Doğum

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarsınız?

Doğum eylemi, kadından kadına değişen bir durumdur. Kimisi kolay, kimisininki zor gerçekleşir. Bu olay kadından kadına değiştiği gibi, aynı kadının ilk ve sonraki doğumları arasında da değişebilir. Doğum eylemi ne kadar farklılık gösterse de yaklaşan doğumun belirtileri hemen hemen aynıdır. Bilinen tüm belirtiler her kadında görülmeyebilir ancak belirtilerin varlığı, doğumun birkaç gün ile hafta arasında gerçekleşebileceğine işaret eder.

İçindekiler

Bebeğin Aşağı İnmesiNişan GelmesiSuyun GelmesiAşırı Enerjik Olma

Bebeğin Aşağı İnmesi

Hamileliğinizin son dönemlerine, bebeğin akciğerlerinize yaptığı baskı yüzünden nefes almada zorlanmaya başlamanız normaldir. Doğumun yaklaşması sırasında bebeğin kafası doğum kanalına doğru iner. Bu sayede göğüs boşluğu üstündeki baskı azalır ve anne, daha rahat soluk alıp verebilmeye başlar. Fakat bebeğin başı aşağıya indikçe mesane üstündeki baskı artar. Dolayısıyla da tıpkı gebeliğin başlarında olduğu gibi sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulur.

Nişan Gelmesi

Hamilelik esnasında rahim ağzı sümüğümsü bir sıvı ile doludur. Bebeği dış etkenlere karşı koruyan bu sıvıya mukus tıkaç adı verilir. Doğum yaklaşınca rahim ağzı genişlemeye başlar ve tıkaç düşer. Halk arasında bu durum nişan gelmesi olarak adlandırılır ve doğumun artık çok uzak olmadığı anlaşılır.

Suyun Gelmesi

10 hamile kadından birisinde amniyon kesesi beklenmedik bir anda yırtılır ve sıvı dışarı boşalır. Bu durum aynı zamanda “suyun gelmesi” olarak bilinir ve doğumun yakın olduğunu gösterir. 36. Haftadan sonra suyun gelmesini takiben çoğunlukla 24 saat içinde doğum başlar. Su geldiğinde zaman kaybetmeden doktoru aramak gerekir. Amniyon kesesi yırtıldıktan sonra bebeğinizi dışarıdan alacakları enfeksiyonlara karşı koruyacak hiçbir bariyer kalmaz. Bu nedenle kese açıldıktan sonra asla vajina içine herhangi bir madde yerleştirmeyin ve cinsel ilişkide bulunmayın.

Sıradaki Makale :   Epidural Doğum Nedir? Nasıl Yapılır?

Aşırı Enerjik Olma

Hamilelik boyunca kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz, her fırsatta ufak bir şekerleme yapma ihtiyacı duymanız normaldir. Bu, gebelik esnasında oldukça sık karşılaşacağınız bir durumdur. Fakat bir sabah kalktığınızda kendinizi çok enerjik hissederseniz şaşırmayın. Birçok kadın doğumdan kısa bir süre önce kendini aşırı derecede enerjik hisseder.

Bunların yanı sıra aşağıdaki belirtiler de doğumun yaklaştığını düşündürür

Vajinal akıntı artışı. Akıntı rengi yüksek ihtimalle pembe ya da kahverengidir. Hafif karın krampları, rahimde çok şiddetli olmayan sertleşmeler ve gevşemeler Hafif kilo kaybı Bel ve sırtta gelip giden hafif ağrı Kramplar ile birlikte sıkışan bağırsak hareketleri Pelvik alanda ve rektal (makat) alanda dolgunluk hissi Rahim ağzında yumuşama ve incelme

Bütün bulgular sizde görülmeyebilir, unutmayın ki doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler kadından kadına değişiklik gösterir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı