Bebek Sağlığı

Bebeklerde Trombosit Düşüklüğü/ Yüksekliği

Bebekler dünyaya geldiklerinde nabız rakamı, kan tazyiki, kan bedelleri ve daha pek çok açıdan özellikleri erişkinlerden değişiktir. Bu kıymet değişiklikleri bazen olağan kabul edilse de bazen emin bir hastalığın habercisi olabilir. Bebeklerde trombosit düşüklüğü/ yüksekliği de gidişata göre bazen olağan kabul edilir, bazen ise nedeni büyük bir ciddiyetle incelenmesi gereken bir probleme işaret eder.

İçindekiler

Trombosit Nedir? Bebeklerde Vasati Trombosit Hacmi Ne Olmalıdır?Bebeklerde Trombosit Düşüklüğü TrombositopeniTrombositopeni Nedenleri:Bulguları:Rehabilitasyonu:Bebeklerde Trombosit Yüksekliği TrombositozTrombositoz Nedenleri: Bulguları:Rehabilitasyonu:

Trombosit Nedir?

Kan; yiyecek ve oksijeni hücrelere taşımak, atık maddeleri bedenden uzaklaştırmak, bedeni mikroplardan gözetmek, beden sıcaklığını ayarlamak gibi beden için bir hayli ehemmiyetli vazifeyi yerine getirir. Bu misyonlar kan plazması ve kan hücreleri tarafından yerine asıllaştırılır. Trombositler de lökosit ve eritrosit hücreleri gibi bu hayati misyonları yerine getiren kan hücrelerinden biridir. Öbür kan hücreleri gibi kemik iliğinde üretilir.

Trombositler platelet PLT ya da kan pulcukları ismiyle de öğrenilir. Damarlardan birinde rastgele bir zarar alana geldiğinde kan pulcukları rakamını artırarak zararın olduğu bölgeye gider. Burada kanın pıhtılaşmasını sağlayarak yaralı bölgeyi kapatır ve kanamayı durdurur.

Bebeklerde Vasati Trombosit Hacmi Ne Olmalıdır?

Kandaki trombosit bedelini ölçmek için hemogram testi yaptırılmalıdır. Bunun için aile sıhhati merkezleri ya da sağlık kurumularda kan vermeniz yeterli olacaktır. Yapılan test neticelerinde erişkinlerde olağan kabul edilen vasati PLT aralığı her mikro litre kan için 150 000 ile 400 000 arasıdır. Bu aralık bebeklerde değişiklik gösterir ve bazen 130 000-350 000 mm3 aralığı dahi olağan kabul edilebilir.

Bebeklerde Trombosit Düşüklüğü Trombositopeni

Kandaki trombosit rakamının 1 mikro litre kanda 150.000’in altında olması vaziyetine trombositopeni denir. Bu kıymet bebeklerde 130 000 mm3 olarak hudut kabul edilebilir. Hemogram neticelerinin 130 000 mm3’nam altında olması bebeklerde trombosit düşüklüğü problemini usuna getirir. Kesin tanı için fiziksel tetkik, tanı testleri, kan yayması ve kemik iliği testlerinin yapılması da istenebilir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Trombositopeni Nedenleri:

Kan pulcuklarının beklenen kıymetin altında kalmasının nedenleri alttaki gibi sıralanabilir.

Hamilelik zamanınca anne adayının kan tazyikinin olağan seviyede izlememesi neticesinde yenidoğanlarda PLT kıymetinin eksilmesi Bebeğin kemik iliklerinde oluşan enfeksiyon ve eşi problemlerden dolayı yeterli trombosit üretilememesi Hamilelik zamanınca anne adayının kullandığı ya da doğum sonrası bebeğin aldığı bazı ilaçların yan tesirleri Bağışıklık sisteminin rastgele bir nedenden dolayı bebeğin kan pulcuklarını yabancı bir madde gibi idrak edip yok etmesi Dalağın gereğinden fazla kan pulcuğu yakalaması Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar Toksik kimyevilere maruz kalma Anne ile bebek arasında kan anlaşmazlığı Kemik iliği hastalıkları Lösemi Dermatit ve yineleyen enfeksiyonlarla karakterize edilen Wiskott- Aldrich WAS belirtiyi ya da MYH9 geni ile irtibatlı oluşan May- Hegglinn Anomalisi gibi kalıtsal bozukluklar.

Problemin görülme ihtimalinin erken doğan bebeklerde, zamanında doğan bebeklere kıyasla daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Bulguları:

Alttaki bulguların görülmesi gidişatında bebeklerde PLT düşüklüğü akla gelebilir.

Lökosit akyuvar ve eritrosit alyuvar hücreleri hacimlerinde eksilme görülmesi. Kolay ve minik kesiklerde dahi uzun süreli kanama. Söylenemeyen burun kanamaları. Diş fırçalarken diş etlerinde kanama. Tende minik kırmızı kirler veya morarma. Gözün beyaz kısmında veya ciltte sarılık.

Rehabilitasyonu:

Trombositopeniye neden olan gidişata göre uygulanacak olan rehabilitasyon usulü de değişir. Bebeklerde ve yenidoğanlarda genellikle rehabilitasyon gerekmez ve problem kendiliğinden ortadan kalkar. Böyle bir vaziyette kumpaslı aralıklarla kan sayımı yapılarak bebeğin PLT bedellerinin takip edilmesi  gerekir.

Rehabilitasyona başlamanın zorunlu olduğu gidişatlarda problemin nedenine bağlı olarak; kortikosteroidler, bağışıklık baskılayıcı ilaçlar, kan ya da trombosit transfüzyonları gibi usuller uygulanabilir. Seyrek de olsa bazı gidişatlarda dalağın alınması gerekebilir. Ciddi seviyelerde izleyen trombositopeni rehabilitasyon edilmediğinde iç kanamalara neden olarak beyin ve öbür beden sistemlerine hasar verebilir.

Sıradaki Makale :   Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Bebeklerde Trombosit Yüksekliği Trombositoz

Çocukların kan sayımında çok sık tesadüfülen belirtilerden biri de PLT bedelini yüksek olmasıdır. Banalde bebeklerde 130 000-400 000 mm3 arasında olması gereken PLT’in üst hudut kıymetinin de üzerinde izlemesi vaziyetine trombosit yüksekliği ya da trombositoz denir.

1mm3 kanda bulunan PLT rakamı değişik kıymet aralıklarında değişik derecelerle adlandırılır.

500 000- 700 000 arasında ise “hafif trombositoz” 700 000- 900 000 ise “orta trombositoz” 900 000’den fazla ise “ağır trombositoz” 1 000 000’den fazla ise “çok ağır trombositoz”

Bu hücrelerin kanı pıhtılaştırdığı aslından yola çıkarsak; hücrelerin rakamca olağan kıymetin üzerine çıkması ile beraber kanın sıradandan fazla pıhtılaşması ve pıhtılaşmadan kaynaklı bozuklukların görülmesi olası bir neticedir.

Trombositoz Nedenleri:

Çocukların % 5- 15’inde görülür ve bu hadiselerin %72-86’sı hafif seviyede izler. Ancak bazı gidişatlarda emin bir problemin semptomu olarak da ortaya çıkabilir. Bebeklerde trombositoz nedenleri alttaki gibi sıralanabilir.

Prematüre doğum. Özellikle 1 yaşın altındaki bebeklerde görülen viral ve bakteriyel enfeksiyonlar. Kawasaki Hastalığı, Romatoid Artrit gibi enflamatuar hastalıklar. Demir yetersizliği. Rastgele bir travma sonrası kan kaybı. Saklı kanser.

Bulguları:

Hafif ve orta seviye yüksekliklerde genellikle fiziksel bulgu görülmez ve ancak hemogram neticeyi problem ortaya çıkar. Ancak ağır ve çok ağır trombositozlarda alttaki bulgulara tesadüfmek olasıdır.

Kısa süreli egzersiz ve ayakta kalma gidişatında ayaklarda yanma ve zonklama hissi. Ayaklara ve ayak parmaklarına gelen kanın akışındakı yavaşlamadan kaynaklı bu bölgelerde kırmızı, yanık eşi pislenmeler. Beyindeki kan akışının yavaşlaması neticeyi oluşan konuşma eforluğu. Baş sızısı, miskinlik, sersemlik. Dalakta sihrime. Çok ağır olaylarda beklenmeyen kanamalar.

Rehabilitasyonu:

Genellikle hafif ve orta izleyen gidişatlarda olağan kabul edilen bir belirti olup rehabilitasyon gerektirmez, zamanla kendiliğinden düzelir. Bu süreçte hekiminizin emin aralıklarla hemogram testi yaparak bedellerdeki metamorfozu takip etmesi yeterli olabilir. Bunun dışında hastalığın seviyesine göre alttaki usuller uygulanabilir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Temre Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kıymetlerin çok yüksek olması gidişatında hastanın taşıdığı tehlikeye göre Hidroksiüre, Anagrelid gibi değişik ilaç rehabilitasyonları uygulanabili Hafif ve orta seviyedeki hastalarda hekiminiz kanın sulanması için aspirin rehabilitasyonu önerebilir. Damar yolu ile bedene, bağışıklık sisteminin çalışma biçimini değiştiren interferon proteini aktarılabilir. Acil gidişatlarda PLT bedelini süratle düşürmek için plateletferez rehabilitasyonu uygulanabilir.

Kullanılacak rehabilitasyonun yan tesirleri hekim tarafından iyi değerlendirilmeli ve buna göre olaya en uygun usul seçim edilmelidir.

Daha anne karnındayken emin aralıklarla gelişimi takip edilen bebekler, doğduktan sonra da aynı itinayla takip edilmelidir. Bebekler düşük bir bağışıklık sistemi ile dünyaya geldiğinden ilk 1 sene süresince değişik sıhhat problemleri görülme ihtimali yüksektir.

Bu sebeple doğumdan sonra da emin aralıklarla rutin hakimiyetler yapılmalıdır. Bebeklerde trombosit yüksekliği/ düşüklüğü gibi kan problemlerinin de bu rutin hakimiyetlerde basitlikle ortaya çıkan bir problem olduğu unutulmamalıdır. Problemin ortaya çıkması gidişatında şipşak uzman bir hematolog hakimiyetinde sürecin takibine başlanması, sualin en kısa zamanda çözülmesi için esas şartıdır.

BEBEKLERDE NEU DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR? Mevzulu yazımızı okumak için alttaki irtibata tıklayın!

BEBEKLERDE NEU DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR? https://www.bebek.com/bebeklerde-neu-dusuklugu-nedir/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı