Bebek

Bebeklere bebek masajı yapmanın faydaları nelerdir? Neden Yapılmalıdır?

Bebek masajının kökeni çok eski çağlara dayanır. Bilinen pek çok kültürde bebeğin duyularını harekete geçirmek için kullanılmıştır. Son yıllarda da hayli önem kazanan bebek masajı, bebeğiniz ile sizin aranızdaki en güzel iletişim şekillerinden biridir.

Ebeveynin bebeğini tanıyarak, daha kuvvetli bir bağ kurmasını sağlar.

Masaj her şeyin ötesinde çocuğa saygı duymayı, iletişim kurup onu dinlemeyi ve gereksinimlerine uyum sağlamayı öğrenmemize yardımcı olur. En güzeli de bebek ile anne arasında ki iletişimin kuvvetlenmesinde büyük rol üstlenmesidir.

Bebeğin duyularını aktif hale getirir.

Bebeğinize masaj yapmak onun birçok duyusunu aktif hale getirmesine yardımcı olmaktır. Yaşamsal önem taşıyan iletişim bağları, bebekle yetişkin arasında farklı biçimlerde kurulabilir. Bebeğin hareketleri, bakışları, kokusu yetişkini kendine bağlamaya yeter; bebek bu yakınlık içinde kendine en yakın olan anne ve babasını tanımaya başlar.

bebek masaji

Bebeğin sinir sistemini geliştirerek, öğrenme kapasitesini yükseltir.

Bebekler doğduklarında sinir sistemi gelişimi yarımdır. Zaman içinde sinirler bir türlü koruyucu kılıf geliştirirler. Bu süreç ne kadar çabuk tamamlanırsa beynin ve bedenin dışarıdan gelen uyarıları alması o kadar hızlanır. Süreç, bebeğin teni aracılığıyla aldığı uyarılar sayesinde hız kazanır. Amaç çocuğu bir süper beyin haline getirmek değil, sadece sinir bağlantılarının potansiyelini arttırarak öğrenme kapasitesini daha yüksele çıkarmaktır.

Gaz sancılarına iyi gelir, solunum sistemini ve bağışıklık sistemini düzenler.

Bebeğinizde gaz sancısı varsa, doğru masaj hareketleri ile sindirim sisteminin ve bağırsakların düzenli çalışması sağlanır. Ayrıca masaj solunum sistemini uyararak daha fazla oksijen alınmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder.

Bebeğinize kendi bedeni ile barışık olmayı öğretir.

Masaj sayesinde bebeğinizin bedensel yapısını çok daha iyi tanıyabilirsiniz. Böylece bebek büyürken kendi bedeniyle barışık olmayı da öğrenir.

Sıradaki Makale :   Çikolata Kistleri (Endometriozis)

Reflü, kolik, kabızlık, uyku sorunları gibi problemleri en aza indirir.

Bebeklerde yeni doğan dönemindeki reflü, kolik ağrıları, kabızlık, uyku problemlerinin giderilmesinde ciddi ölçüde yarar sağladığı görülmektedir. Bunların hepsinin en aza inmesine yardımcı olur.

Bebeklerin büyüme ağrılarının önlenmesine yardımcı olur. Eklemlerdeki gerilimi azaltırken ruhsal rahatlama sağlar. Bebeğin koku hafızasını geliştirir. Bebeğinizin uykuya kolay geçmesine yardımcı olur.

Masaj sırasında bebeğin sizden alacağı çok önemli bir şey daha vardır; bu yeni dünyaya alışma ve büyüme sürecinde tenine dokunan ellerden, güvenebileceği birilerinin çok yakınında olduğunu anlayacaktır.

Bebek Ayak Masajı Nasıl Yaptırılır? Konulu videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

DOKUNMANIN MUCİZESİ

Kucağa alınınca sakinleşen bebeğinize şaşırmayın. Çünkü onların en temel ihtiyaçlarından biri dokunma ihtiyacıdır. Dokunma ihtiyacı eksik kalan çocuk, yaşamı boyunca bu boşluğu doldurmaya çalışacaktır. Böyle çocuklar yetişkinlik döneminde bile aynı arayışı dürdürmeye devam ederler. İleri durumlarda dokunma eksikliği çocuklarda tedavisi mümkün olmayan kişilik bozukluklarına ya da hayata karşı ilgisizliğe yol açabilir.

Dokunmanın mucizesi ile birçok çocuk zihinsel ve fiziksel gelişimini akranlarına göre daha çabuk ve sağlıklı şekilde tamamlar.

Temas, çocuk ile ebeveyn arasındaki bağı güçlendirir, sevgiyi ve koruma içgüdüsünü arttırır. Çocukla bu şekilde yakınlık kuran anne baba; bebeğin henüz tam gelişmemiş sinir sisteminden kaynaklanan sıkıntılarını, ağlamasını ve ihtiyaçlarını çok daha kolay saptayabilirler. Son yıllarda toplumda, ne kadar erken yaşta yalnız kalmaya alışırsa bebeğin o kadar çabuk bağımsızlığı kazanacağı fikri benimsendi; ancak sonuçlar beklendiği gibi olmadı.

Dokunmak aynı zamanda ebeveyn içinde yarar sağlamaktadır. Kendine güven duygusunu geliştirir. Bebekle geçirilecek özel bir zaman dilimi yaratır. Bebeğin vücut dilini anlamakta yardımcı olur. Ayrı kalmanın dezavantajlarını aza indirir. Gevşemeye yardımcı olur. Eğlenceli bir ortam hazırlar. Bebeğe gelecekte de yardımcı olmanın temelleri atılır.

Sıradaki Makale :   BLW Yöntemi Hakkında Her Şey!
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı