Bebek Sağlığı

Bebeklerde Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Her ebeveyn mutlu, huzurlu ve sıhhatli çocuklar yetiştirmek ister, bunun için de elinden geleni aşırısıyla yapmaya çalışır. Öyle ki iyi olup olmadığını hakimiyet etmek için gece kezlerce kalkıp çocuğunu uykuda dahi hakimiyet eder. Ancak bazen bu hakimiyetler sıkıntılılık verebilir.

Bebeğin soluk alışveriş ritmi, biçimi ya da süresi ebeveynleri solunum sistemi rahatsızlıkları ile alakalı bir problem olup olmadığına dair kaygıya düşürebilir. Bu kaygılar arasında en sık akla gelen ise bebeklerde soluk darlığı problemidir.

İçindekiler

Soluk Darlığı Nedir?Dispne BelirtileriBebeklerde Soluk Darlığı NedenleriNasıl Rehabilitasyon Edilir?

Soluk Darlığı Nedir?

Soluk darlığı genellikle göğüste sıkışma, soluk almada güçlük, hava almaya açlık ve eşi vaziyetlere yol açan bir solunum sistemi problemidir. Tıbbi ismi “dispne” olan bu rahatsızlık, şahsın günlük rutin etkinliklerini yapmayı yasaklayacak kadar hayat niteliğini düşüren ehemmiyetli bir meseledir. Meseleyi yalnızca solunum sistemine bağlamak yanlış olur. Zira soluk alıp verme solunum sistemi ve dolaşım sisteminin ortak çalışmasıdır.

Yediğimiz yiyecekleri hücrelerimizde enerjiye çevirmek için oksijene lüzum dinleriz. Oksijen, solunum yoluyla havadan alınıp dolaşım sistemi ile bedendeki tam hücrelere taşınır. Hücreler oksijen ile gıdayı parçalar ve ardından sarihe karbondioksit gazı çıkarır.

Karbondioksit hücreler için hasarlı bir atıktır ve şipşak dolaşım sistemi ile akciğerlere taşınıp ardından soluk verme hadiseyi ile bedenden uzaklaştırılması gerekir. Oksijenin yeterli alınmaması ya da karbondioksitin yeteri kadar dışarı atılamaması neticesinde ise soluk alma-verme ile alakalı meseleler ortaya çıkar. Başka Bir Deyişle soluk darlığı probleminin altında solunum sistemi ile beraber kalp ile alakalı meseleler de uyuyabilir.

Dispne Bulguları

Çocukların gün içinde alışkın olduklarından fazla efor sarf ettikleri zamanlar ya da soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı gibi gidişatlarda soluk almakta zorlanmaları genellikle basmakalıp bir gidişattır. Ancak nedeni ister az evvel saydığımız muhtemel gidişatlar ister değişik bir problemden kaynaklı olsun bazı gidişatlarda soluk alma ve vermede güçlük yaşanması basmakalıp kabul edilmez ve soluk darlığı problemini akla getirir Alttaki gidişatlar soluk darlığından kuşku dinlemenizi gerektirecek bulgular arasındadır.

Sıradaki Makale :   Bebekler Nasıl Görür?

Ayakta ve ayak bileklerinde ödem, şişme oluşur. Surat, boyun, göz ve dudaklarda şişlik görülebilir. Solunum süratinin klasikten fazla olması ehemmiyetli bir bulgudur. Bu gidişat bedenin yeteri kadar oksijen almadığını gösterir. Peki bebeğinizin klasikten süratli soluk alıp almadığını nasıl anlarsınız?
– 0-1 yaş; dakikada 50’den fazla
– 1-12 yaş; dakikada 40’dan fazla
– 12 yaş üzeri; dakikada 20’den fazla alınan soluk, süratli soluk almak anlamına kazanç. Yeniden yeterli oksijen alamamaktan kaynaklı olarak kalp atışının klasikten süratli olması. Ciltte solgun görünüm, dudaklar, ağız etrafı ya da tırnaklarda grimsi-mavimsi renk yaradılışı. Hırıltılı soluk alıp verme. Soluk alıp verme sesinin yanında eşlik eden, ıslığa eş kaba ve yüksek frekanslı ek solunum. Klasikten fazla salya akıtma. Ağzı sarih soluk alıp verme. Uyku sırasında solunumun rahatsız edici müddetlerde durması. Cingözken kesikli soluk alıp verme, solukta sık sık görülen kısa duraklamalar. Konuşma esnasında bir tümceyi tamamen tamamlayamayıp aralarda sık sık soluk alma molaları verme. Soluk alırken burun deliklerinin besbelli bir biçimde açılıp kapanması, göğsün besbelli bir biçimde alt-yukarıya inip çıkması. Soluk alırken boyun adalelerinde besbelli kasılmaların fark edilmesi. Özellikle sırt üstü uyuduğu zamanlarda horlamak. Düşük oksijen alımı uyku niteliğini bozar. Bu da bebeğinizin gece süresince sık sık uyanmasına ve uyandığında hâlâ bitkin olmasına neden olur. Gün içinde de bitkin ve yorgun görünmeye devam eder. Yeşilimsi veya sarı renkli balgam çıkarma.

Bu bulguların bir ya da birden aşırısının görülmesi vaziyetinde kesinlikle uzman bir doktora götürülmeli ve bebeğiniz için lüzumlu test ve analizler yapılmalıdır. Sualin altında başka bir neden olup olmadığı ayrıntılı bir biçimde incelenmelidir.

Bebeklerde Soluk Darlığı Sebepleri

Bebeğinizin soluk alıp verirken zorlanmasının bir hayli sebebi olabilir. Alttaki gidişatlar bebeklerde soluk darlığı sebepleri arasındaki en muhtemel olan gidişatlardır.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde ROP Muayenesi

Burun Akıntısı ya da Burunda Tıkanıklık:

Astım, saman nezlesi gibi alerjik rahatsızlıklar ve soğuk algınlığı; burun akıntısı veya burunda tıkanıklığa neden olur. Bu tıkanıklık bebeklerde soluk almakta zorlanmaya neden olabilir.

Öksürme ve Aksırma:

Bazı enfeksiyon hastalıkları, soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar öksürük ve hapşırığa neden olur. Öksürme ve aksırma sırasında bebeğin göğüs bölgesinde yer alan adaleler çok eforlu kasılır ve bu gidişat da bebeğin soluk almakta zorlanmasına neden olabilir.

Yüksek Ateş:

38 derecenin üzerindeki ateş soluk darlığına neden olabilir. Böyle bir gidişatta bebeğin fazla kalın giydirilmemesi ve üzerinin kalın örtülerle örtülmemesi gerekir. Zaman kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna götürmek ve ateşe neden olan etmeni bularak lüzumlu temkinleri almak ehemmiyetlidir.

Bitkinlik:

Bebeğiniz gün içerisinde alışkın olduğundan fazla oynamış, çok dolaşmış ve yorulmuşsa uykusu çok daha derin olacaktır. Derin uyku ve bitkinlik ise hırıltılı, hatta horlayarak yatmasına ve uyku esnasında solunumda güçlüğe neden olabilir.

Noksan Beslenme:

Yiyecek biz canlıların enerji kaynağıdır. Hayatsal faaliyetlerimizi hakikatleştirmek ve günlük yaşamımızı devam ettirebilmek için balanslı ve yeterli beslenmemiz gerekir. Bebekler de yeteri kadar beslenmezse minicik vücutları bitkin düşer ve soluk alırken dahi zorlanırlar. Bu sebeple meseleyle karşılaştığınızda altında başka neden aramadan evvel yavrunuzun yeteri kadar besleniyor olduğundan emin olmanız ehemmiyetlidir.

Solunum Sistemi Rahatsızlıklar:

Bronşit, zatürre, amfizem, fibrozis akciğer sertleşmesi astım, grip, nezle gibi solunum sistemi hastalıkları ve boğaz sızısı da bebeklerde soluk darlığına neden olur.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları:

Kalp hastalıkları, düşük tansiyon, kalbin çevresinde akışkan birikmesi, kalp yetmezliği, kansızlık gibi dolaşım sistemi rahatsızlıkları problemin görülmesine neden olabilir.

Tiroid Bozuklukları

Tiroit bezi bedendeki metabolik faaliyetlerin reelleşmesi için lüzumlu hormonları üreten bir iç salgı bezidir. Tiroit bezinin çalışmasında alana gelen rastgele bir aksaklık metabolizmanın çalışmasını sekteye uğratarak problemin görülmesine neden olabilir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Konak Hakkında Her Şey!

Düşük Oksijen Seviyeli Yüksek İritifa

Deniz seviyesinden uzaklaştıkça sarih hava tazyiki düşer ve oksijen ölçüyü eksilir. Bebek, bedeninin alışkın olmadığı bir yükseklikte pespaye tazyik ve düşük oksijene maruz kalırsa soluk darlığı yaşayabilir.

Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Öncelikle uysal kalmalı, daha sonra çocuğun durgunlaşması için destekçi olmalısınız. Hemen üzerindeki fazla elbiseleri çıkarmalı ve gevşemesini sağlamalısınız. Dik pozisyonda oturtmalı ve zaman kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna götürmelisiniz. Uzman doktorunuz sualin tespiti için lüzumlu inceleme ve testleri yapacak ve ardından sualin çözümü için uygun rehabilitasyon usulünü tanımlayacaktır.

Bebeği bir öğün az yemek yediğinde dahi üzülen ebeveynler için öncelik her zaman sıhhattir. Bu sebeple bebekler sihrime ve büyüme sürecinde iyi takip edilmelidir. Bebeklerde soluk darlığı olma olasılığını uslara getiren bulgularla karşılaşıldığında uzman bir doktora danışmak ve sualin kaynağını bilmek hayati ehemmiyet taşımaktadır.

BEBEKLERDE ATEŞLENME HAKKINDA ÖĞRENMENİZ GEREKENLER Mevzulu yazımızı alttaki iletişime tıklayarak erişebilirsiniz.

BEBEKLERDE ATEŞLENME HAKKINDA ÖĞRENMENİZ GEREKENLER: https://www.bebek.com/bebeklerde-ateslenme-hakkinda-öğrenmeniz-gerekenler/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı