Bebek

Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır?


Çocuklarda obezite, beden kitle indeksine göre hesaplanır. Persentil çarpıkları ile öbür akran çocuklarda ve aynı türdeki çocuklarla karşılaştırılır.
Beden kitle indeksi şahsın kilosunun boyunun karesine parçalayarak elde edilir ve her yaş için her cinsiyet için de değişiktir.

Aynı yaştaki bir kız ile aynı yaştaki bir oğlun persentil çarpıkları değişik olabilir. Persentil çarpıklarını kilo persentil çarpığında şayet çocuk 50 persentilde ise ideal kilosunda 80 persentil de yavaş yavaş kilolu çocuktan bahsederken, persentili 90’ı geçen çocuklar obez çocuklar olarak adlandırılır.

Çocuklarda obezite rehabilitasyonunda multidisipliner yaklaşım çok ehemmiyetlidir. Yalnızca diyetisyen ile çocukların obezite rehabilitasyonu yapılamaz.
İlk evvel bir çocuk hekiminin değişik bir hastalığı olup olmadığını bir ekip muayeneler yaparak tespit etilmesi gerekir. Belki tespit ettiği bazı vaziyetlerde bir çocuk endokrin uzmanına yönlendirilebilir.
Şayet çocuklarda hormonal bir bozukluk varsa, çocuk uzmanları tarafından, hormonal bozukluk ilaçlarla ortadan kaldırılıp çocuğun kilo vermesi sağlanabilir. Hormonal bozukluğu olmayan çocuklar pedagog ve diyetisyen eşliğinde anne baba eğitimleri verilerek obezite vaziyeti rehabilitasyon edilebilir.
Beslenme alışkanlığının çocukluktan kazanıldığını unutmayın! Siz bebeğinizi nasıl bir kumpasa alıştırırsanız erişkinlik yarıyılında da aynı biçimde beslenecektir. Bu nedenle, bebeğinizi ufak yaştan itibaren özellikle 1 yaşından evvel yasaklı yiyecek dediğimiz kolay şekerden, kolay şeker kapsayan tüm yiyeceklerden muhtemel olduğu kadar uzak yakalamaya çalışın.
Unutmayın, bebeğiniz siz tanıştırmadığınız sürece bu hasarlı gıdaların tadını öğrenmeyecek!
Bebeğinize sıhhatli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve obeziteden gözetmek istiyorsanız öncelikle bir beslenme kumpası oturtmalısınız. Ana öğün ve ara öğün alışkanlığı kazanmasına takviyeci olmalısınız.
Sıhhatsiz atıştırmalıklar ile tanışmasına fırsat vermeden onun için en sıhhatli atıştırmalıklara bebeğinizi yönlendirmelisiniz. Misalin, televizyon izlerken cips yerine havuç dilimleri verebilirsiniz.
Bebeğiniz için en bereketli ek besinleri araştırmak için; https://www.bebek.com/bebekler-icin-en-faydali-ek-yiyecekler/ tıklayın.
Sıradaki Makale :   Bebeklere Oturma Nasıl Öğretilir?
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı