Bebek

Bebeklerde Gelişim

Doğduğu günden itibaren süratle gelişen bebeğiniz her geçen gün yeni marifetler kazanıyor. Bu süratli başkalaşım sürecinde bebek gelişimi sihrime ile aynı anlama geliyor gibi düşünülse de birbirinden farklı kavramlardır. Sihrime; kütle ve hacimde alana gelen çoğalış iken, büyüme; tavırsal, duygusal ve öğrenişsel ebatta hakikatleşen daha karışık bir süreçtir.

İçindekiler

Aylık Bebek Gelişimi Fiziksel GelişimZihinsel GelişimDuygusal GelişimSosyal GelişimGelişimin Esas Prensipleri

Aylık Bebek Gelişimi 

Bebek gelişimi sosyal, fiziksel, akılsal ve duygusal gelişim olmak üzere dört farklı ebattan oluşan karışık bir süreçtir. Bu ebatların her biri çocuğun farklı bir doğrultusunu vurguluyor olsa da hepsi birbiriyle karşılıklı ilişki içerisindedir. Ebeveynler olarak sıhhatli bir bebek takibi yapmak istiyorsanız dilerseniz her bir ebadın tesir ve maharet alanını beraber araştıralım.

Fiziksel Gelişim

Bebeğin bedeninin genetik aktarım esaslı olarak gelişmesidir. Kütle çoğalışı, boy uzaması, baş etrafının gelişmesi, sıhhat, motor gelişim, cinsel gelişim, dili kullanma ve eşi marifetler bu alanın kapsamına girer. Süreç beslenme ve uyku gibi etrafsal etkenlerden doğrudan etkilenir.

Akılsal Gelişim

Öğrenişsel gelişim olarak da öğrenilen bu ebat bebeğin genetik olarak getirdiği akıl ile doğrudan ilişkilidir. Düşünme, anımsama, bilme, yargıda bulunma, problem çözme gibi esas öğrenişsel yetenekleri kapsar. Akılsal kapasite ve marifetler; etrafsal etkenlerden doğru yararlanıldığında genetik olarak getirilen servetten daha öteye taşınabilir.

Duygusal Gelişim

Güven, sevgi, bağlılık gibi esas duygu gelişimine içerir. Öz benlik gelişimi, bağımsız bir fert olma, stresle baş edebilme, pozitif bağlanma bu alan içerisindedir.

Sosyal Gelişim

Bebeğin ebeveynleri, aile azaları ve dostları başta olmak üzere değişik fertlerle kurduğu ilişkileri kapsar. Ferdin ileride eş, ebeveyn, iş dostu başta olmak üzere eşi rollerde nasıl bir fert olacağını ve nasıl tavırlar sergileyeceğini şekillendirir.

Sıradaki Makale :   21 Ocak Dünya Sarılma Günü ve Ten Tene Temas!

Gelişimin Esas Prensipleri

Yumurta ve spermin toplandığı andan itibaren süratle gelişen ve değişen bebeğin ay ay gelişimi bir ekip esas prensiplere direnir. Her fert için ortak olan bu esas ilkeler alttaki gibidir.

İrsiyet ve etrafın tesiriyle ortaya çıkar.

Misalin: genetik olarak uzun boylu olan bir bebek yeterli olarak beslenmezse genetik mirasını ortaya çıkaramaz.

Muhakkak bir gizeme ile ilerler. Bebeğin aylık gelişimi genelden özele doğru gider.

Misalin: emeklemeden yürüme, yürümeden koşma eylemi asıllaşmaz. Evvel heceler, sonra kelimeler söylenir. Ardından eldeki sözcüklerle anlamlı tümceler oluşturulur.

Fertsel değişiklikler vardır.

Misalin:İlk çocuğunuzun 1 yaşında yürümeyi bilmesine karşın ikinci çocuğun ancak 18 aylıkken yürümesi.

Her ebadıyla bir tamdır.

Misalin: Fazla kilolu olduğu için geç yürüyen bebeğin motor yetenekleri gelişimi geriden kazanç. Bu da sosyal ilişkiler kurmasını geciktirir.

Her yarıyılda ve her gelişim alanında marifetler farklı süratte ilerler.

Misalin: Bebeklik yarıyılında boy çoğalış oranının çocukluk yarıyılından fazla, sosyal gelişim süratinin ise çocukluk yarıyılından az olması.

Kritik yarıyıllar vardır. Muhakkak yarıyıllarda muhakkak tavırlar edinilmediğinde daha sonra edinmek olası olmaz.

Misalin; güven duygusu için kritik yarıyıl 0-2 yaş aralığıdır. Bu yarıyılda acıktığında karnı doyurulmayan, altını nemlendirince değiştirilmeyen, ağladığında alaka ve sevgi görmeyen bebekler güven duygusunu geliştiremezler. İlerleyen yaşlarda edinilen pozitif tecrübeler bile bu beceriksizliği karşılama etmeyecektir.

Sıhhatlı bir bebek geliştirmek her anne babanın beklentisidir. Bunun için siz ebeveynler yavrunuzu değişik çocuklarla değil, bulunduğu ayın gerektirdiği yetenekleri ne kadar yerine getirip getirmediği ile değerlendirmelisiniz.

Bunun için yapmanız gereken en doğru şey ise ay ay bebek gelişimi takibi yapmaktır. Tek yapmanız gereken şey bebeğinizin içerisinde bulunduğu aya ait özelliklerin neler olduğunu öğrenmek, ona uygun şartları sağlamak ve ardından dikkatli bir biçimde gözlemlemek.

Sıradaki Makale :   8 Aylık Bebek Beslenmesi

BEBEKLERDE UYKU EĞİTİMİ HAKKINDA HER ŞEY! Mevzulu yazımıza alttaki irtibata tıklayarak erişebilirsiniz.

BEBEKLERDE UYKU EĞİTİMİ HAKKINDA HER ŞEY! https://www.bebek.com/bebeklerde-uyku-egitimi-hakkinda-her-sey/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı