Bebek

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

İçindekiler

Gebelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?Gebelik Yarıyılında Kaçıncı Aydan Sonra İlişkiye Girilebilir?Hamileyken Cinsel İlişkinin Sıklığı ve SüresiHamileyken Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu DurumlarDüşük riski bulunan hamilelikler:Vajinal kanamalar:Erken doğum tehlikeyi:Bebeğin eşinin rahim ağzına gelmesi:Eşlerden birinin cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olması:Vajinal enfeksiyonlar:Hamileliğin son ayı:Bebeğin kesesinin erkenden açılması ve suyun gelmesi:Hamileliğin Son Aylarında Cinsel İlişkiGebelikte Cinsellik Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

Gebelik; 9 ay kadar süren, anne ve baba adayı için sürprizlerle dolu ve bebeğinizi kucağınıza alabilmek için sabırsızlıkla beklediğiniz bir süreçtir.

Bu zaman içerisinde, anne ve bebeğin sıhhatinin ön tasarıda olmasından dolayı, banal yaşantınızda yer edinmiş bir hayli alışkanlığınızı bırakır veya rutinlerinizi değiştirmek gidişatında kalırsınız.

Beslenme biçiminiz, elbise tercihiniz, hareket maharetiniz ve cinsel yaşamınız bunlardan kimileridir. Bebek bekleyen çiftlerin en çok evham ve merak duydukları mevzulardan biri ise, gebelik süresince cinsel yaşamın nasıl olacağı mevzusudur.

Eşler, gebelik yarıyılında cinselliğin uygun olup olmadığı hakkında kararsızlara düşerler. Hatta bir hayli şahıs, bebeğin sıhhati açısından cinsel birliktelik yaşamanın uygun olmadığı gibi bir kanıya kapılır.

Peki, hamilelik yarıyılında cinsel hayat nasıl olmalıdır, gebelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir ve hangi gidişatlarda dikkatli olmak gerekir?

Gebelik Yarıyılında Kaçıncı Aydan Sonra İlişkiye Girilebilir?

Hamileliğin 1. trimester denilen ilk 3 ayı, gebelik içerisindeki en ehemmiyetli zaman dilimini oluşturur. Bebeğin anne rahmine tutunması, hamileliğin gelişimi ve en sık bu aylarda görülebilen düşük riskinin olma ihtimali gibi vaziyetler, bu zaman içerisinde alana kazanç.

Bu sebeple, hekimler bu ilk aylarda daha tedbirli davranılmasını önerirken, anne adayları da hamile oldukları reeline adapte olarak bu vaziyete alışmaya çalışırlar ve bebeğin sıhhatli gelişimi ismine ilk aylarda cinsel birliktelikte bulunmaktan sakınırlar.

Oysa ki, bir hayli bayan hamile olduklarını bilene kadar cinsel yaşamlarına banal bir biçimde devam etmektedir. Başka Bir Deyişle hamile olduğunu öğrenmeyen bir anne adayı, zati cinsel ilişkiye girmeye devam ediyor gidişattadır ve bu vaziyet bebeğin sıhhatini hiçbir açıdan negatif etkilememiştir.

Kısacası, ilk aylarda bazı özel vaziyetler oluşmuşsa; düşük riskiniz varsa, hekiminiz cinsel birlikteliğin uygun olmadığını belirtiyorsa ve cinselliği bir zaman menettiyse, birleşme esnasında sızı, sancı veya kanama yaşıyorsanız ilişkiye girmeniz doğru olmaz.

Ancak, “gebelikte kaçıncı aydan sonra ilişkiye girilir?” sualine yanıt olacak kesin bir zaman belirtmek doğru değildir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Gelişim

Koşullar uygun olduğu vakitçe ve cinsel isteğiniz varsa, gebeliğin ilk başlarından itibaren ilişkiye girilebilir.

Hamilelikte cinsellik mevzulu videomuzu izlemelisiniz:Hamileyken Cinsel İlişkinin Sıklığı ve Süresi

Bebek beklediğiniz zaman içerisinde, eşiniz ile merak ettiğiniz bir öteki sual de, gebelikte cinsel ilişki süresi ve birlikteliğin asıllaşma sıklığı ile alakalıdır.

Uzmanlar, sıhhat açısından rastgele bir tehlikeli vaziyeti olmayan anne adayları için, hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar cinsel yaşamlarına devam edebileceklerini belirtiyorlar.

Haftada kaç kere ilişkiye girdiğiniz veya cinsel birlikteliğinizin ne kadar sürmesi gerektiği gibi bir ayrım yapılmasına gerek yoktur. Eşler karşılıklı olarak cinsel birliktelik için istek dinliyorlarsa ve hekiminizin aksi güzergahta bir ihtarı yoksa, istediğiniz sıklıkla ve zaman ile cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Burada ehemmiyetli olan; eşin, anne adayına kibar davranması ve hekiminizin öneri ettiği pozisyonları seçim faktörüz olacaktır.

Rahat ettiğiniz bir pozisyonda ve sert hareketlerden sakınılarak girilecek bir cinsel ilişkinin, rakamı ve ne kadar sürdüğü ehemmiyetli değildir. Aksine, birliktelik esnasında serotonin hormonunun salgılanması çoğalacağından bebeğin gelişimi ve annenin kendini iyi sezmesi için yararlı dahi olacaktır.

Gebelikte cinsel ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın: https://www.bebek.com/gebelikte-cinsel-iliski-ile-alakalı-tum-ayrıntılar/ 

Hamileyken Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu Vaziyetler

Hamile olduğunuzu bildiğiniz ilk andan doğuma kadar olan zaman süresince cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz; ancak bazı vaziyetler var ki, hekimler bu gidişatlarda anne ve bebeğin sıhhati için cinsel birlikteliği uygun bulmayabilir ve bir vakitliğine menedebilir.

Hamilelikte ilişkiye girilmemesi gereken vaziyetler;

Düşük riski bulunan hamilelikler:

Özellikle gebeliğin ilk ayları içerisinde ortaya çıkabilen düşük riski, hamilelik vaktince anne adayının her mevzuda dikkatli olmasını gerektirir. Bebeğin rahim duvarında tutunması külfetli olabilir, ani hareketlerde bulunmak ve yorulmak düşük riskini tetikleyebilir. Bu sebeple, bu cins hamileliklerde uzmanlar cinsel birlikteliği uygun bulmazlar ve menederler.

Sıradaki Makale :   Hammm Bebek Ekmeği Çıktı!

Vajinal kanamalar:

Gebelikte bazı anne adaylarında, değişik sebeplerden kaynaklı olarak kanama görülebilir. Sebebini öğrenmediğiniz bir vajinal kanamanız varsa veya ilişki sırasında kanama alana geliyorsa hemen hekiminize müracaat eterek vaziyeti bildirmelisiniz.

Erken doğum tehlikeyi:

Hamileliğinizde erken doğum hayata riskiniz varsa, hekiminiz böyle bir tehlike belirlediyse, bu cins hamileliklerde de hekimler ilişkiye girmeyi menedebilmektedir.

Bebeğin eşinin rahim ağzına gelmesi:

Bazı gebeliklerde bebeğin eşi erkenden rahim ağzına inerek rahim girişini kapatabilir. Bu vaka, hamilenin vajinal kanama tehlikesini çoğaldıran bir hadisedir. Bu nedenle, plasentanın rahim ağzına yerleşmesi gidişatında birliktelik menedilir.

Eşlerden birinin cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olması:

Baba adayının, HIV veya öteki cinsel yolla bulaşabilen hastalıklardan birini taşıyor olması halinde, bebeğe de bulaştırabilme olasılığı düşünülerek birliktelik menedilir.

Vajinal enfeksiyonlar:

Annede vajinal enfeksiyon varsa ve bu enfeksiyon irinli ve kaşıntılı akıntıya neden oluyorsa, enfeksiyon rehabilitasyon edilene kadar cinsel ilişki menedilir.

Hamileliğin son ayı:

Banal hamileliklerde gebeliğin son ayı olan 9. ayda ve çoğul hamilelik yaşayan gebelerde hamileliğin son 3 ayı içerisinde cinsel ilişkiye girmek öneri edilmez.

Bebeğin kesesinin erkenden açılması ve suyun gelmesi:

Kesenin erken açılması ve suyun gelmesi tehlikeyi bulunan hamileliklerde, ilişkiye girilmesi uygun değildir.

Anne adayının tüm bu özel vaziyetler içerisinden en az birini yaşıyor olması, hekiminden ikinci bir onay gelene kadar cinsel ilişkinin yasak olduğu anlamına kazanç. Bunların dışında, hekimlerin tedbirli oldukları ve ilişki olmamasını önerdikleri öteki vaziyetler ise;

Cinsel birleşme esnasında kanama Cinsel birleşme esnasında sızı veya kramp girmesi Vajinal bölgede kaşıntı veya kokulu akıntı olması Kasıklarda ve belde sızı olması Annenin daha evvelden yaşadığı bir düşük hamilelik hadisesinin olması Tüp bebek usulü gibi değişik usullerle hamile kalınmış olmasıdır.

Sıradaki Makale :   BLW Yöntemi Hakkında Her Şey!

gebelikte-cinsel-hayatHamileliğin Son Aylarında Cinsel İlişki

Hamileliğin son ayları içerisine girilirken, annenin kilosunda çoğalış ve hareket edebilirliğinde eksilme yaşandıkça cinselliğe bakış açısında da değişme görülebilir.

Doğumun yanaşmasının da vermiş olduğu coşkuyla beraber annenin cinsel isteğinde eksilme yaşanabilir. Kendinizi hazır ve istekli bulduğunuz vakitçe eşler arasında birliktelik yaşanmasında bir mahzur yoktur. Ancak muayenehane rastgele bir çalışma ve bilgi olmamakla beraber, hamileliğin son ayına gelindiğinde hekimler ilişkiye girilmesini öneri etmemektedir.

Bunun sebebi, sperm hücreleri içerisinde prostaglandin hormonu bulunmasıdır. Prostaglandin, rahim ağzında açılmaya ve meme başının tahrik olmasına neden olmaktadır. Aynı biçimde, ilişki sırasında yaşanacak orgazm sebebiyle oksitosin salınımı çoğalarak rahimde kasılmalara neden olabilir ve doğumun süresinden evvel başlamasına yol açabilir.

Bu nedenlerden dolayı, “9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi?” sualinin yanıtı, hekiminizin nasihatine uymanız doğrultusunda olacaktır.

Hamilelikte Cinsellik Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik yarıyılında cinsel yaşamınızda dikkat faktörüz gereken bazı noktalar vardır;

İlişki esnasında bebeğe baskı yapacak hareketlerden uzak durmalı, hekiminizin önerdiği pozisyonları seçim etmelisiniz. Kimyevi madde kapsayan kayganlaştırıcıları kullanmamalısınız. Esans ve aroma kapsayan kondomlardan kimyevi içeriğinden dolayı uzak durmalısınız. Hekiminizin menettiği yarıyıllarda cinsel birleşmeden sakınmalısınız. Birleşme esnasında kanama yaşanması gidişatında, müddet kaybetmeden doktorunuza müracaat etmelisiniz.

Hamilelik sıhhatli bir biçimde ilerlediği ve tıbbi açıdan bir mani bulunmadığı sürece, eşlerin cinsel ilişki yaşamasında bir mahzur yoktur.

Gebelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir sualinin yanıtı ise, hamileliğin son ayı içerisinde ilişkiye girmekten sakınılması güzergahındadır. Ancak, her hamilenin vaziyeti değişik olabilir. En uygun yanıtı size hekiminiz verecektir.

 

Doğum asıllaştı, bebeğinizi kucağınıza aldınız ama doğum sonrasında daha önceki cinsel yaşamınıza geri dönemediniz! Size takviye olacak bir yazı da burada: https://www.bebek.com/dogum-sonrasi-yasanan-cinsel-meselelerle-nasil-basa-cikilir/

Sevgiyle, neşeyle ve aşkla kalın! 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı