Aktivite Önerileri

Ev İçi 20 Oyun Önerisi!

Konutta kalmaya başlamamızla birlikte hepimiz zamanımızı nasıl değerlendireceğimizi düşünüyoruz. Çocuklarımızla neşeli ve öğretici zaman geçirmek için konut içi oyunlara müracaat etebiliriz.

Reyin oynamak çocukların bir hayli yeteneğinin büyümesini sağlar. Bunlar kaba ve ince motor becerilerin1 yanında, problem çözme2, dikkat3, yaratıcılık4 gibi öğrenişsel maharetleri de içerir. Üstelik reyin sırasında eğlenmek dopamin salınımını çoğaldırır, dopamin de bilmeyi kolaylaştırır5. Birlikte geçirdiğiniz sürede aranızdaki bağ güçlenir. Dil gelişimi için ise reyin müthiş bir bağlamdır6.

Oyunun verimleri ve oyuncak seçimi ile alakalı ayrıntılı bilgiye Reyin Kılavuzu’mizden https://www.bebek.com/ebebek-reyin-kılavuzu/ erişebilirsiniz.

Öyle ise konutta, az malzemeler ile neler yapabiliriz? Dilerseniz beraber göz atalım.

İçindekiler

Çadır OyunuSandalye KapmacaEvcilik/Hekimcilik/Hocacılık gibi Rol Yapma OyunlarıPuzzle ya da BlokSıcak/SoğukDeve/CüceGülmeme OyunuEvet/HayırÇorap KuklasıHangi Elimde?Köpük!ResimAklından Bir Hayvan Yakala!Nhakikat Seziyorum?Kulaktan KulağaBiraz daha büyük çocuklarla kelime bilgisi ya da matematik marifetleri gerektiren oyunlar oynayabilirsiniz. Misalin;BOMKelime Bulmacaİsim / ŞehirX/OKim/Kiminle/NeredeKaynakça

Çadır Oyunu

Çarşaf ve mandallarla ya da koltuk minderleriyle beraber çadır kurabiliriz. İçinde sohbet edip, film seyredebiliriz.

Sandalye Kapmaca

Şayet kalabalık bir ailemiz varsa hep beraber sandalyeleri yerleştirip sandalye kapmaca oynayabiliriz. Bu oyunda şahıs rakamından bir yetersiz sandalye ile başlıyoruz ve müziği açıyoruz. Müzik çalarken herkes dans ediyor ancak müzik durduğunda sandalyeyi kapmak zorundayız!

Sandalyesiz oynamak istiyorsak müzik kapanınca kimsenin biçiminde de oynayabiliriz ve hareket eden elenir.

Konutçuluk/Hekimcilik/Hocacılık gibi Rol Yapma Oyunları

Bu gibi oyunlar çocukların hayal eforuna ve yaratıcılıklarına her zaman pozitif tesirler yapar. Dil gelişimlerini destekleyicidir ve onları erişkinlik yaşamına hazırlar.

evcilik doktorculuk

Puzzle ya da Blok

Bu gibi oyunlar bir hayli kabiliyetin büyümesine katkı sağlar ve neşeli zaman geçirmek için müthiş taşıtlardır.

Puzzle ve blok oyunlarının gelişimine tesiri üzerine olan yazıma buradan erişebilirsiniz: https://www.bebek.com/puzzle-ve-blok-oyunlarinin-bebeklerde-akılsal-fiziksel-ve-duygusal-gelisime-tesiri/

Sıcak/Soğuk

Bu oyunda ise konutun içine bir nesneyi gizleyip çocuğumuz yanaştıkça sıcak, uzaklaştıkça soğuk diyerek bulmasını sağlıyoruz. Burada onun dikkat ve hafıza maharetlerine katkı sağlıyor, çok doğrultulu düşünmeyi desteklemiş oluyoruz.

Sıradaki Makale :   Oyunlar çocuklara özgüven kazandırıyor

Deve/Cüce

Deve-Cüce oyununda çocuklar cüce dendiğinde eğiliyor, deve dendiğinde ise ayağa kalkıyor. Bunu gitgide süratlendiriyoruz ve sırasını karıştıran şahıs oyundan elenmiş oluyor. Deve-cüce oyunu kaba motor yeteneklerin ve dikkat yeteneğinin büyümesine katkı sağlayan neşeli oyunlardan.

Gülmeme Oyunu

Bu oyunda birbirimize bakıp gülmemeye çalışıyoruz ve ilk gülen kaybetmiş oluyor. Ancak emeli gülmemek gibi görünse de oynarken çoğunlukla güldüğümüz ve bu surattan oldukça sevinç aldığımız bir reyin.

Evet/Hayır

Bu oyunu eminiz duymuşsunuzdur. Evet-Hayır oyununda çocuğumuza sualler sormaya başlıyoruz ve “evet” ile “hayır” demek yasak. Bu reyin sırasında çocuklar dikkat ve idrak etme gibi bir hayli öğrenişsel maharetini kullanıyor, üstelik dil maharetleri de büyüyor.

Çorap Kuklası

Çorap kuklası oyununda çorapları karşılıklı olarak elimize geçiriyoruz ve istediğimiz bir mevzu seçip onları konuşturuyoruz!

Hangi Elimde?

Hangi Elimde hepimizin çok iyi bildiği, özellikle minik çocukların “Bir daha, bir daha” diyerek sevinç aldıkları bir reyin. Bu oyunda sırayla iki elinizi arkamıza götürüp bir şey gizleyip, öne getirdiğimizde “Hangi Elimde?” diye soruyoruz. Reyin karşı taraf kaybedene kadar devam ediyor, sonra gizeme ona geçiyor.

Köpük!

Biraz deterjan, su ve mandalla hepimiz köpük yapma oyununu oynayabiliriz. Burada ehemmiyetli olan kimyevi maddenin mandalın ucunda kalarak parmaklara dokunmaması ve sizin himayenizde olması.

Fotoğraf

Fotoğraf yapmak, hele de beraber olunca, çok neşeli bir etkinlik. Aynı zamanda çocuğunuzun ince motor marifetlerinin gelişimine katkı sağlıyor. Kişiyi durgunlaştırmasının yanında yaptığınız sohbetle de paylaşımınızı çoğaldırıyor. Konutta olan rastgele bir malzemeyle sulu boya, kuru boya, parmak boyası vb. bu faalliği yapabiliriz. Hatta sulu boya ve iple kâğıdı ikiye katlayarak desenler çıkarabilir, üzerlerine patates baskı da yapabiliriz.

resim

Usundan Bir Hayvan Yakala!

Bu oyunda karşı taraftan usundan bir hayvan yakalamasını istiyoruz ve daha sonra sorduğumuz suallerle iki dakika içerisinde o hayvanı bulmaya çalışıyoruz. “Dört ayaklı mı?” “Tüylü mü?” vb. sualler misal olarak verilebilir. Çocuğumuzun yaşına göre isterseniz hayvanı da değiştirip nebat, eşya ya da mekân yapabiliriz.

Sıradaki Makale :   1 Yaş Bebekler için Evde Etkinlik Önerileri

Nhakikat Seziyorum?

Suratımızı değişik ifadelere sokup, nasıl sezdiğimizi sorabiliriz. Misalin kaşlarımızı çatıp “Nhakikat seziyorum?” dediğimizde çocuğumuz, “Kızgın.” diyecektir. Bu reyin sosyal maharetlerine ve empati kabiliyetine katkıda bulunacaktır. Öyle ki rolleri dahi değişebiliriz.

Kulaktan Kulağa

Kalabalık bir ailemiz varsa kulaktan kulağa oynayabiliriz. Bu oyunda sırayla oturuluyor ve en baştaki bireyin yanındakine bir tümce söylüyor. En son şahıs ne dinlediğini söylediğinde tümcelerin ne kadar değişebileceğini göreceksiniz!

Biraz daha büyük çocuklarla kelime bilgisi ya da matematik marifetleri gerektiren oyunlar oynayabilirsiniz. Misalin;

BOM

BOM oyununda oyuncular sırayla saymaya başlarlar ve herkes bir sayı söyler. 5 ve 5’in katları denk gelen bireylerin BOM! demesi gerekir, yoksa elenir. Misalin; “1,2,3,4,BOM,6,7,8,9,BOM,11,12…”

Kelime Bulmaca

Bu oyunun oynanma biçimi karşı tarafın söylediği sözcüğün son harfiyle yeni bir kelime bulmaktır.

Ad / Kent

Çocuk okuma yazma öğreniyorsa ve kelime dağarcığı yeterli yaştaysa, konut oyunlarının en hoşlanılanı ad-kenttir. Bu oyunda herkes kağıdına “Ad-Kent-Hayvan-Bitki-Eşya” başlıkları atıyor ve abecenin hangi harfi seçilmişse herkes alakalı başlığın altına o harfle başlayan misalini yazıyor.

Şayet kimsenin yazmadığı bir şey yazarsak 10, başkalarıyla aynı şeyleri yazarsak 5, hiçbir şey yazamazsak 0 puan alıyoruz ve reyin puanların toplamına bakarak kazanılıyor.

X/O

Bu reyin iki şahısla oynanıyor. 9 tane kare çiziyoruz ve bir şahıs X, bir birey de O olarak oyuna başlıyor. Misalin biz X isek üç tane X’i yan yana, alttan yukarıya ya da çapraz olarak denk getirmeye çalışıyoruz. Reyin saldırı saldırı oynanıyor ve gereken sıralamayı tutan kazanıyor.

Kim/Kiminle/Nerede

Ad-Kent oyununa benzeyen bu oyunda kağıtlara “Kim/Kiminle/Nerede/Ne Zaman/Ne Yapıyor” başlıklarını atıyoruz ve herkes önündeki kâğıttan bir suali yanıtladıktan sonra kâğıdı yanındakine veriyor.

Misalin herkes “Kim?” sualine yanıt yazıyor, üzerini katlıyor ve yanındakine veriyor. Böylece tümcenin “Kiminle?” kısmını başkası dolduruyor. En sonunda çıkan gülünç tümceler bu oyunun en cümbüşlü yanı!

Sıradaki Makale :   Akülü Araba Nasıl Seçilir?

Tüm bunlar dışında hala oynayabileceğiniz o kadar çok reyin var ki… Saklambaç, parmak güreşi, taş-kâğıt-makas, balon voleybolu/futbolu, sırçadan geçen otomobilleri saymak, beraber şarkı söylemek, dudak okumaya çalışmak, karton kadeh ve ipten telefon yapmak bunlardan yalnızca kimileri.

Yaşamın her anı bir reyin oynama fırsatı. Yaratıcılığınızı çocuğunuzla beraber keşfetmeye izin verin. Ailece sevinç almanız dileğiyle.

Psikolog Maide Çelikarslan

https://instagram.com/psikolog.maidecelikarslan?igshid=1j3ms4baipscj

Kaynakça

1Haibach-Beach, P., Reid, G., & Collier, D. 2011. Motor learning and development 1st ed.. Champaign, IL: Human Kinetics.

2Keen, R. 2011 The development of problem solving in young children: A critical cognitive skill. The Annual Review of Psychology, 62, 1-21

3Gaertner, B.M., Spinrad, T.L., Eisenberg, N. 2008 Focused attention in toddlers: Measurement, stability, and relations to negative emotion and parenting. Infant Child Development, 174, 339-363

4Vygotsky, L. S. 1930/2004. Imagination and creativity in childhood. Journal of Russian and East European Psychology, 42, 7-97.

5Liu, C., Solis, S. L., Jensen, H., Hopkins, E. J., Neale, D., Zosh, J. M., Hirsh-Pasek, K., & Whitebread, D. 2017. Neuroscience and learning through play: a review of the evidence research summary. The LEGO Foundation, DK.

6Weisberg, D.S., Zosh, J.M., Hirsh-Pasek, K. & Golinkoff, R.M. 2013 Talking it up: Play, language development, and the role of adult support. American Journal of Play, 6 1, 39-53

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı