3-4 Yaş

“Benim çocuğum küfretmez” demeyin.

İçindekiler

Çocuklar Neden Küfür Eder?Çocuğunuza kızmayın!Çocuklarda küfrün nedenleri nelerdir?Minik öneriler

Çocuklar Niçin Küfür Eder?

Çocuk konuşmaya başladığı andan itibaren yakın çevresinden duyduğu çoğu kelimeyi hafızasına alıyor ve yakın bir süreçte o kelimeyi kullanıyorlar. Bu kelimeler olumlu olabileceği gibi negatif kelimeler de olabilir. Çocuklar zaten anlamlarını bilmedikleri kelimeleri telaffuz etmekte hiçbir sakınca görmüyorlar. Bu çocuklar beklenen bir durumdur. İster masumca olsun ister bilerek, öğretilerek olsun çocuk illa bir yerden duyarak bu sözlerden birini öğrenecektir.

Çocuğunuza kızmayın!

Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Serdar Alpaslan, uygunsuz bir sözcük söylediğinde çocuğa kızarak tepki gösterilmemesi gerektiğini söylüyor. Alparslan, “Tepki verildiğinde çocuk size kızdığında ve bunu bir şekilde size belli etmek istediğinde bu kelimeyi baştan kullanacaktır. Çünkü çocuk, bu kelimenin anne-babayı kızdıracak bir şey olduğunu öğrenmiştir. ‘Ağzına acı biber sürerim’, ‘bak döverim’ gibi ifadeler çocuğun bu kötü davranışını daha da pekiştirir. Keza çocuk ‘ayıp’ bir kelimeyi ilk söylediğinde anne-baba kahkaha atar yahut yalnızca gizlemeye çalışarak hafifçe gülerse, çocuk bunu fark eder ve kelimeyi bitmiş söyler. Çünkü ufak çocukların en fazla istediği şey anne-babalarını hoşnut etmektir.” diyor. Gülerek ya da öfkelenerek tepki vermenin fena söz söyleme davranışını pekiştirdiğini söyleyen Alparslan, çocuğun öfkesi geçtikten daha sonra şart hakkında çocukla yerinde bir üslupla konuşulması gerektiğini açıklama ediyor.

Çocuklarda küfrün nedenleri nelerdir?

Ağızdan Kaçıverme: Herhangi bir gerginlik sonucunda küfürün ağızdan çıkıvermesi doğal bir durumdur. Fazla engellenen, yaşama alanı çok daraltılan çocuk, öfke olarak küfredebilir.
Uyarı Çekme: Anne-babalarından yeterince alaka görmeyen çocuklar küfür ederler.
Sarsılma: Bazı çocuklar yetişkinleri şok etme, bezdirmek için küfür edebilir.
Savunma: Bazı çocuklar için kötü laf söyleme bir savunma şeklidir.
Olgunlaşma: Ara Sıra de çocuklar erişkin olmanın bir sembolü olarak, kötü laf söylerler.

Minik öneriler

Çocuğunuza kullandığı bu kelimelerin anlamlarını sorun. sonradan kendiniz o kelimelerin anlamlarını çocuğunuza açıklayın. Çocuğunuza masal okurken kendi masalınızı oluşturun. Hikayenin kahramanından birini kötü söz söyleyen bir çocuk olarak seçin. Çocuk kötü bir laf söylediğinde annesinin ne değin üzüldüğünü, çevresinin nasıl tepki gösterdiğini anlatın. Çocuğunuz bu hikayeden ders alacaktır. Fena sözleri çoğunlukla aileler öğretir; ama çocuk bunu ailesinden yok televizyondan, dost çevresinden, sokaktan da öğrenebilir. Önce çocuğunuzun kötü sözleri nereden öğrendiğini bulun. Ve ilk önce kendi hitabe tarzınızı sorgulayın. Çocuğunuz bulunduğu ortamdan çok etkilenir. O ortamda küfür eden biri varsa çocuğunuza bunun fazla hatalı bir şey olduğunu anlatın. “Fazla ayıp’” , “Ağzına biber sürerim bak.” demeyin. Çocuğunuza kızgınlığını açıklama etmesi için başka kelimeler öğretin. “Kızdım.” , “Öfkelendim.” , “Tüh!” gibi. Kullandığı olumlu sözcükleri övün ve ödüllendirin. Kullandığı kötü sözlerin yerine olumlu, iyi sözler bulun. Kötü sözlere ihtiyacı olmadığını, kullandığı daha güzel sözlerin olduğunu fark etmesini sağlayın. Kötü sözler söylediğinde gülmeyin. Gülerseniz çocuğunuz iyi bir şey yaptığını zanneder. Çocuğunuza kötü sözler söylediği için kızmayın. Bu o sözleri bilinçaltında bastırması ve sonradan hiç beklemediğiniz anda gün yüzüne çıkmasına sebep olur. Çocuğunuzun diğer yerlerden fena sözler duymasını, öğrenmesini tabii ancak de engelleyemezsiniz. Ama çocuğunuza terbiye ve etik kurallarını dürüstçe anlatır ve öğretirseniz bir sorun yaşamazsınız.

Sıradaki Makale :   11. Hafta Gebelik
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı