Bebek Sağlığı

Bebeklerde Konak Hakkında Her Şey!

Anne ve babalar kucaklarına yeni aldıkları küçücük, dünyalar tatlısı yavrularını koklamaya doyamazlar. Onun ipek gibi yumuşacık saçlarını okşamak her ebeveyne tasviri olmayan mutluluklar tattırır.

Ancak aniden bebeğinin kafasında oluşan pullu döküntüler aileleri telaşlandırabilir. Bebeklerde konak nedir, nedenleri ve arınma teknikleri hakkında her şey yazımızda!

İçindekiler

Bebeklerde Konak Nedir?Bebek Kafasında Konak Yaradılışının NedenleriBebeklerde Görülen Konak Belirtileri Nelerdir?Konutta Uygulanabilecek Tekniklerle Bebeklerde Konak Nasıl Arınılır?Bebeklerde Konak Önleyici ŞampuanBebeklerde Görülen Konak Başka Ten Hastalıklarıyla Karıştırılır mı?

Bebeklerde Konak Nedir?

Özellikle bebeklerin ilk altı ayında kafa teninde oluşan, sarı renkli pullanmalar biçiminde kendini gösteren bir ten rahatsızlığıdır.
Suratın kıvrımlı yerlerinde, kaş, kulak art, alın, koltuk altı ve kasık bölgesinde görülebilir. Bebeklerde konak genellikle doğumun ilk aylarında ortaya çıkar ve 1 yaşına kadar devam edebilir.

Millet arasında beşik kapağı veya kızak başlığı isimleriyle de öğrenilen bu cilt problemi, bedenin ürettiği natürel ve hasarsız bir yapıdır.

Tıp dilindeki ismi infantil seboreik dermatitdir. Zaman zaman kısmi bir biçimde görülen bu problem dağılabilir ve yineleyebilir.

Bebek Kafasında Konak Yaradılışının Nedenleri

İspatlanmış bir nedeni olmayan bebek kafasında konak yaradılışında altta sıralanmış etkenlerin tesirli olduğu düşünülmektedir.

Anne ve babalar bebeklerine yeterli hijyeni sağlayamadıkları mevzusunda kaygı etseler de problem temizlik kaidelerinin yetersizliğinden kaynaklanmaz.

Uzmanlar belirli başlı bazı nedenlerin bu vaziyete neden olabileceğini düşünmektedirler.

Bu nedenler ise şöyle:

Anneden fetüse geçen hormonlar: Gebelik esnasında anneden geçen hormonlar bebekte saç diplerindeki yağ yapımını tetikleyerek meseleyi ortaya çıkarabilir. Bebekteki yağ bezlerinin fazla çalışması: Bebekler çok süratli geliştikleri için yağ bezleri fazla ölçüde imal yapar. Bu vaziyet kafa bölgesindeki ölü tenin yapışarak birikmesine neden olur. Alerjik yatkınlık: Bünyesi alerjiye yatkın olanlarda bu vaziyet daha çok görülebilir. Giysi ve battaniyelerde kullanılan kumaşlar bebeklere uygun olmadığında ten alınganlaşır ve konak görülme ihtimali çoğalır. Penye ve pamuklu kıyafetler yeni doğanlar için daha uygundur. Özellikle battaniyelerin tüysüz olmasına dikkat edilmelidir. Genetik Etkenler: Anne, baba ve kardeşlerin bu meseleyi yaşamış olmaları rahatsızlığın görülme oranını artırabilir. Bebeğin başının devamlı kapalı yakalanması: Bebeğin başı kapalı olduğunda teni hava almakta zorlanır ve bu vaziyet saçlı bölgede yağlanmayı artırır. Bere ve şapka gibi aksesuarlar zaman zaman çıkartılarak cildin hava alması sağlanmalıdır. Saçların nemli kalması: Çocuğun çok terlemesi başta ve kıvrımlı bölgelerdeki kabuklanmayı artırabilir. Bu nedenle terleyen bölgeler gerektiğinde yumuşak bir bez takviyesiyle kurulanmalıdır. Etraf sıcaklığının uygun olmaması: Etraf sıcaklığının banal seviyelerde olması gerekir. 22- 24 derecelerin üstündeki sıcaklıklar tendeki yağlanmayı artırarak problemin artmasına yol açar. Bebeklerin yattığı oda sıcaklığı vasati bedelden birkaç derece daha serin olmalıdır. Vitamin noksanlığı: Bazı uzmanlar yeterince büyümemiş sindirim sisteminin, vitaminlerin emiliminde beceriksizliğe ve bu vaziyetin de konak yaradılışına neden olabileceğini söylemektedir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Görülen Konak Belirtileri Nelerdir?

Küçük yavrunuzun yumuşacık derisinde oluşan bu cilt meseleyi gözle görülebilir bulgular oluşturur. Saçta konak yaradılışı özellikle altta sıralanmış maddelerle kendini gösterir.

Saçlı tende kuruluk, Ten içerisinde sarı renkli, yağlı döküntüler, Katman biçiminde, pul pul kepek görünümü   Saçlı bölgenin makûs kokması

Bebeklerde konak natürel bir ten problemi olduğu için çok sık tesadüfülür ve hekimler tarafından hastalık olarak kabul edilmez.

Doğum kirleri ve yenidoğan ten bozuklukları mevzulu yazımızı okumak ister misiniz? Alttaki irtibata tıklayın.

https://www.bebek.com/dogum-kirleri-ve-yenidogan-ten-bozukluklari/

Acı, sızı veya kaşıntıya yol açmaz. Sizi sıkıntılı etmesi dışında onu rahatsız edecek rastgele bir kasvet yoktur. Saçta konak zaman zaman dağılıp tekerrür eksilebilir.

Yeniden de yukarıyadaki bulguların bir ya da birden aşırısıyla karşılaşılması size kaygı veriyorsa bir uzmandan takviye alabilirsiniz.

Bebeklerde konak

Konutta Uygulanabilecek Tekniklerle Bebeklerde Konak Nasıl Arınılır?

Yeni doğum yapmış pek çok ebeveynin merak ettiği mevzulardan biri de bebeklerde konak nasıl arınılır sualinin yanıtıdır.

Öncelikle yaşanan kasvetin bir hastalık olmadığını öğrenmek gerekir. Bu sebeple rehabilitasyon gerektirmez. Genellikle ilk 6 aydan sonra kendiliğinden kaybolur.

Hastalık olmayan ama anneler için bir problem haline gelen kasvet, uygulayacağımız birkaç püf noktasıyla önlenebilir hale kazanç.

Rahatsızlıktan kurtulmanın en basit yolu sık sık banyo yaptırmaktır. Banyo yaptırmadan yarım saat evvel 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılarak meseleli bölgeye masaj yapılır. Bebek tarağı ya da yumuşak bir fırça takviyesiyle döküntüler uzaklaştırılır. Tarak çok yavaş hareket ettirilmelidir. Zeytinyağı yerine bebek yağı ya da badem yağı da kullanılabilir. Uygulama yapıldıktan sonra uygun bir şampuanla sürülen yağlar arınılmalıdır. İlk uygulamada problem hemen geçmeyebilir. Netice alınana kadar haftada birkaç gün harekâta devam edilir. Arınma harekâtı sırasında bebeğin saçları da dökülebilir. Bu vaziyette kaygılanmaya gerek yoktur. Dökülen saçların yerine yenisi çıkacaktır. Saç teni yumuşatılmadan konak pakliği yapmak bebeğin alıngan olan derisine hasar vereceği için yağlama harekâtı kesinlikle yapılmalıdır. Tende oluşmuş olan yağlı katmanlar tırnakla kaldırılmaya çalışılmamalıdır.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde ROP Muayenesi

Kısacası, yukarıyadaki usulleri uygulayarak basitlikle meseleden kurtulabilirsiniz.       

Bebeklerde Konak Önleyici Şampuan

Hepimizin bildiği gibi bebeklerin başında bıngıldak boşlukları vardır. Boşlukların önde ve arkada olmak üzere iki tanesi elle sezilebilir büyüklüktedir.

Anne ve babalar beyin dokusuna hasar verecekleri fikriyle bebeğin kafasına masaj yapmadan, süratli bir biçimde devireme işlemini tamamlayabiliyorlar.
Hakikatinde beyin dokusu bıngıldağın hemen altında olmadığı için bu dokuya hasar vermemiz muhtemel değildir.

Bu nedenle banyo sırasında uygun şampuanı seçtiğiniz sürece ufağınızın saçını yıkamanızda, hatta kibar bir masaj yapmanızda rastgele bir mahzur yoktur.

Bebekte konak nasıl geçer sualinin yanıtı, onun için seçtiğiniz şampuan ile doğrudan ilişkilidir.

Dermatolojik ve pediatrik testleri geçmiş olmalıdır. Bebeğin cildine hasar verebilecek kimyeviler kapsamamalıdır. Alerjiye ve cildin kurumasına neden olmamalıdır. Basit durulanabilir, çok köpürmeyen içerikte şampuanlar seçim edilmelidir.

Bebekler için özel üretilmiş şampuanları kullandığınızda bu problem en kısa vakitte çözülecektir.

Emin bebek şampuanlarına basit erişmek için alttaki irtibata tıklayın.

https://www.e-bebek.com/bebek-sampuani-c4116/

Bebeklerde Görülen Konak Başka Ten Hastalıklarıyla Karıştırılır mı?

Her ne kadar aşikar özellikleri olsa da konak bebeklerde egzama, mantar gibi başka ten hastalıklarıyla karıştırılabilir.

Problemlerin çözümleri değişik rehabilitasyonlar gerektirir. Netlikle kulaktan dolma bilgilerle ilaç ve kremler kullanılmamalıdır. Hekimlerin önermediği ilaçlar, bebeğin cildine hasar vererek istenmeyen pek çok sualin oluşmasına neden olabilir.

Altta verilen bulgulardan rastgele birini gözlemlediğinizde, kesinlikle bir çocuk ya da cilt uzmanına gitmeyi bakımsızlık etmemelisiniz.

Konutta üç hafta kadar yaptığınız konak arınma çalışmalarına karşın kasvetin devam etmesi, Rahatsız olan bölgede kanama, akıntı, iltihaplanma ve eşi vaziyetlerin oluşmaya başlaması, Kafa teninde kızarıklıklar ve renk farklılıkları alana gelmesi, Bebekte sıkıntılılık kaşıntıya bağlı sezilmesi, ellerini kafasına götürmeye çalışması, gibi bulgular gözlemliyorsanız bir uzmana müracaat etmeniz gerekir.

Bebeklerin korunma sistemleri erişkinlere göre cılızdır. Etraflarına geçim sağlamaları zaman alır ve alıngan olan tenleri de dış faktörlerden çok ivedi etkilenir.

Onların pakliğine ve bakımına ne kadar itina gösterirsek gösterelim, bebeklerde konak yeniden de oluşabilir. Bazen de mikroplara, ısı ve nem balanssızlıklarına karşı korunmasız kalarak cilt meseleleriyle karşılaşabilirler.

Sıradaki Makale :   Uyuz Salgınından Bebeğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bu nedenlerden bebeklerde konak yaradılışı en sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Ehemmiyetli olan panik yapmadan sualin doğru çözüm usullerini uygulamaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı