Bebek Sağlığı

Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeğimiz sıhhatli ve huzurlu olduğu, güldüğü sürece yaşam bize toz pembedir; ancak bebeğimiz azıcık tedirginlendiğinde ve hasta olduğunda da gidişat bütün tersi bir hal alır.

Hele ki ufağınız kuru kuru öksürdüğünde o çıkan hırıltılı ses, öksürdükçe ufak göğsünün şiddetle inip kalkması, konuşamasa dahi boğazının her öksürükte acıdığını öğrenmeniz. Evet, bebeğiniz hasta olduğunda üzülürsünüz, hatta çoğu anne bebekleri hasta olduğunda hemen fobiye kapılıp panik yapar.

İnanın panik yapmanın ne size ne de öksürmekten bitkin düşen bebeğinize hiçbir verimi olmayacaktır. Panik yapmak yerine evvel serinkanlı olun. Öksürüğün neden kaynaklanabileceğini kavramaya çalışın. Sonra da bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer, ona odaklanın.

İçindekiler

Öksürük Nedir? Öksürük Çeşitleri Nelerdir?Kuru ÖksürükIslak Balgamlı ÖksürükKrup ÖksürüğüHırıltılı ÖksürükPsikojenik ÖksürükBoğmaca ÖksürüğüBebeklerde Kuru Öksürük Görülmesinin NedenleriBebeklerdeki Öksürük Nasıl Geçer? Öksürük TedavisiBebeğimi Ne zaman Hekime Götürmeliyim?

Öksürük Nedir? Öksürük Çeşitleri Nelerdir?

Bronşçuklardaki havanın, solunum uzuvları tarafından aniden ve hengameyle dışarı çıkarılması öksürüktür. Öksürük istemsiz bir reflekstir. Doğal bir mekanizma olan bu refleks, solunum sisteminin bir korunma taşıtıdır ve bir hayli neden bu refleksi tetikleyebilir.

Kolay bir sebeple oluşabileceği gibi ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Bu sebeple, öncelikle bebeğinizin ne cins bir öksürüğe sahip olduğunu ayırt edebilmeniz ehemmiyetlidir.
Bebeğinizin öksürüğünün kuru öksürük mü yoksa başka bir öksürük cinsi mi olduğunu; öksürüğün özelliklerine ve zamanına göre ayırt edebilirsiniz.
Bebeklerde öksürük mevzulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Kuru Öksürük

isminden de anlaşılacağı gibi öksürükle birlikte mukus salgısı ya da balgam kapsamayan öksürük çeşididir. Bebeklerde kuru öksürük balgam veya mukus kapsamadığından hava, akciğerlerden atılırken boğazı daha çok tahriş eder.

Genelde şiddetli bir ses çıkaran bu öksürük çeşidi bazen hafif şiddette de izleyebilir. Bazen de soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkar.

Sıradaki Makale :   Çocuklar İçin Bademcik Ameliyatı

Islak Balgamlı Öksürük

Şayet öksürüğünüz ıslak ise balgam ya da mukus kapsıyordur. Balgam ve mukus lökosit hücreleri kapsayan bir salgıdır. Öyle ise ıslak öksürük bir enfeksiyonun varlığına işaret eder.

Enfeksiyon kaynaklı öksürük, birliktesi yüksek ateşi de getirebilir. Bu sebeple bebeğinizin ateşini sık sık hakimiyet faktörüz gereken bir öksürük çeşididir. Soğuk algınlığı da bazen balgamlı öksürüğe neden olabilir.

Krup Öksürüğü

Bir enfeksiyondan kaynaklanan krup hastalığının neden olduğu öksürük çeşididir. Palavracı kuşpalazı olarak da öğrenilen krup, bebeğinizin ses tellerinin altındaki bölgeye tesir eden, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır.

Genelde 6 ay ile 5 yaş aralığındaki çocuklarda görülen krup öksürüğü, havlama biçiminde çıkan bir ses ile kendini gösterir.

Hırıltılı Öksürük

İsmi gibi hırıltı ile beraber kendini gösteren öksürük çeşididir. Astım ve bronşit gibi hastalıklar buna neden olabilir.

Psikojenik Öksürük

Uyku zamanı görülmeyip bebeğinizin açıkgöz olduğu zamanlarda görülen kuru öksürük biçimidir. Genelde gribal bir enfeksiyon sonrası devam eder.

Psikojenik denmesinin nedeni, bu öksürüğün sebebinin fiziksel olarak söylenememesidir.

Boğmaca Öksürüğü

Bebeklerde boğmaca hastalığının neden olduğu öksürüktür. Başta hafif öksürük şekline izlerken daha sonra ciddi öksürük nöbetlerine dönüşür. Öksürük nöbetleri esnasında bebeğiniz boğulacak gibi olur ve soluk almakta eforluk sürükler.

Bebeklerde Kuru Öksürük Görülmesinin Sebepleri

Genelde bebeklerde kuru öksürük balgam ya da mukus kapsamadığından, acı verici ve eforlu kasılmalara neden olan ve uzun süreli devam eden biçimde izler.

Öksüren bebek için rastgele bir rehabilitasyon usulü uygulayabilmeniz için, öncelikle problemin sebebini öğrenmeniz gerekir. İşte bazı mümkün nedenler;

Soğuk algınlığı en sık görülen nedenlerdendir. Soğuk algınlığı yaşayan bebeğin boğazında gıdıklanma ve tahriş olur. Bu gıdıklanma neticeyi de bebeklerde kuru öksürük görülebilir. Problem ilerledikçe öksürük artık balgamlı hale gelebilir. Grip, başka bir deyişle influenza virüsü de sık görülen nedenlerdendir. Nemin az olması, başka bir deyişle kuru hava civarı bebeklerde kuru öksürük nedenidir. Fazla sıcak hava, bebeklerin boğazında müesseseye ve gıdıklanmaya neden olarak birliktesi kuru öksürük getirebilir. Sigara dumanına maruz kalan ya da tahriş edici kimyevi maddeleri soluyan bebekte de bu öksürük görülebilir. Reflü neticeyi midedeki asitli içeriğin ağza gelmesiyle, bebeklerin boğaz bölgesi tahriş olur. Bu tahribat ise bebeklerde kuru öksürüğe neden olabilir. Boğmaca hastalığı da kuru öksürük nedenleri arasında yer alır. Sihrime ve büyüme geriliği olan bebeklerde, sık görülen ve bir cinsli geçmek bitmeyen ıslak ya da kuru öksürüğün nedeni kistik fibrosis olabilir.

Sıradaki Makale :   Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapmalı?

Bebeklerdeki Öksürük Nasıl Geçer? Öksürük Rehabilitasyonu

Öksüren bebekler için konutta uygulanabilecek bir hayli kolay usul vardır. Genellikle bu ihtiyatlar alındığında, bebeğiniz çok kısa müddette can yakıcı ve yorucu olan bu kasılmalardan kurtulur.

Öksürük rehabilitasyonu için;

Bebeğinizin üşüyeceğini düşünerek kapı sırça açmamak yapılan en büyük yanılgılardan biridir. Bebek odasını sık sık havalandırın ve pak havanın içeri girmesine izin verin. Bebeğin bulunduğu civarda sigara içmeyin. İçilmesine de izin vermeyin. “Olur mu canım, bebeğin yanında natürel ki sigara içmiyoruz, hep balkonda içiyoruz.” diyenleri şimdiden dinleyebiliyorum. Siz dumanı balkonda vazgeçip öyle içeri girdiğinizi sanıyorsunuz ama giysileriniz, elleriniz, saçlarınız ve soluğunuz o kokuyu ve dumanı sizinle beraber bebeğinize taşıyor. Parfüm ve oda kokularını kullanmayın. Bu mahsuller bebeğinizin öksürüğünü şiddetlendirdiği gibi bebeğinizin, içeriğindeki kimyevilere maruz kalması da ona ayrıca hasar verir. İster yaz ister kış mevsiminde olsun, bebeğinizin odasının çok sıcak olmamasına dikkat edin. Bir oda termometresi kullanmak işinizi basitleştirecektir.

https://www.e-bebek.com/bebek-termometresi-c4239/

Ufağınıza dar ve polyester içerikli giysiler giydirmeyin. Bu giysiler bebeğinizi terleterek öksürüğünü artırır. Rahat ve soluk alan pamuklu giysiler giydirin. Bebeğinizin odasının nemli olmasına itina gösterin bunun için soğuk buğu cihazı alabilirsiniz.

https://www.e-bebek.com/bebek-buğu-cihazı-c4435/

Bol bol su içmesini sağlayın. Şayet bebeğiniz hala anne sütü ile besleniyorsa sık sık emzirin. Süt ve su gibi akışkan maddeler boğazı yumuşatarak bebeklerde kuru öksürük nöbetlerini eksiltir. Burun spreyi kullanarak bebeğinizin burun kanallarını ıslatmak, öksürüğün şiddetini eksiltebilir. Bebeğiniz ek yiyeceğe geçmişse ona taze ve ılık bir çorba içirin. Ek yiyecek alan ve 1 yaşını geçkin bebeğe, nebat çayı ya da ılık su ile beraber bir kaşık bal vererek boğazını yumuşatabilirsiniz. Bebeğinizi çok fazla ağlatmamaya çalışın. Ağlayıp çığlıklar atarsa öksüren bebeğinizin boğazı daha fazla tahriş olur ve öksürük nöbetleri çoğalır. Bunun için hafif müzikler dinletin ve dinlenmesini sağlayın.

Sıradaki Makale :   Doğum Lekesi Çeşitleri Nelerdir?

Tam bu teklifleri uygulamadan evvel bebeğinizi uzman bir hekime götürmeniz ve hekiminizin de fikrini almanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

bebek-oksuruk

Bebeğimi Ne zaman Hekime Götürmeliyim?

Hafif başlayan, 1 haftadır geçmeyen ve zamanla şiddetlenen öksürüğün ardından bebeğinizi hekime götürmenizde fayda var.

1-2 aydan fazla süren balgamlı öksürük, bebeğinizin bronşlarına hasar vererek bronşektazi hastalığını yaradılışına neden olabilir.

Bunun dışında bebeklerde kuru öksürük devam ederken sarı, yeşil ya da kanlı mukus çıkıyorsa, banalden fazla soluk alıyorsa, soluk almakta zorlanıyorsa, ateşi varsa ve kronik kalp ya da akciğer hastalığı varsa bebeğinizi acilen uzman bir hekime götürmelisiniz.

Usunuza takılan sualleri yorum olarak vazgeçebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı