmesinden Yanadır

Montessori metodu, ayrı yaş gruplarının bir arada eğitim alması gerektiğini savunur. Çünkü karma yaş grubunda; minik yaştaki çocuklar büyük çocukları taklit ederek öğrenirken, büyükler de küçüklerle önderlik rollerini geliştirirler. Karma yaş grupları; 0-3, 3-6, 6-9, 9-12 ve 12-15 yaş aralıklarındaki çocuklar bir arada olacak şekilde hazırlanır. Bu Nedenle fazla yaş farkından kaynaklanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmiş olur.

İlk 6 Yaş Önemlidir

Montessori, bireyin karakterine dair temellerin birincil 6 yaş içerisinde atıldığını kabul eder. İlk altı yaş sağlam temeller atan kişi, sonraki yıllarda o temelin üstüne sağlam, kendine güvenen ve kendini gerçekleştirmiş bir karakter inşa edebilir.

Bu dönemin ilk üç yılında bebekler, çevrelerindeki yaşantılar aracılığıyla sayılar ve renkler gibi bilişsel kavramları, konuşmayı ve duyguları pasif bir şekilde çevrelerinden edindikleri yaşantılar yoluyla öğrenirler. Fakat üç yaşından 6 yaşa kadarki süreçte öğrenme daha etkin gerçekleşir. Çocuk yalnızca çevrenin sunduklarıyla yok, kendi akıl ve bilinciyle araştırarak fazla yönlü bir gelişim gösterir.

Sıradaki Makale :   Down Sendromlu Çocukların Gelişim Özellikleri

İyi Hazır Çevre Koşulları

Monessoriye göre en iyi öğrenme ortamı; çocukların rahatça hareket edebileceği, özgürce seçim yapabileceği, dilediği faaliyetlerle araştırıp öğrenebileceği alanlar yaratılarak ve dürüst materyaller seçilerek hazırlanır. Öğrenciler bu alanda ayrıca meslek birliğine dayalı hem de bireysel olarak öğrenme imkanı bulabilirler. Çocuk ister masada, ister yerde, isterse bahçede faaliyetlerini özgürce gerçekleştirebilir.

Montessori Materyalleri

Materyaller, öğrencilerin duyularını harekete geçirerek dünyayı keşfedebilmeleri için imkan sağlar. Bu materyallerin en önemli özelliği, öğrencinin kendi hatasını fark ederek, telafi ve denetleme etmesine ihtimal sağlamasıdır. Yani öğrenci bireysel faaliyetini yaparken hata yaptığında, öğretmeni veya başka birisinin “hatalı yaptın” demesine lüzum kalmadan, nerede kusur yaptığını bularak içten bilgiyi kendi deneyimleri ile keşfeder.

Müfredat Programı

Herzamanki eğitim anlayışında müfredat programı; evvelden hazırlanıp, çocukların kişisel farklılıklarına, ilgi ve yeteneklerine bakılmaksızın, herkese aynı programın uygulandığı bir yöntemdir. Montessori programı ise; bir süreç içerisinde, çocuğun bireysel özelliklerine ve öğrenme hızına tarafından hazırlanır. Program öğretmene rehberlik görevi vererek, öğrenciyi merkeze alır.

Öğretmenin Rolü

Montessori eğitimi öğrenciyi merkeze alırken, öğretmene de fazla kayda değer sorumluluklar verir. Bu yaklaşma odaklı bir eğitimde, öğretmen iyi bir rehber olmalıdır. Öğretmen her ders için her çocuğa farklı bir jurnal plan hazırlar. Plana çocuğun günlük psikolojik durumu, sıhhat koşulları ve davranışlarındaki değişiklikler de dahil edilir. Bu plan uygulanırken hoca talimat vermez, varlığını sezdirmez; fakat öğrenci ihtiyaç duyduğunda öğretmeninden destek alabileceğini bilir. Hoca ve öğrenciler arasındaki ilişkinin en temel taşlarından biri de birbirlerine karşılıklı saygı duymalarıdır.

montessori eğitiminde öğretmen

Türkiye’de daha fazla 0-6 yaşa eşit gelen mektep öncesi dönemde uygulanan montessori eğitimi, bundan böyle ilkokul eğitim ve öğretim çağındaki çocuklarda da uygulanmaktadır. Dünyada ise fazla daha yaygın olan montessori, lise ve üniversitede hatta daha ileri dönemlerde de başarıyla uygulanmaktadır.

Sıradaki Makale :   Çocuklarda “Bebek Gibi” Davranma Eğilimi Varsa Ne Yapmalı?
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı