Bebek

Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuğun üstün akıllı olması aileler için çok da basit bir vaziyet değil. Zira bilmeye fazla meraklı olan, sualleriyle ebeveynlerini afallatan bu çocuğu çok iyi yönlendirmek gerekiyor. Üstün akıllı çocuklar genel olarak yaş gruplarına göre bazı kabiliyetleri daha erken kazanabiliyor. Kimileri daha erken konuşup, okumayı bilebiliyor.

Motivasyona Gereksinimlere Var

Zekâsı akranlarından daha parlak görünen çocukların aileleri, çocuklarını nasıl desteklemeleri gerektiğiyle alakalı bilgi arayışına giriyor. Öncelikle öğrenilmesi gereken şey, çocuğun zekâsının iyi olması bir zafer ön göstergesi olsa da tek başına yeterli değil. Galibiyetin motivasyonla yakın alakası var. Çocuğu heyecanlandıran mevzular ve alaka alanlarıyla alakalı kapıları açmak gerekiyor. Burada da ailelere ve eğitmenlere büyük iş düşüyor. Çocuğa bir hayli alanı tanıtmak ve bu alanlardaki marifetlerini keşfetmek çok ehemmiyetli.

Hangi Test İle Anlaşılabiliyor? 

Üstün akıllı olduğu düşünülen çocuklara akademik performans için WISC-R  adlı kapsamlı bir zihin testi yapılıyor. Bu testin yapılabilmesi için çocuğun 6 yaş 6 aylığı geçmesi gerekiyor. Muhtelif ülkelerde üstün akıllı çocuklarla alakalı yapılan araştırmalar, bu çocuklara verilmesi gereken eğitim ile alakalı bazı noktalara ışık yakalamış.
Liv Hospital Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Işılay Altıntaş bu mevzuda şunları söylüyor:
‘’Bu çocukların ayrı sınıflarda diğer dostlarından izole okuması çoğunlukla iyi bir netice vermemiş. Ülkemizde de neticeler eş olmuş. Şu anda önerilen ideal sistem bu çocukların klasik mekteplerine devam etmesi ancak bununla beraber marifetlerinin keşfedildiği alanlarda uygun yardım sağlayacak ek eğitim almaları istikametinde.’’

Aile Nasıl Davranmalı?

Çocuklarının üstün akıllı olduğu anlaşıldığında pek çok ailenin temennileri çoğalıyor. Bu vaziyet bir vakit sonra çocuğa negatif tesir ediyor. Çocuğa diğer dostlarından değişik olduğunu devamlı sezdirmek, ‘’Sen daha zekisin’’ gibi laflar söylemek doğru değil. Bunun yerine hangi alanlara alakasının olduğunu keşfederek onu yönlendirmek, desteklemek ve ona ilgi duyduğu alanda maharetlerine uygun bir eğitim almasını sağlamak gerekiyor.
Altıntaş, bu çocukların eğitim yaşamında karşılaşılabilecek kasveti ise şöyle anlatıyor: ‘’Genellikle en sık karşılaştığımız mesele erken bilen bir çocuğun mektepte derste bunalması ve buna bağlı olarak kendini oyalamakta eforluk sürüklemesi hatta bir ekip tutum meseleleri göstermesidir. Bu da uygun bir hoca yaklaşımıyla basitlikle giderilebilir. Diğer ehemmiyetli mevzu ise dikkat ve tutumlarla alakalı mesele yaşayan çocukların bu meselelerinin  zekâya bağlanması.
Bu vaziyet de tehlike taşıyabilir. Çocuğun zeki olması başka bir şey, tutum problemleri olması başka bir şeydir. Dolayısıyla duygusal gelişimi zekâsal gelişimden ayrı değerlendirebilmek ve çocuğun yaşadığı kasvetleri erken fark edebilmek ehemmiyetlidir.’’

BEBEK GELİŞİMİ İÇİN NİNNİLERİN EHEMMİYETİ Mevzulu yazımızı okumak için alttaki irtibata tıklayın!

Sıradaki Makale :   Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir?

BEBEK GELİŞİMİ İÇİN NİNNİLERİN EHEMMİYETİ: https://www.bebek.com/bebek-gelisimi-icin-ninnilerin-onemi/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı