Bebek Sağlığı

Doğum Lekesi Çeşitleri Nelerdir?

Gebeliğiniz süresince coşkuyla ufağınızı kucağınıza almayı beklersiniz. Her anne adayı, bu hoş bekleyişin sonunu muhtelif sahnelerle gözünde kesinlikle canlandırır. Fakat hiç usunuza gelmeyen, hipotez edemediğiniz vaziyetlerle karşılaştığınız zamanlar da olabilir. Mesela doğumdan sonra bebeğinizi ilk gördüğünüzde suratında veya bedeninde bir doğum kiri görmek, her anne için kaygı vericidir. Bu kirin yolunda gitmeyen bir şeyin habercisi olup olmadığını merak eder ve kalıcı olup olmayacağını düşünmekten kendinizi alamazsınız.

Peki doğum kiri nedir? Neden oluşur? Çeşitleri nelerdir ve nasıl rehabilitasyon edilir?

İçindekiler

Doğum Kiri Nedir?Doğum Kirinin Sebepleri Nelerdir?Doğum Kirlerinin TürleriPigmente Doğum LekeleriVasküler Doğum LekeleriBebeklerde Doğum Kiri Geçer mi?Doğum Kirleri Nasıl Rehabilitasyon Edilir?Bebeğinde Doğum Kiri Olanlar için Öneriler

Doğum Kiri Nedir?

Bir Hayli birey muhtemelen etrafında veya bir tanıdığının suratında, kolunda kir eşi izler görmüştür. Peki değişik biçim ve renklerde karşımıza çıkan bu doğum kiri nedir?

Doğum kiri; cilt yüzeyinde veya altında beliren, tendeki pigmentlerin yarattığı veya kan damarlarının anormal gelişmesi neticeyi ortaya çıkan renk başkalaşımlarıdır.

Doğum kirleri;

Bedenin rastgele bir yerinde olabilir. Bu; surat, boyun, ense, kol ve eşi gibi görünür bir yer veya değişik bir yerdir. Mavi, kırmızı, pembe, siyah, kahverengi, mor, mavi-gri gibi değişik renklerde olabilir. Ebatları değişiktir. Büyük, minik, yassı, keskin veya pürüzsüz olabilir. Kalıcı ya da geçici olabilir. Çoğunlukla hasarsız ve acısızdırlar.

Doğum Kirinin Sebepleri Nelerdir?

‘Bebeklerde doğum kiri nasıl oluşur?’ suali, bebeğinde bu cins izler bulunan ebeveynlerin merak ettiği ilk suallerin başında kazanç.

Doğumdan hemen sonra veya günler sonra oluşabilen bu renk metamorfozlarının, çoğu zaman belirli bir nedeni yoktur. Genellikle ten altında oluşan renk metamorfozları ve anormal gelişen kan damarları sebebiyle alana geldikleri görülür. Kan damarlarının fazla büzüşmesi ve bir araya gelmesi de nedenler arasında sayılabilir. Bu izler, genetik etmenlerden kaynaklı olarak oluşabileceği gibi, doğum esnasında yakalama, sürükleme sırasında oluşan cilt hassasiyetleri de olabilir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Temre Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ancak öğrenilenin aksine doğum kiri, alttaki nedenlerden kaynaklı olarak alana gelmemektedir:

Gebelik yarıyılında bir gıdanın sahibinden izin alınmadan yenmesi, Hamilelikte bir şeyin çok aşerilmesi ve hamilenin bunu harcayamaması gibi vaziyetler yalnızca ulus arasında söylenen bazı dedikodulardır ve hiçbir bilimsel doğruluğa direnmez.

Doğum Kirlerinin Cinsleri

Bir Hayli değişik renk, ebat ve görünümde olabilen doğum kirlerinin cinsleri bulunur.

Doğum kiri çeşitleri, genel olarak iki evrede araştırılabilir.

Pigmente Doğum Kirleri

Cilde rengini veren pigment hücrelerinin bir bölgede fazla bir araya gelmesi, kir yaradılışına neden olabilir. Pigmente doğum kirlerinin de cinsleri vardır:

Sütlü Kahve Kirleri: ‘Cafe au lait’ de denilen sütlü kahveye benzeyen sarih kahverenginde kirlerdir. Sarih derili bebeklerde daha soluk, koyu derili bebeklerde daha keskin olabilir. Pürüzsüz ve kalıcıdır. Fakat rastgele bir hasarı bulunmaz. Sıklıkla gövde ve bacaklarda oval biçimde ortaya çıkar. Moğol Kirleri: Daha çok koyu derili bebeklerde görünen, mavi, mavi-gri veya morumsu renkte, çürük ile oldukça sık karıştırılan pürüzsüz kirlerdir. Sırt, bel, kalça gibi bölgelerde daha sık çıkar. Kalıcı olabilmekle birlikte çoğunluğu mektep çağına kadar geçebilir. Nevüsler: Ulus arasında ‘ben’ olarak deyim edilen izlerdir. Genellikle kahverengi, hafif engebeli ve yuvarlak görünümdedir. Sarih kahverengi, pembe ve siyah olanları da vardır. Bebeğin gelişmesi ile birlikte bu benler gelişebilir. Kimileri silikleşip kaybolur, kimileri ise kalıcıdır. Benlerin renk ve görünümünü takip etmek gerekir. Cilt kanseri tehlikeyi taşıyabilen benler vardır.

Vasküler Doğum Kirleri

Vasküler kirler, ‘damarsal kirler’ olarak da öğrenilir. Olması gerekenden daha geniş damarlardan veya bir bölgede bir araya gelmiş kan damarlarından kaynaklı olarak alana kazanç. Bazı cinsleri bulunur:

Porto Şarabı Kirleri: Bu izlerin genetik olduğu düşünülür. Surat ve boyun bölgesinde daha sık çıkan, sarih pembe, pembe ve kırmızı renklerde doğum kirleridir. Doğumda oldukça sarih renkte olup zaman ilerledikçe bordo ve mora kadar koyulaşabilir. Kalıcıdır. Ciltte bulunduğu yeri daha kuru ve pürüzlü gösterebilir. Gerek dinlendiğinde lazer rehabilitasyonu uygulanabilir. Somon Kirleri: Ulus arasında Leylek Isırığı ve Melek Öpücüğü olarak da öğrenilir. Bu adları biçiminden dolayı alır. Genelde surat, alın ve ensede daha sık görülür. Göz kapağı ve üst dudakta çıktığı da öğrenilir. Bir Hayliyi kendinden solduğu için çoğu zaman rastgele bir rehabilitasyon gerektirmez. Yeni doğanlarda birkaç yıl içerisinde kaybolabilir. Hemanjiyomlar: ‘Çilek Kiri veya Gül Kiri de denir. Cildin üst katmanındaki damarların fazla gelişmesi ile ortaya çıkar. En yaygın görünen izlerden biridir. Her 100 bebekten 2’sinde tesadüfülür. İlk zamanlarda daha süratli geliştiği kollanır. Ancak ergenliğe kadar çoğu yok olur. Pembe, kırmızı veya mavi renkte olabilir. Baş, boyun, kol ve bacakta daha sık çıkar.

Sıradaki Makale :   Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

DOĞUM KİRLERİ VE YENİDOĞAN TEN HASTALIKLARI Mevzulu yazımıza alttaki iletişime tıklayarak erişebilirsiniz.

DOĞUM KİRLERİ VE YENİDOĞAN TEN HASTALIKLARI https://www.bebek.com/dogum-kirleri-ve-yenidogan-ten-bozukluklari/

Bebeklerde Doğum Kiri Geçer mi?

Kirin cinsine göre geçme gidişatı da değişkenlik göstermektedir. Sütlü kahve kirleri ve Porto şarabı kirleri gibi bazı cinsler kalıcı olabilir. Fakat çoğunluğu bebek geliştikçe silikleşip rengi soluklaşan ve kaybolan cinslerdir. Hatta bazı izlerin tamamen geçmesi 10-12 yaşlarına kadar erişebilir. Kalıcı olan cinsler ise muhtelif rehabilitasyon usulleri ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Doğum Kirleri Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Ufağınızda kalıcı cinste bir doğum izi bulunuyorsa doğum kiri rehabilitasyonu ile alakalı bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Bir Haylisinde rehabilitasyona gereksinim yoktur. Ancak dokunun gelişmesini önlemek, uzuvlara baskı yapmasını yasaklamak, küçültmek ve görünümünü eksiltmek emeliyle bazı rehabilitasyonlar uygulanabilir.

Doğum kirlerinin muhtelif rehabilitasyon usulleri vardır:

Lazer Rehabilitasyonu: Daha çok kalıcı kirler için seçim edilen bir usuldür. Bir cildiye uzmanı veya cerrah tarafından yapılır. Dokunun cinsine göre kullanılacak lazerin cinsi de değişebilir.

Misalin; Damarlardan kaynaklı izlere değişik, pigmentlerden kaynaklı izlere değişik lazerler kullanılır. Uygulama için 18 yaşın beklenmesi daha doğrudur ancak buna hekiminiz karar verir.

İlaç Rehabilitasyonu: İlaç rehabilitasyonunda kullanılan iki cins ilaç vardır.

Bunlar;

Beta-blokerlar: Kan damarlarını daraltmayı ve kan akışını eksiltmeyi kasteden ilaçlardır. Çoğunlukla hemanjiyomlar için seçim edilirler. Bu izlerin ebadını küçültmeye ve görünümünü eksiltmeye çalışırlar. Kortikosteroidler: Kirlerin üzerine enjekte edilen anti-inflamatuar ilaçlardır. Çalışma mekanizmaları beta-blokerlar gibidir.

Cerrahi Müdahale: Ebadı büyük, bulunduğu bölgeye ve uzva hasarı bulunan kirlere uygulanan bir rehabilitasyondur. Daha çok benler ve büyük hemanjiyomlar için seçim edilir. Yerel anestezi uygulaması ile bir uzman, dermatolog veya estetik cerrahı tarafından yapılır.

Bebeğinde Doğum Kiri Olanlar için Öneriler

Doğuştan, doğumdan kısa bir müddet veya haftalar sonrasında küçük yavrunuzun cildinde rastgele bir doğum kiri veya eşi bir renk metamorfozu fark ettiyseniz;

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Kalça Sorunları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dokunun gelişip gelişmediğini ve biçimindeki farklılıkları gözlemleyin. Renginde ani morarma, kızarma gibi renk metamorfozları olup olmadığına dikkat edin. Kanama veya enfeksiyon eşi bir gidişat oluştuğunda kesinlikle çocuk hekiminize başvuru edin. Şayet rastgele bir nebatsal karışım, krem veya merhem kullanmak istiyorsanız evvelinde doktorunuza sormayı unutmayın. Belirli aralıklarla bebeğinizin kirlerini tetkik ettirin.

Unutmayın ki, doğum kiri genelde hasarsızdır ve bebeklerde kendiliğindene geçme potansiyeli yüksektir. Ancak bazı gidişatlarda başka bir tıbbi gidişata işaret edebileceği için hakimiyet altında yakalanmalıdır. Evhama kapılmadan yavrunuzu gözlemleyerek bu döküntüleri takip etkeniz yeterli olacaktır.

HAMİLELİKTE KİRLETİLME NE ANLAMA KAZANÇ? Mevzulu yazımıza altta iletişime tıklayarak erişebilirsiniz.
HAMİLELİKTE KİRLETİLME NE ANLAMA KAZANÇ? https://www.bebek.com/hamilelikte-kirletilme-ne-anlama-kazanç/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı