Bebek

BLW Yöntemi Hakkında Her Şey!

İçindekiler

Kendi Kendini Besleme Baby Led WeaningBLW Kendi Kendini Besleme Nedir?BLW Usulinin Emeli Nedir?BLW Usuli Ne Zaman Uygulanır?BLW Usuli Neden Seçim Edilmeli?Baby Led Weaning BLW Usuline Uygun Gıda ve Meşrubatların HazırlanmasıBLW Usuli Uygulanırken Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Ehemmiyetli Noktalar

Kendi Kendini Besleme Baby Led Weaning

Merhaba sevgili anneler, tertemiz bir yazı ile karşınızdayım! Bugün herkesin merak ettiği, gerçeğinde uygulamak istediği ancak huzursuz olduğu BLW usulünden bahsedeceğiz.

BLW usulü, günümüz ebeveynlerinin bebek bakımında son zamanlarda uyguladıkları yaklaşımlardan biridir.

Sıkça dinlediğimiz bu yeni usulü azıcık yakından araştıralım.

BLW Kendi Kendini Besleme Nedir?

Genelde BLW ne demek dendiğinde çoğu anne ve baba uygulamanın biçimini öğrense de açılımının ne olduğunu bütün olarak öğrenememektedirler. 

Oysa açılımı öğrenmek mevzuyla alakalı bilgi edinmede en büyük adımdır.

“Baby led weaning” kelime grubunun ilk harflerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan BLW’nin Türkçe olarak “Bebek Liderliğinde Beslenme” anlamına gelmektedir. Usulin biçimi gerçeğinde isminden emindir.

Baby led weaning, ek gıdalara başlayan bebeklerinizin başında bekleyip, diş damak yapısına uygun ek gıdaları ufak parçalara ayırarak bebeğinizin önüne koyup kendiliğindene yemesine izin verir.

Bebekler ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan sonra anne sütünün yanında ek besinlere başlarlar. Ancak anne sütü hala bebeğin ana öğünü olmaya devam eder. Ek gıdalar ise bebeğin ara öğünü olur.

Bebeğinize 6. ayda hangi gıdaları vermeniz gerektiği mevzusunda bilinmeyenlik yaşıyorsanız 6 aylık bebek beslenmesi yazımızı araştırabilirsiniz.

Genelde ek besine başlayan bebeklerin öğünleri birkaç sebze-meyvenin pişirilip ya da ham halde püre haline getirilmesiyle hazırlanarak, annesi tarafından kaşıkla bebeğe verilir; başka bir deyişle merkezde anne vardır.

Bebek önderliğinde beslenme ve ek besine geçme biçimi olan BLW’nin merkezinde bebek bulunmaktadır.

Blw usulü nedir? Mevzulu videomuzu izleyebilirsiniz.BLW Usulinin Emeli Nedir?

BLW usulünün emeli 1 yaşına kadar olan süreçte bebeğin karnını doyurmak değil, bebeğin gıdalarla tanışmasıdır.

Farklı tat ve kokulara bilindiklik kazanmasıdır.

Bebeğiniz ek gıdalar ile tanıştığında zati hala gereksiniminin büyük bir kısmını anne sütünden, anne sütü alamıyorsa yöntem mamadan karşılar.

Bebeğini yöntem mama ile besleyen anneler şu biçimde düşünüyor olabilir; “bir an evvel katı besine geçsin de yöntem mama eksilsin” ancak bu likeni yanlış zira, bebeğinizin sindirimi henüz o ölçülerde katı besine hazır olmuyor.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

15-18 Aylık bebek beslenmesiBLW Usuli Ne Zaman Uygulanır?

BLW usulünde bebek, gıdaları kendi elleriyle, kendi süratinde ve dilediği ölçüde yiyerek ek besine başlar.

Bebek ek gıdalara 6. aydan sonra başladıysa katı besinlerle basitlikle başa çıkabilir. Onları anlayıp kendiliğindene ağzına götürebilecek hünere sahiptir.

Başlamak için en uygun zaman 6-8 aylar arasıdır.

BLW Usuli Neden Seçim Edilmeli?

Bazı ebeveynler bebeklerinin ananesel veya BLW usulü ile beslenip beslenmemeleri değil, fazla ölçüde yemek yiyip yememelerine odaklıdır.

Başka Bir Deyişle onlar için “yemek yenilsin de nasıl yenilirse yenilsin!” gidişatı mevzubahisidir ya da“o tabak bitecek!” gibi bakış açıları vardır. O tabak bitmeli mi !

Bebeklerini kendileri ile bir meblağlar ve tabak bitmediği için “bugün az yedi” diye üzülürler. Gerçeğinde bu tavır çok yanlış. Misalin, 6 aylık bir bebeğin mide kapasitesi 1 çay kadehi kadardır. 

Her bebeğin midesi yumruğu kadardır.

Lütfen sevgili anneler, bu söylediğimi göz önünde bulundurarak hareket edin ve kendinizi boş yere üzüp bebeğinizi tabağın bitmesi için zorlamayın.

BLW usulü çok galibiyetli bir usul, esasında çok hoş bir felsefe uyuyor ancak uzman ellerde yapılması gereken bir usuldür. Şayet anne korkuyorsa bu usulü netlikle önermiyoruz. Zira, bebeğin boğulma riskini çok fazla artırıyor.

Ben bu usulü anlatırken hep şunu söylüyorum;

“Özgür vazgeç ama takip et!”

Şimdi gelin beraber bebeğiniz için neden BLW usulü seçim etmelisiniz araştıralım;

Bebeğinizi kaşıkla beslerken birden fazla gıdayı püre haline getirerek aynı anda yedirebilirsiniz. Ancak bu usul bebeğinizin besinleri tanımasına mani olur.

BLW ile bebeğiniz tek tek her gıdanın rengi, kokusu ve tadı hakkında bilgi edinir.

Kaşıkla beslediğinizde bebeğinize daha fazla yedirmiş olursunuz. Bu vaziyet kısa vadede kârlı gibi görünse de uzun vadede hasarlı olabilir. Zira karnı doyan bebeği kaşıkla beslemeye devam etkeniz, gereksiniminden fazla yedirmeniz ileride bebeğinizin yemek yemeye karşı negatif duygular geliştirmesine ve beslenme saatinin stres kaynağı haline gelmesine hatta obeziteye dahi neden olabilir.

BLW usulü ile beslenen bebek besini ölçüye kendisi karar verir.

Kendi kararını kendi veren ufağınızın otokontrolü geliştirir ve kendine güveni çoğalır. Küçüğünüz kendi istediği süratte yiyerek, hakimiyeti elinde bulunduruyor olmanın güvenini yaşar ve stresten uzaklaşır. Bebeğiniz Baby Led Weaning usulü ile beslendiğinde sofraya beraber oturursunuz. Böylece hem beraber zaman geçirir hem de bebeğinizi beslemekle uğraşırken aç kalmış olmazsınız. Karnı doyan, aç olmayan anne ise bebeğine karşı daha sabırlı ve müsamahalı olur. Kendi yiyeceğini kendi elleriyle yemesi bebeğinizin motor yeteneklerini geliştirir. Kendisi beslenen bebekler geliştiklerinde annesi yemek yediren bebeklere göre daha çok mesullük sahibi olurlar.

Sıradaki Makale :   Bebeklere bebek masajı yapmanın faydaları nelerdir? Neden Yapılmalıdır?

blwBaby Led Weaning BLW Usuline Uygun Gıda ve Meşrubatların Hazırlanması

Bu usulün esasında bebeğin kendiliğindene yiyip içmesi yer aldığından dolayı ona hazırlayacağınız öğünler basitçe yiyebileceği özelliklere sahip olmalıdır.

Besinler, bebeğin damakları ile basitçe koparıp ezebileceği yumuşaklıkta olmalıdır.

Besinlerin vitamin bedelini kaybetmemesi için buğuda ya da fırında pişirilmesi gerekir. Besinleri kendi tadıyla pişirmeniz; içerisine salça, baharat, tuz gibi malzemeler katmamanız daha sıhhatlidir. 

Meyve ve sebzeleri parmak yiyecekLer biçiminde hazırlamanız, bebeğinizin basitçe anlamasına ve rahatça yemesine dayanakçı olur.

Blw usulü ile beslenen bebekler meşrubatlarını da kendileri harcayabilir. Bunun için kırılmaz ve bebeğinizin basitçe anlayabileceği ebattaki bir kadeh içerisine az ölçüde meşrubat koyup verebilirsiniz.

İlk etapta çoğunu dökecek, ancak sonrasında alışacaktır. Alıştırma kadehi kullanmak da bu süreçte işinizi oldukça basitleştirir. 

BLW usulünü uygulamaya başlarken, ilk günden önüne koyar koymaz hart hurt ısırıp yemesini beklemeyin. Koyduğunuz gıdaların %90’ı yere inecek mıncıklanıp ezilecek belki kulağından yumurta parçası parmaklarının arasından yeşil mercimekler çıkacak ama inanın dokunacak.

bebek - ek gıdaBLW Usuli Uygulanırken Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Ehemmiyetli Noktalar

2004 senesinde yapılan The American Dietetic Association’da yayınlanan çalışmada 4 aydan 24 aya kadar çocuklar izlenmiş. Kendi kendini besleyen bebeklerin, kendini beslemeyenlere göre daha fazla enerji verici ve besleyici besinler yediği tespit edilmiştir.

Bebekler aynı zamanda kalori, protein, karbonhidrat, yağ, çinko, magnezyum, B vitamini gibi alım açısından karşılaştırıldığında bu bedeller kendi kendini besleyen bebeklerde daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Bebek bakımı ve gelişimi ile alakalı suratlarca kitap yazılmıştır. Bellim ki çoğunu okudunuz ve yazara hak verdiniz. Bir uygulama ne kadar nesnel olup bilimsel bilgilere katlansa da her bebeğin özel ve farklı olduğunu unutmamak gerekir.

Baby Led Weaning metodunun uygulama biçiminin bir bebek için doğru olsa da fertsel değişikliklerden dolayı değişik bir bebek için uygun olmayabilir. Ancak yeniden de bazı mevzular her bebek için dikkat edilmesi gereken ehemmiyetli, ortak noktalardır.

Sıradaki Makale :   Çikolata Kistleri (Endometriozis)

Usule başlamadan evvel bebeğinizin kendi kendisine yemek yemeye hazır olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz;

Dili ile yemeği dışarı atma refleksini kaybetmiş Dayanaksız olarak dik konumda oturabiliyor Elleri ve parmakları nesneleri anlayabiliyor Çiğnemeye hazır ve istekli Sizinle beraber sofraya oturmaya arzulu ise Baby Led Weaning metodunu sınayabilirsiniz. Yemek saatinizi bebeğinizin öğün saatine göre hazırlamalı, evvel bebeğinizin yemesini sağlayıp sonra sizin sofraya oturmanızdan sakınmalısınız. Ailece masaya oturup aynı anda yemeğe başlamanız onu motive edecek, özgüvenini çoğaldıracak ve kendisinin ailenin bir bireyi olduğunu sezdirecektir. Bebeğiniz sizin himayeniz altında yemek yemelidir. Besinin soluk borusuna kaçıp boğulmaya neden olması gibi istenmeyen kazaların önüne geçebilmek için küçüğünüzü sofrada asla yalnız vazgeçmemelisiniz. Hazırladığınız besinler, bebeğinizin basitçe anlayıp yakalayabileceği ebatlarda olmalıdır. Bebeğinizin boğazına kaçma ve takılma ihtimali olan sert ve taneli besinleri bebeğinizin eline vermemelisiniz. Bebeğinizin 6. ayda dişleri olmadığını, varsa da maksimum 1 ya da 2 tane olduğu reelini göz önünde bulundurarak, besinleri bebeğinizin damağı desteğiyle koparıp çiğneyebileceği yumuşaklıkta hazırlamalısınız. Mama sandalyesinin altına bir örtü sermenizi öneri ederim. Böylece bebeğiniz yerken yere döküldü mü dökülmedi mi stresi yaşayıp hem kendinizi hem de bebeğinizi tedirgin etmemiş olursunuz. Bebeğinizin alerjik bir bünyesi ya da yutma ve çiğnemede zorlanma gibi sindirim problemleri varsa bu metot sizin için uygun olmayabilir. Hekiminize danışmadan sınamamanızı öneri ederiz. Bebeğiniz bu biçimde yemediğinde hemen pes etmeyin; zira henüz hazır olmayabilir. Belli zaman aralıklarında tekerrür sınamaktan çekinmeyin.

Beslenme, bir canlının en esas hayatsal faaliyetlerinden biridir. Bu faaliyet bebekler için çok daha ehemmiyetlidir. 

Zira, iyi beslenen bebeğin hem bağışıklık sistemi kuvvetlenir hem de sihrime ve büyümesi desteklenir.

Blw usulü ile beslenen bebekler ise beslenmeden yalnızca fiziksel fayda değil, duygusal ve psikolojik fayda da sağlarlar. Gelecekte çocuğunuzun mesullük sahibi, kendine güvenen galibiyetli bir fert olmasını istiyorsanız, bu usul erken yarıyılda atılacak en sağlam adımlardan biridir. 

Bu yazının altına yorum vazgeçerek deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Usunuza takılan sualleri ise sual-yanıt sayfamıza sorabilirsiniz.

Sevgiler

Diyetisyen Beyza Uyan

instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı