Hamilelik

Beta Hcg Değerleri Hakkında Tüm Detaylar

Haftaya Göre Beta Hcg Değerleri Hafta Değer 3. hafta 5-130 4. hafta 75-2.600 5. hafta 850-20.800 6. hafta 4.000-100.200 7/12. hafta 11.5000-289.000 13/16. hafta 18.300-137.000 17/24 hafta 1.400-53.000 25/40 hafta 940-60.000

İçindekiler

Beta Hcg Nedir?Hcg Hormonunun İşlevi Nedir?Gebelik Öncesi Beta Hcg DeğerleriBeta Hcg Değeri Ne Zaman Yükselir?Beta Hcg Değerinin Düzensiz Artması veya DüşmesiTüp Bebekte Hcg Testi

Beta Hcg Nedir?

Beta Hcg, gebelik şüphesinde istenilen en sık tahlillerden biridir. Tahlil, kan alınarak  yapıldığı gibi idrar örneği ile de yapılabilir. Hekimler tarafından hızlı ve kesin sonuç vermesi nedeniyle kanda Beta Hcg testi daha çok tercih edilmektedir.

Hcg Hormonunun İşlevi Nedir?

Kadınlar bu hormonu, normal şartlarda üretemezler. Hcg hormonunu üreten, embriyonun etrafındaki hücrelerdir. Hormon, yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonunun salgılanmasını devam ettirerek, embriyonun rahim iç duvarına gömülmesini sağlar.

 

Gebelik Öncesi Beta Hcg Değerleri

Gebe kaldıktan sonra, Beta Hcg hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon, döllenmeden bir hafta sonra, kanda normal seviyelerinin üzerine çıkar.

Önemli Bilgi: Hamile olmayan kadınların kanındaki Beta Hcg seviyesi, “0.1- 0.001” şeklinde görülür..Beta Hcg seviyesinin 10’dan yüksek olması,  gebeliğin pozitif olması anlamına gelir. Kanda belirli bir miktarın üzerine çıkan Beta Hcg değeri, idrarda da ortaya çıkar.

Beta Hcg Değeri Ne Zaman Yükselir?

Beta hcg değeri, döllenmenin olduğu tarihten itibaren yaklaşık 11-12 gün sonra yükselmeye başlar. Sağlıklı bir gebelikte bu değer iki günde bir kendini ikiye katlayarak artmaya devam eder.

Beta Hcg Değerinin Düzensiz Artması veya Düşmesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, beta hcg değerinin iki günde bir kendini ikiye katlaması veya minimumu %60 oranında büyümesi beklenir. Aksi olan durumlarda dış gebelik, düşük gibi durumlar söz konusu olabilir. Gebeliğinizi takip eden doktora danışmanız en doğrusu olacaktır.

Tüp Bebekte Hcg Testi

Tüp bebek tedavisinin son aşaması, embriyonun rahim içine transferidir. Bu transferden bir süre sonra, gebelik testi yapılıp tedavinin sonucu gözlemlenir. Aileler için uzun ve heyecanlı süren bir bekleyişin ardından, yumurta geliştirme ve ilaç tedavileri sonrası sonuç bu test ile belli olacaktır.

Sıradaki Makale :   Hamilelikte Doğru Yatış Pozisyonları

Tüp bebekte gebelik testi, embriyonun rahmin içine transferinden 12 gün sonra yapılır. 12 günden önce yapılan testler güvenilir ve net bilgiler vermeyecektir.

Beta Hcg değerleri tahmini gebelik süresini belirlemekte sizlere yol gösterecektir. Fakat ikiz veya üçüz gebelik olup olmadığı veya kesin gebelik haftası gibi merak ettiğiniz konularda kadın doğum doktorunuz tarafından yapılacak ultrason muayenesi çok daha önemlidir. Ultrason tahlili sonrası gebelik hakkında çok daha detaylı bilgi alınabilmektedir.

Çoğul gebeliklerde ve mol gebelik durumlarda Beta-Hcg seviyesi beklenenden daha yüksek tespit edilebilir. Dış gebelik, embriyo gelişiminin olmadığı boş gebelik kesesi durumunda, gebelik tarihinin yanlış hesaplanması durumlarında ise Beta–Hcg değerleri hesaplanan değerden düşük görülür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı