Bebek Sağlığı

Bebeklerde WBC Değeri

Hücrelerimizin enerji sarihe çıkarmak için gereksinim dinlediği oksijen, kan ile taşınır. Kan içerisinde ayrıca yağ, şeker, hormonlar, proteinler, enzimler, mineraller, bedenin korunma sistemleri ve bağ dokuları ile alakalı bir hayli madde bulunur. Bunların yanı gizeme ur tanımlayıcılar, pıhtılaşma proteinleri ve cerahat hücreleri de vardır. Bu nedenle kan, bedenimizde olup biteni bilebileceğimiz ehemmiyetli bir akışkandır.

WBC White Blood Cell ise beyaz kan hücresi anlamına kazanç ve bağışıklık sisteminin esas taşı olan ehemmiyetli bir hücredir. Akyuvar ya da lökositler olarak da öğrenilen bu hücrelerin kandaki yoğunluk ve rakamları bebeklerde ve erişkinlerde değişiktir. Bebeklerde WBC kıymeti erişkinlere göre daha fazladır ve rakamındaki vasati farklılıklar değişik anlamlar ifade edebilir.

İçindekiler

Akyuvarların Görevi Nedir?Bebeklerde WBC Kıymeti Kaç Olmalıdır?WBC Yüksekliği Ne Anlama Kazanç?WBC Düşüklüğü Ne Anlama Kazanç?Netice

Akyuvarların Görevi Nedir?

Bağışıklık sisteminin kalesi olarak görülen beyaz kan hücrelerinin misyonu; bedene değişik yollardan girmiş bakteri, virüs, mantar ve zehirli zehirli maddeleri tanıyarak onları yok etmektir. Bu nedenle bedene giren yabancı organizmalar ile karşılaştığında süratle artarlar. Akyuvarlar kan yoluyla damarlar arasını gezerken hasarlı organizmaya erişmek için damardan dağılıp dokuya erişir. Ardından hastalık etmenini içine tutuklayarak ya da etmene onu öldürecek bir madde yollayarak yok eder.

Bebeklerde WBC Kıymeti Kaç Olmalıdır?

Bebek ve erişkinlerde olağan kabul edilen WBC kıymet aralığı değişiktir. Bu nedenle kanda WBC bedelinin çoğaldığını ya da eksildiğini söyleyebilmek için bu aralığın öğrenilmesi gerekir. Olağan kıymet aralığı şu biçimdedir:

0 – 1 aylık bebeklerde: 9,4– 34,0 mcl 2- 12 aylık bebeklerde: 5,0- 19,5 mcl 1- 3 yaş aralığında: 6,0- 17,5 mcl 4 – 5 yaş aralığında: 5,5– 15, 5 mcl 6 – 15 yaş aralığında: 4,5- 13,0 mcl 15 yaş ve üzeri: 4,5– 11,0 mcl

Sıradaki Makale :   Ateş Ölçer Nasıl Seçilir?

Bu referans aralığı baz alındığında erişkin bir insanla bebeklerdeki WBC bedellerinin aynı olmadığını görüyoruz. Bu aralıktan yola çıkarsak erişkin bir insan için olağan kabul edilen WBC kıymeti, bebeklerde düşük kabul edilebilir ya da erişkinler için yüksek sayılabilecek bedeller, bebekler için olağan bir seviyededir. Bu nedenle değerlendirme yapılırken testin yapıldığı bireyin yaşı kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

WBC Yüksekliği Ne Anlama Kazanç?

Doğum evveli ve sonrasında bir hayli test yapılır ve anneler bu testlerin neticesini merakla beklerken çıkan neticelerin değerlendirilmesi evresinde de dikkatli olmalıdır. Bebeğinize bir test yapıldığında WBC kıymeti yüksek çıkıyorsa panik olmadan gidişat değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Öncelikle yapılan testlerin tek başına tanımlayıcı olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle WBC’nin alt testlerinin yanı gizeme tanı konması için değişik test cinsleri de yapılmalıdır. Genel olarak WBC yüksekliği bakteri, virüs, mantar ve asalaklara dayalı enfeksiyonlar nedeniyle görülür. Bu bir nevi bedenin bu hasarlı organizmalar ile savaştığı anlamını taşır.

Bebeklerde WBC bedelinin yüksek olduğunu söyleyebilmek için 30,0 mcl üzerinde bir bedele sahip olması gerekir. Bu gidişat genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarını işaret eder. Bu nedenle idrardaki akyuvar oranı da hakimiyet edilmeli ve zaman kaybetmeden rehabilitasyona başlanmalıdır. Bu bakteriyel enfeksiyon rehabilitasyon edilmezse böbreklere erişir ve kalıcı zarar oluşturma tehlikeyi çoğalır. Erken teşhis ve rehabilitasyon ile bu sualin üstesinden basitçe gelebilirsiniz.

Enfeksiyon ve eşi nedenlerle kandaki lökosit rakamının çoğalması alttaki bulgularla kendini gösterir.

Yüksek ateş Sıkıntılılık Beslenme güçlüğü Kilo alamama İshal Kusma

Bebeğinizde bu tip bulgular olduğunda süre kaybetmeden hekiminizle görüşmeli ve gereken rehabilitasyona başlamalısınız. Rehabilitasyon sonrası tekerrür kan sayımı yapılır ve bebeğinizin akyuvar kıymetleri hakimiyet edilir. Böylece rehabilitasyona verdiği cevabı izler ve ilerleyen zamanlarda oluşabilecek zararın önüne geçmiş olursunuz.

Sıradaki Makale :   Doğum Lekesi Çeşitleri Nelerdir?

WBC Düşüklüğü Ne Anlama Kazanç?

WBC oranları değişik nedenlere bağlı olarak yükselir veya düşer. Çoğu enfeksiyon bu kıymeti yükseltirken kemik iliğini doğrudan etkileyen bazı hastalıklar düşmesine neden olabilir. Yalnızca enfeksiyonlar yükseltir demek doğru bir belirleme olmaz. Zira nezle, grip gibi virüsler de lökosit yoğunluğunu düşürebilir. Bebeklerde oldukça ender görülen bir gidişat olan düşük akyuvar oranları, bedenin akyuvar imalinde mesele yaşadığını gösterir. Bu meseleye neyin neden olduğunun bulunabilmesi için zorunlu incelemelerin yapılması gerekir.

Süt ve süt mahsullerinden bulaşan Brusella, sıtma gibi asalaklardan kaynaklanan enfeksiyonlar, kansızlık, karaciğer hastalıkları, kemik iliğini yakalayan kanser cinsleri, bağışıklık sistemini baskılayan otoimmün rahatsızlıklar, lösemi, vitamin noksanlığı ve beslenme bozukluğu gibi nedenler akyuvar bedellerinin düşmesine neden olabilir.

Şayet bebeğinizde WBC kıymeti düşük çıktıysa, hemen paniğe kapılıp usunuza löseminin gelmesi doğru değildir. Görüldüğü gibi beslenme bozuklukları gibi basitçe düzenlenebilecek aksaklıklar da bu neticelere neden olabilir. Bu sebeple panik olmadan bebeğinize doğru testleri yaptırmalı ve konulan teşhis sonrasında zorunlu rehabilitasyona başlamalısınız.

Akyuvarın düşük olması genel olarak bulgu göstermez. Ancak bu düşük akyuvar enfeksiyona tutulma riskini çoğaldırır. Ayrıca ateş, terleme ve ishal gibi bulgular görülebilir. Bu düşüklük genel olarak rutin sıhhat hakimiyetlerinde ya da bir hastalıkla alakalı şikâyet sonrası yapılan kan analizlerinde tespit edilir. Bu nedenle bebeklerin rutin sıhhat hakimiyetlerini umursamama etmemek gerekir.

Netice

Her insan doğumu ile yeni bir dünyaya merhaba der. Bu yeni başlangıçla dünyaya gelen bebekler korunmasız gibi görünseler de dünyaya kazançken birtakım hazırlıklar yaparlar. Belki de yüksek bebeklerde WBC kıymeti de bu nedenledir. Apayrı bir civara gözlerini açtığında kendini korunmak ismine kanındaki savaşçı hücreler daha fazla olabilir. Dünyaya geçim sağladıkça bu bedeller eksilmeye başlar.

Sıradaki Makale :   Erkek ve Kız Bebeklerde Boy-Kilo Cetveli

Bir Hayli hasarlı bakteri, virüs, mantar gibi hasarlı organizmalara karşı bağışıklığı çoğalır. Bu nedenle şayet bebeğinize bir kan testi yaptırdıysanız bu neticeyi yaşına göre değerlendirmelisiniz. İlk doğduğu an itibariyle oldukça yüksek olan akyuvar oranı geçen saatler itibariyle dahi düşmeye başlar. Bu süreç takribî 4 – 5 yaşına kadar devam eder. Sonrasında ise erişkinlerde olması gereken bedele erişir.

WBC bedelinin düşük olması genel olarak kemik iliği ile alakalı hastalıkları akla getirse de bütün tersi vaziyetlerde mevzubahisidir. Bu nedenle beyaz kan hücrelerinin sayımı yapıldığında çıkan netice sizi paniğe çekmemeli. Teşhis konulabilmesi ismine değişik analizler yapılmalı ve sonrasında zorunlu rehabilitasyon başlatılmalıdır.

Enfeksiyona bağlı rahatsızlıkların bir hayli bulgusu olmasına karşılık düşük akyuvar bedellerinin kendine has bulguları yoktur. Alana gelebilecek rahatsızlıkların önüne erken teşhis ile geçebilmek için, bu hakimiyetlerin hamilelikte anne ile başlayıp bebekle devam ediyor olması oldukça ehemmiyetlidir. Bu nedenle rutin sıhhat hakimiyetlerinin yapılması oldukça ehemmiyetlidir ve bebeklerde rutin hakimiyetler aksatılmamalıdır.

BEBEKLERDE ATEŞLENME HAKKINDA ÖĞRENMENİZ GEREKENLER Mevzulu yazımıza erişmek için alttaki irtibata tıklayın!

BEBEKLERDE ATEŞLENME HAKKINDA ÖĞRENMENİZ GEREKENLER: https://www.bebek.com/bebeklerde-ateslenme-hakkinda-öğrenmeniz-gerekenler/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı