Anne Beslenme

Hamilelikte abur cubur tüketimi

Hamileyim ve istediğim her şeyi yemeliyim diye düşünüyorsanız yanıldığınızı söylemeliyiz. Bebeğinizin gelişimi için gereken besinleri elbette almalısınız ancak yalnızca canınız sürüklediği için harcadığınız abur cuburları muhtemel olduğunca az dozlarda harcamalısınız. Sıhhatli bir bebek dünyaya getirebilmenin birinci şartı kendi sıhhatinizi gözetmeniz. Ayrıca yediğiniz her gıdanın bebeğinize de eriştiğini, onun gelişiminde rol oynadığını unutmayalım. Siz bedeninize ne kadar iyi bakarsanız bebeğiniz de o kadar iyi beslenir; yediğiniz hasarlı yiyecekler ise onun gelişimini negatif güzergahta tesirler. Kadın doğum uzmanları ve beslenme uzmanları hangi trimesterde nasıl beslenmeniz gerektiğiyle alakalı size destekçi olabilir.
Gebelikte kilo alımını aza indirmek, sıhhatli bir doğum reelleştirebilmek  için hangi trimesterde olunursa olunsun uzak durulması öneri edilen yiyecekleri ise uzmanlar şöyle sıralıyor:
Gazlı Meşrubatlar: Kandaki karbondioksit ölçüsünü artırarak oksijen oranını düşürürler. Özellikle fazla dozlarda alındığında bebeğe giden oksijen ölçüsünü eksiltir.
Kızartmalar: Kızan yağda pişen sebzelerin kanserojen olduğu bir hayli araştırmada ispatladığı için uzmanlar bunun yerine ham zeytinyağı harcanmasını öneriyor.
Maden suyu, soda: Bu cins meşrubatlar içinde bulundurdukları tuz ölçüyü sebebiyle ödeme neden olabilir. Bunların yerine yemeklerinizi aynı dozlarda fakat daha yavaş yiyerek ve fazla çiğneyerek harcarsanız soda lüzumunuz eksilecektir.
Beyaz un: Un yerine daha fazla vitamin, mineral ve lif alabileceğiniz kepekli yiyecekleri ve az şekerli meyveleri seçim ederseniz aynı zamanda tok kaldığınız zaman da çoğalacaktır.
Şekerli şuruplar: Suni şeker yerine kendiliğinden şeker kapsayan meyveleri günde bir ya da iki porsiyon harcayabilirsiniz.
Çay-kahve: Kafein ve tein kandaki kalsiyum ölçüsünün kemiğe erişmeden bedenden atılmasına neden olduğu için kemik gelişimini, birliktesi diş sıhhatini negatif güzergahta tesirler.
Anne adayının bu besinlerden gebelik sırasında olduğu gibi emzirme yarıyılında da uzak durmasında fayda var. Bebeğiniz bu yarıyılda da doğrudan sizin kanalınızla besleneceği için harcayacağınız sıhhatsiz besinler gelişimini negatif güzergahta etkileyebilir.
Sıradaki Makale :   Doğumdan sonra ne tür diyetler yapılabilir?
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı