3-4 Yaş

Çocuklarda “Bebek Gibi” Davranma Eğilimi Varsa Ne Yapmalı?

Çocuklarda Bebeksi Tutumlar

Kızım / oğlum artık gelişti diye düşünürken bebeksi tutumlar geri mi döndü? Üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Bu meseleyle aileler sık olarak karşılaşıyor. Peki ne yapmalı? Bu sualin cevabını İstanbul Parenting Class’dan Uzman Psikolog / Pedagog Sinem Olcay Kademci veriyor.

“Çocukların çoktan geride vazgeçtiğini düşündüğümüz bazı mizaçları, bu kere çok değişik sebeplerle geri gelebiliyor. Çocukların hangi “bebeksi” tutumları risk bulgusu olabilir? Hangi gidişatlar bu geri gidişe neden olabilir?” suallerinin cevaplarını merak ediyorsanız İstanbul Parenting Class’dan Uzman Psikolog / Pedagog Sinem Olcay Kademci’nin söyledikelerine kulak vermelisiniz.

Çocukların çoktan aştığını düşündüğümüz bazı tutumları, özellikle stres ve zorlanma zamanlarında yine ortaya çıkabilmektedir. Bu vaziyet çocuğun içinden geçtiği güçlükle başa çıkmak ve yine balansını kurmak için kullandığı bir cins korunma mekanizmasıdır ve regresyon tavırda gerileme olarak belirlenir.

Çocuklarda En Sık Karşılaşılan Gerileme Tutumları

bebek gibi konuşma parmağını emme battaniyesinin kenarını kemirmeye başlama yine alt nemlendirme “hayır” olduğunu daha evvelden bildiği bir şeyi yine yakalatma daha fazla kucak isteyip anneye yapışkan hale gelme ebeveynin günlük rutin gidişlerinde yine ağlamaya başlama

gibi tutumlardır.

Kardeş kıskançlığıyla başa çıkmanın yolları! yazımızı okumanızı nasihat ederiz.

Çocuğum Bebek Gibi Davranıyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzda uzun zamandır yapmadığı bu cinsten bebeksi tutumlar ortaya çıktığında o yarıyılda çocuğunuzun yaşamında değişen şeyin ne olduğunu ve nasıl bir zorlanma yaşadığını keşfetmeye çalışın. Kardeşin doğumu, büyükannenin vefatı gibi ailede yaşanan bir kayıp, anaokuluna başlama, kronik bir hastalık geçirme ya da bir müddet sağlık kurumunda kalma ve hatta taşınma/konut değiştirme gibi gidişatlar ufak çocukların ciddi zorlanmalar yaşayıp tutumsal olarak geri gitmelerine neden olabilir.

Çocuğunuzun tavrındaki geri gidişi kavramaya çalıştığınızda burada bahsedilenler gibi ehemmiyetli bir nedeni olduğunu görürsünüz. Bu yarıyılda çocuğunuzu düzelmesi için zorlamamalısınız. Stres ve zorlanma zamanları çocuğu sosyal ya da zekâsal anlamda geliştirme gayretinden uzak durmamız gereken zamanlardır. Bu yarıyılda çocuğunuzun sizi manipülasyonuna izin verin. Şayet bebek gibi davranılmak istiyorsa öyle davranın. Daha fazla sarılma, kucak, temas gerekebilir. Ayrıca, bu yarıyıllarda çocuğu yemeye zorlamak ya da daha evvelden oluşturduğunuz hudutlara uymasını beklemek gibi baskıcı tutumdan özellikle sakınmalısınız.

Sıradaki Makale :   “Benim çocuğum küfretmez” demeyin.

Çocuğunuzun yine ortaya çıkan bağımlılığı ya da geriye giden tutumları size kaygı veriyor olabilir ama bunları düzenlemek için gayrete girmeniz işleri daha makûsa götürecektir. Stres ve zorlanma yarıyılını atlattıktan sonra çocuğunuzun doğru tutumları bilmesi için yeterince zamanınız olacağını anımsayın.

Siz de çocuğunuzun bebek gibi davrandığını mı düşünüyorsunuz? Tecrübelerinizi yorum olarak paylaşabilir öteki annelere dayanakçı olabilirsiniz. Ayrıca uzmanlarımıza suallerinizi Sual Yanıt sayfamızdan iletebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı