3-4 Yaş

Down Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

İçindekiler

Down Sendromu Nasıl Oluşur?Neden Çocuklar Down Sendromlu Doğarlar?Down Sendromu Özellikleri Nelerdir?Down Sendromu Nasıl Kavranabilir? – Amniyosentez Testi Nasıl Yapılır?

Down Sendromu Nasıl Oluşur?

Down Sendromu çocuğun vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır.

Down Sendromu bir rahatsızlık yok kalıtımsal bir farklılıktır.

İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin çekirdekleri, kromozomlarla birbirlerine bağlanmış olan genlerden oluşmuştur. İşte bu genler ve kromozomlar fizyolojik ve şahsiyet yapımızın esas unsurlarıdır, dolayısıyla çocuğun fazladan sahip olduğu bir kromozom onun hayatını etkileyecektir.

down sendromu nasıl anlaşılır

Kromozom anomalilerinin çoğunda embriyo gelişemez. Down Sendromu embriyonun gelişimini tamamlayabildiği bir durumdur.

Dünyanın her uygun ve bütün insan ırklarında Down Sendromu mevcuttur ve zamanla ortaya meydana çıkan bir şart değildir. Down Sendromlu insanların, insanoğlunun oluşumundan beri var olduğu düşünülmektedir.

Neden Çocuklar Down Sendromlu Doğarlar?

Down Sendromuna niçin olan belirleyici faktörler konusunda, annenin yaşı, radyasyon, troit antibodies, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi çeşitli tezler ortaya atılmış olsa da bunların içinde katiyet kazanmış olanı yoktur. Sonuçta 21. Kromozom bilinmedik bir nedenle bölünememiş ve yeni hücrede yerini korumuştur.

Annenin yaşının ilerlemiş olması, sendromun sıklığı ile ilişkili olan tek istatistik bilimi veridir.

Son yıllarda yapılan incelemeler kromozom bölünmezliğinin yalnızca anne yumurtasından değil baba sperminden de kaynaklanabileceğini göstermiştir.

Down Sendromunun genetik kaynaklı olduğu her yerde beri düşünülmesine rağmen bu bebeklerin kromozom haritasının çıkarılması ancak 1959 yılında olası olmuştur. Sıradan olarak, doğan her 600 çocuktan birisinde Down hastalığı görülmektedir.

Benzer şekilde annenin 20 yaş altında olduğu durumlarda da doğacak çocuğun Down hastalığı görülme olasılığı artmaktadır.
neden çocuklar down sendromlu doğarlar

Down Sendromu Özellikleri Nelerdir?

Down sendromlu bebeklerin özelliklerini incelediğimizde;

Zeka bölümleri genel olarak 0-50 ZB puanı arasındadır. Down sendromu olan çocukların ortalama doğum tartıları alışılagelmiş çocuklara oranla 100-600 gr daha eksik, boyları 2-3 cm daha kısadır. Çoğunlukla allah vergisi göz bozukluklarına rastlanmaktadır. Bunların dışarıya katarak, güçsüz görme, göz bebeği anormallikleri gelmektedir. Çoğunlukla geç diş çıkarırlar. Genellikle boyunları geniştir. Boyunlarının bağlı taraflarındaki cilt gevşektir. Ayak ve eller kısa geniş, düz ve kare biçimindedir. Beşinci parmakları içe doğru kıvrıktır. Avuçları içerisinde ortadan geçen tek bir çizgi bulunmaktadır. Saçları genelde dik, ince ve düzdür. Kızlar da çoğunlukla adi yaşlarda regl dönemi görülmektedir. Kadınların küçük bir bölümü doğum yapabilmektedir. Bu durumda hastalığın doğan çocukta görülme olasılığı sözde yarıyadır. Down Sendromlu çocuklar birbirlerine ne değin benzeseler de onların da algılaması, ince motor becerileri, dil dudak hareketleri birbirinden farklıdır. bu nedenle bazılarında gecikme daha uzun bazılarında daha kısa sürebilir. Şirin, şen, dünyayla barışık, karşısındakilerin yaşı-konumu ne olursa olsun derhal yakın olma kurabilen, lakin buna karşın inatçı, istemediği buseyi yapmayan, kendi yapabileceği bir işi başkasına yaptırmaya eğilimlidirler.

Sıradaki Makale :   Montessori Eğitimi Nedir?

Çoğunlukla down hastalığı olan çocukların diğer akıl engelli çocuklardan daha mutlu ve düzenli olduklarına inanılmaktadır. Nitekim bu konuda yapılan çalışmalar bu inancı doğrular nitelikte sonuçlar vermektedir.

Down Sendromu Nasıl Anlaşılabilir? – Amniyosentez Testi Nasıl Yapılır?

Down hastalığı, hastalığın meydana geliş biçimine tarafından kendi içerisinde üç tipten oluşmaktadır:
Trisomy 21 – Bu tipte 21 numaralı kromozom çift değil üç tanedir. Dolayısıyla kromozomların toplam sayısı 46 olması gerekirken 47 olmaktadır. Down sendromu görülenlerin %95’i bu grupta yer almaktadır.

Mozaik – Down sendromu gösterenlerin % 1-2’sini yaratıcı bu tipte bir takım hücreler adi iken bazıları 3 kromozom taşımaktadır. Yani bazı hücrelerde 46, bazılarında ise 47 kromozom bulunmaktadır.

Translokasyon – Bu tipte 21 numaralı kromozomdaki ek kromozom başka bir kromozomla birleşmektedir. Bu durumda toplam kromozom sayısı tekrar 46 olmaktadır. Ancak kromozomların düzeni bozuktur. Down sendromluların %3.5’ini bu tipte oluşturanlar oluşturmaktadır.

Her çocuk gibi Down Sendromlu çocukların da kendilerin özgü bir gelişimleri, yetenekleri, kişilikleri, düşünceleri, sosyal yaşantıları vardır. Yaşamları baştan başa edinecekleri davranışlar, huylar vardır.

Bu davranışların şekillenmesi her çocukta olduğu gibi Down Sendromlu çocuklarda da aileyle, eğitimle, sosyal çevreyle yakından ilişkilidir.

Down Sendromlu çocukların bazı becerileri edinebilmesi için destege ve sevgiye daha cok ihtiyaçları vardır.

Bu destek ve sevgiyle, geç de olsa yürüyebilir, konuşabilir, okula gidebilir, okuyup yazabilir, iş edinebilirler.

+1 Farkla hayatımıza değerinde katan bütün Down sendromlu bireylere ölümsüz teşekkürler…

Farklılıklar güzeldir. Bugün, yarın ve tekrar tekrar…

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı