Bebek Sağlığı

Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Sıhhatli beslenmenin tüm fertler için ehemmiyeti büyüktür. Beden mukavemetini artırarak hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmek, hayat niteliğini artırmak, fiziksel ve zekasal gelişimi desteklemek için günlük beslenmenin balanslı ve kumpaslı olması gerekir.

Balanslı bir beslenme ise ancak her gıda grubundan yararlanarak olası olur. Zira vitamin, mineral, protein, karbonhidrat gibi bileşenlerin tümüne bedenin gereksinimi vardır. Özellikle omega-3 gibi bazı esansiyel yağların metabolizmadaki rolü hayati ehemmiyet taşır. Bedende kendiliğinden üretilmediği için yalnızca uygun balık tüketimi ile bedene kazandırılabilecek olan bu esansiyel yağlara her yaş grubunun gereksinimi vardır.

Bu sebeple balık harcayamayanlar ne yazık ki bu bileşenlerden yeteri kadar yararlanamazlar. Bütün de bu noktada anne babaların usuna “Bebeklerde balık yağı kullanımı lüzumlu midir?“ suali kazanç.

Peki küçük yavrunuza balık yağı vermeye ne zaman başlayabilirsiniz? Balık yağı kullanmak koşul mu ve kullanımı ile bedene ne gibi faydalar sağlanır?

İçindekiler

Bebekler için Balık Yağı Neden Ehemmiyetlidir?Omega-3 Yağ Asitlerinin Yararları Nelerdir?Bebeklerde Balık Yağına Başlamak için En Uygun Zaman Nedir?Balık Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Balık Yağı Bebeklere Alerji Yapar mı?

Bebekler için Balık Yağı Neden Ehemmiyetlidir?

Bebeklerin fiziksel ve zekasal gelişimi üzerinde beslenmenin tesiri yadsınamayacak kadar büyüktür. Özellikle 0-1 yaş aralığındaki bebeklerin beyin, göz ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere bir hayli sistemi ilk birkaç sene gelişim göstermeye devam eder ve gelecek senelerin esası bu yaşlarda atılmaya başlar. Bundan dolayı bu yarıyılda alınan gıda bedellerinin ehemmiyeti bir kat daha çoğalır.

Ufak bebeklerin hayatlarının ilk senelerinde balık harcaması olası olmaz. İlk 6 aydan sonra ek besine geçiş başlasa da alerjik sebeplerden dolayı balık gibi yiyeceklerin harcanması için azıcık daha zaman gerekir. Bu sebeple ebeveynler, EPA ve DHA gibi esansiyel yağlardan çocuklarının yararlanabilmesi için balık yağı kullanmaya bir an evvel başlamak isterler.

Sıradaki Makale :   Annelerin Corona Günleri

Omega-3 Yağ Asitlerinin Yararları Nelerdir?

Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin faktör maddeleri EPA ve DHA’dır. Bu maddeler, hayatsal işlevlerde ehemmiyetli rol oynar. DHA maddesi, aynı zamanda beyin ve asap hücrelerinin de hammaddesidir.

Yaşam boyu gereksinim dinlenen bu esansiyel yağların bebekler için yararları şu biçimde sıralanabilir;

Omega-3, küçüklerin göz sıhhati üzerinde etkin rol oynar. Gözü besleyen damar ve hücrelerin yapısına katılarak görme yetisini geliştirir. Bebeklerde beyin işlevlerinin büyümesi için ehemmiyetlidir. Beyin hücrelerinin hammaddesi olup nöronlar arasındaki irtibatı güçlendirir ve zekasal gelişime dayanak sağlar. Balık yağının gıda bedeli çok yüksektir. İçeriğindeki omega-3’ü oluşturan EPA ve DHA’nın yanı gizeme A ve D vitamini bakımından da oldukça zengin olup bebeğin gereksinim dinlediği dayanakları sağlamaya dayanakçıdır. Bebeklerin psikolojik gelişimine dayanakçı olur. Balık yağı kullanan bebeklerin daha soğukkanlı ve serinkanlı olduğu görülmüştür. İçeriğindeki bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle gibi gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Cilt sıhhati üzerinde tesirli olan omega-3, bebeklerin cildinde oluşabilecek alerjik döküntülere ve kirlere karşı gözeticidir. Çocuğun bilme, kavrama ve idrak etme yeteneklerini kuvvetlendirerek basitleştirir. İçeriğindeki omega-3 ve D vitamini kemik sağlığını kuvvetlendirir.

Görüldüğü gibi balık yağlarının ve sahip olduğu omega-3 maddesinin bebek sıhhati ve gelişimi üzerinde oldukça ehemmiyetli yararları bulunmaktadır. Bu sebeple balık harcamaya veya balık yağı kullanmaya olası olan en erken yarıyılda başlanmalıdır.

Bebeklerde Balık Yağına Başlamak için En Uygun Zaman Nedir?

İnsan bedeninde EPA ve DHA gibi bileşenlerin imali olası değildir. Bu nedenle omega-3 yağ asitlerinin emin kaynaklardan günlük olarak alınması gerekir. Haftada 2-3 kere somon, uskumru, sardalya gibi yağlı ve soğuk su balıklarından harcayarak bünyemizin lüzum dinlediği omega-3 desteği sağlanabilir. Fakat bu balıkların ağır metal kapsamaması, bol omega-3 barındırması ve uygun koşullarda pişirilmiş olması gerekir.

Sıradaki Makale :   Bebekler Neden Dilini Çiğner?

Bebeğiniz ek besine geçtikten ve balık harcayacak yaşa geldikten sonra hekimine de danışarak gıda listesine bu yiyeceği ilave edebilir ve omega-3 yağ asitlerinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak balık yemeyi hoşlanmayan ufaklar ve henüz bu safhaya gelmeyen bebekler için kullanımı çok daha verimli bir alternatif olabilir. Peki bebeklere balık yağı ne zaman verilir?

Uzmanlar 1 yaşından ufak bebeklerin balık yağı desteği almasını nasihat etmemektedir. Bunun ana sebebi ise gıda alerjisinin oluşma olasılığıdır. Balık yağına başlamak isteyen ebeveynler çocukları 1 yaşını doldurduktan sonra bir çocuk hekiminin de onayını alarak omega-3 vermeye başlayabilirler. Bazı bebeklerde düşük kilo veya iştahsızlık meseleyi baş gösterdiğinde bu vakit birkaç ay erkene çekilebilir.

Balık Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Küçük yavrunuz için balık yağına başlamanın zamanı geldiyse seçim edeceğiniz mahsule dikkat etmek gerekir. Piyasada bebeklerin ve çocukların kullanımı için planlanmış bir hayli mahsul mevcuttur. Ancak bebeğinize en uygun olanına karar verirken alttaki ehemmiyetli noktaları kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

Bebeğiniz için seçim edeceğiniz yardım damla veya şurup formunda olmalıdır. Bu biçimde hem kullanımı hem de emilimi çok daha basit olacaktır. Mahsulşan hangi balığın yağından ve neresinden üretildiğine dikkat edilmelidir. Soğuk su balıkları omega-3 güzergahından oldukça zengindir. Somon, uskumru veya sardalyadan üretilmiş mahsuller seçim edilmelidir. Mahsul üretilirken mermi, cıva gibi ağır metallerden ayrıştırılmış olmalıdır.

Balık Yağı Bebeklere Alerji Yapar mı?

Balık yağı bazı bebeklerde;

Yüzde, dudak ve dilde şişme Mide bulantısı Kusma Ateş Tende döküntü

gibi şikâyetlerin oluşmasına neden olabilir. Bu bulgular, bebekte balık alerjisi olabileceğine müteveccih belirtilerdir. Bu gibi vaziyetlerde kesinlikle bir hekime müracaat etilmesi gerekir. Şayet bebeklerde balık yağı kullanımı alerji yapıyorsa kullanımına ara verilmeli ve seçenekler için hekime danışılmalıdır.

Sıradaki Makale :   Bebek ve Çocuklarda Diş Sağlığı

BEBEKLERDE NEU DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR? Mevzulu yazımızı okumak için alttaki iletişime tıklayın!

BEBEKLERDE NEU DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR? https://www.bebek.com/bebeklerde-neu-dusuklugu-nedir/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı