Bebek

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

İçindekiler

Emzirme Yarıyılında Beslenme ÖnerileriEmzirme Yarıyılında Nasıl Beslenmeliyim?Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?Emzirme Yarıyılında Harcanmaması Gereken BesinlerAnne Sütü Artırıcı Beslenme ProgramıSabah:Ara Öğün:Öğle Yemeği:Ara Öğün 1:Ara Öğün 2:Akşam Yemeği:Gece:

Emzirme Yarıyılında Beslenme Teklifleri

Sevgili anneler, ilk 6 ay bebeğiniz için en ideal, en kıymetli, en olağanüstü besinin anne sütü olduğunu, bebeğinizin tüm lüzumlarını karşıladığını, farklılık gösterdiğini, ilk 6 ay bebeğinizi yalnızca anne sütü ile beslemeniz gerektiğini, siz zati öğreniyorsunuz.

Dünya Sağlık Teşkilatı; bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesini, su dahil rastgele bir ek besin verilmemesini, altıncı aydan sonra ise uygun ek besinlere başlanarak, emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesi önerilmektedir. İsteyen anne ise 2 yaşından sonra da bebeğini emzirebilir diye belirtmektedir.

Dikkat! Yapılan araştırmalarda, anne sütünün bebeğe sağladığı faydalar yalnızca faal beslenme süreciyle hudutlu kalmayıp, erişkinlik yarıyılındaki sıhhati üzerine de pozitif tesirlerinin bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Emzirme yarıyılında annelerin beslenmesine, beslenme kumpasına, alışkanlıklarına çok umursuyoruz. Zira,

Annenin harcadığı her gıda sütüne geçerek bebeğini doğrudan etkiliyor.

Emziren anne öncelikle hayat stilini değiştirmeli, her gıda grubundan yeterli ve balanslı biçimde harcamalı ve emzirme yarıyılında mesele yaşatan, özellikle gaz problemine neden olan gıdalardan sakınmalı.

Peki ama nasıl? Gelin beraber araştıralım ❤

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

Emzirme Yarıyılında Nasıl Beslenmeliyim?

Emzirme yarıyılında yeterli ve balanslı beslenmeliyiz evet ancak bunu nasıl yapacağız hangi gıdalardan uzak durmalıyız?

Sevgili emziren anneler öncelikle kendinize bir beslenme kumpası oluşturmalısınız, gün içerisinde 3 ana öğün 3-4 ara öğün biçiminde beslenmelisiniz.

Sabah besleyici bir kahvaltıyla güne başlayın. Özellikle yeni doğum yapmış anneler uykusuz kalabiliyorlar.

Bu yarıyılda sizi canlandıracak, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek bir kahvaltı seçim edin!

Kahvaltınızda bütün buğday/çavdar/kepekli ekmek kesinlikle bulunsun.

Sıradaki Makale :   Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır?

Yumurta bizim anne sütünden sonra en nitelikli proteinimizdir. Haşlama yumurta harcamıyorsanız veya harcamak istemiyorsanız 1 tatlı kaşığı yağ ile kendinize besleyici omlet yapabilirsiniz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler çok iyi bir süt artırıcıdır. Lorlu, bol yeşillikli bir omlet seçim edebilirsiniz. Yanında da bol yeşillik harcamayı önemsememe etmeyin!

❤ Rezene hem çok iyi bir süt artırıcı hem de çok iyi bir gaz gidericidir  ❤

Emzirme yarıyılında rezene çayını rahatlıkla harcayabilirsiniz. Kahvaltınızın yanında rezene çayı hoş bir seçenek olabilir

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı