Bebek Sağlığı

Bebeklerde El-Bilek Çıkması Nasıl Anlaşılır?

İçindekiler

Bebeklerde El-Bilek Çıkması Nasıl Anlaşılır?Bebeklerde El-Bilek Çıkmasının NedenleriBebeklerde Çıkık BelirtileriBebeklerde Çıkık Nasıl Tespit Edilir? Çıkık Kuşkusunda Yapılabilecek İlk Müdahaleler Uygulanacak TedavilerDoğru Rehabilitasyon Uygulanmadığında karşılaşılabilecek SorunlarBebekte El-Bilek Çıkmasını Yasaklamak İçin Alınacak Temkinler

Bebeklerde El-Bilek Çıkması Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizle alakalı her şey sizin için oldukça ehemmiyetlidir. Özellikle sıhhati ile alakalı gidişatlar çok daha büyük ehemmiyet talep eder. Yeni doğmuş bir bebeğin üstünü giydirip çıkarırken dahi birtakım meselelerle karşılaşmak muhtemel.

Yeni yeni yürümeye başlayan bir bebeğin düşmesi neticeyi veya küçüğünüzü giydirirken eli ya da bileğinin çıkması da hiç beklenmedik bir anda karşınıza çıkabilecek meselelerdendir. Bu nedenle böyle bir problemle karşılaşma gidişatında meseleyi fark etmek ve bebeklerde el-bilek çıkması gidişatında alınacak ihtiyatların neler olduğunu öğrenmek ehemmiyetlidir.

Bebeklerde El-Bilek Çıkmasının Sebepleri

Çıkık gidişatı genel olarak belirlenecek olursa; eklemlerin kalıcı bir biçimde dağılması neticeyi oluşan yaralanmadır. Çıkık kendiliğinden düzelmez, bu nedenle kesinlikle uzman bir doktor tarafından tespit edilip müdahale edilmesi gerekir.

Bebeklerin eklemleri henüz gelişimlerini bitirmemiştir, bu sebeple oldukça alıngandır.  Alıngan eklemler ise bebeklerde çıkık yaradılışı için uygun bir etraf sunar, bu sebeple sık karşılaşılan bir vaziyettir. Özellikle yürüme tecrübelerinde onları kollarından ve bileklerinden meblağken oldukça dikkatli olunmalıdır.

Bebeğin kolay bir düşme vakayı neticeyi ya da yapacağınız ani ve sert bir hareketle dahi bebekte bilek çıkması hakikatleşebileceği unutulmamalıdır. Özellikle giysilerini giydirirken sert hareketlerden sakınmalısınız. Bebekleri sallarken ya da beraber reyin oynarken oldukça zarif davranmalısınız.

Bebeklerde Çıkık Bulguları

Bebeğinizde alttaki bulguları gördüğünüzde el bilek çıkmasının hakikatleşmiş olabileceği olasılığını göz önünde bulundurmalısınız.

Çıkık olasılığı olan eklem bölgesinde şişlik Eklem bölgesinde morarma Şiddetli sızı. Bebek sızının yerini kendisi ifade Bu nedenle emin bir bölgeye değdiğinizde bebekte ağlama, acı sürükleme gibi bulgular biçiminde kendini gösterir.

Sıradaki Makale :   Erkek ve Kız Bebeklerde Boy-Kilo Cetveli

Bebeklerde Çıkık Nasıl Tespit Edilir?

Yukarıyada saydığımız bulguları yaşıyorsanız ve şayet bir çıkık kuşkusu içindeyseniz süre kaybetmeden bir uzmana müracaat etmelisiniz. Özellikle kırık ve çıkık bulguları doğrultusundan birbirine benzediğinden dolayı birbiriyle karıştırılır ve tespiti için uzman düşüncesi gerekir.

Her iki gidişat da kendiliğinden düzelecek problemler olmadığı için kendi usullerinizle müdahale etmemelisiniz. Müracaat Ettiğiniz doktor, tetkik sonrası lüzumlu gördüğü takdirde röntgenle gidişatı net bir biçimde tespit edecek ve uygun rehabilitasyon usulünü uygulayacaktır.

Çıkık Kuşkusunda Yapılabilecek İlk Müdahaleler

Özellikle morarma ve şişlik olan yere soğuk kompres yapmak hekime erişene kadar anlamlı bir uygulama olacaktır. Fakat burada dikkat etkeniz gereken en ehemmiyetli buz uygulaması yaparken buzu direk bebeğin derisine temas ettirmemektir. Muhtemelse buz torbasının üzerine ince bir bez ya da tülbent sarmak gerekir. Zira deriye doğrudan olarak yapılan uygulama zati oldukça alıngan olan bebek cildine hasar verebilir.

Buz uygulaması 10 dakika buz kompresi, 10-15 dakika dinlendirme ardından yine buz kompresi ve yine dinlenme biçiminde yapılabilir. Şayet bebeğiniz sıhhat kuruluşuna gidene kadar sızıya direnecek gibi değilse hekiminize danışarak, öneri ettiği ve daha evvel kullandığınız bir sızı kesiciyi bebeğinize verebilirsiniz.

Meseleyi netlikle kendi kendinize rehabilitasyon etmeye çalışmayın. Çıkığı yerine oturtmaya çalışarak problemi düzenlemek isterken daha büyük bir meseleye yol açabilirsiniz. Bu nedenle netlikle böyle bir uygulamadan sakınmalısınız.

Uygulanacak Rehabilitasyonlar

İskelet sistemi ile alakalı rastgele bir problemde olduğu gibi el-bilek çıkması rehabilitasyonu için de en kısa zamanda bir ortopedi uzmanına müracaat etmeniz gerekir. Bu gidişatta hekiminiz alttaki usullerden birini kullanarak rehabilitasyon sürecine idareyecektir.

Bileğin Yerine Oturtulması: Bu uygulama hekim tarafından birtakım harekâtlarla bileğin yerine oturtulması suretiyle yapılır. Be rehabilitasyon sırasında doktor uygun gördüğü takdirde yerel veya genel anestezi de uygulanabilir. Bileğin Değişmezlenmesi: Bu uygulama ise bilek yerine oturtulduktan sonra yapılır. Yerine oturan eklemlerin birkaç hafta değişmez kalması gerekir. Böyle bir gidişatta atel, askı ya da alçı tekniği kullanılır. Değişmezleme operasyonuna bebeğin vaziyetine göre hekiminiz tarafından karar verilecektir. Operasyon: Seyrek de olsa bazı gidişatlarda dışarıdan müdahale ile mesele düzeltilemez, bu sebeple operasyon gerekebilir. Sızı Kesicilerle Rehabilitasyonun Desteklenmesi: Uygulanacak rehabilitasyonların ardından sızı oluşması muhtemeldir. Bu nedenle sızı kesiciler ile rehabilitasyon desteklenebilir. Bebeğin içinde bulunduğu ay, yaş, boy- kilo gibi gelişim özelliklerine bakarak kullanılacak ilaca doktorunuz karar verecektir. Rehabilitasyon Süreci: Rehabilitasyon uygulandıktan sonra zarar gören bileğin yine sıhhatli bir biçimde işlev kazanması için bazen fizik rehabilitasyon gerekebilir.

Bebeğin içinde bulunduğu gidişata göre yukarıyada sayılan rehabilitasyon alternatiflerinden biri ya da birkaçı hekiminiz tarafından seçilecektir. Mesele doğru rehabilitasyon edildiğinde bebeğiniz bileğini birkaç hafta sonra daha öncekisi gibi kullanabilecektir.

Doğru Rehabilitasyon Uygulanmadığında karşılaşılabilecek Meseleler

Bebeklikte yaşanan el-bilek çıkmasının zamanında ve doğru rehabilitasyon edilmemesi gidişatında ileride birtakım kasvetler ortaya çıkabilmektedir. Bunlar:

Gecikmiş ya da rehabilitasyon edilmemiş bir çıkık ileride bağlı bulunduğu uzuvda işlev bozukluklarına yol açabilir. Özellikle çıkık yerleştirildikten sonra yanlış oturma gidişatı ileride uzuvda işlev kaybına neden olabilir.

Bebekte El-Bilek Çıkmasını Yasaklamak İçin Alınacak Temkinler

0-5 yaş bebekler bu meseleyle en sık karşılaşan gruptur. Bu sebeple özellikle bebekler 5 yaşına gelene kadar alttaki hususlarda dikkatli olunması gerekir.

Oynanan oyunlarda sert hareketlerden sakınılmalıdır. Bebeği kollarından tutarak kaldırmamalı. Şayet kucağa alınacaksa ebeveynin çocuğu kol altlarından anlayarak kaldırması uygun olacaktır. Kardeşinin ya da öteki çocukların bebeğinizi ellerinden yakalayıp sürükleyerek oynamasına izin vermemeli. Çocuğun bakımı bakıcı ya da aile büyüğü tarafından yapılıyorsa onlarında bu mevzuda doğru bilgilendirilmesi sağlanmalı. Bebek ellerinden yakalanarak sallanmamalıdır. Bedende bir kere çıkık alana geldiğinde o bölgede sualin tekerrür etme ihtimali yüksektir. Bundan dolayı bebek meseleyi bir kere yaşamışsa o bebeğe karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Her doğrultusuyla alıngan bir vücuda sahip olan bebeklerde el-bilek çıkması sık karşılaşılabilecek bir meseledir. Bundan dolayı onlara karşı daha  dikkatli davranmak ehemmiyetlidir.

Ancak tam ihtiyatlara karşın böyle bir vaziyet yaşadığında en kısa vakitte uzman bir ortopedistle iletişime geçmeniz gerek. Zira zamanında müdahalesi yapılmayan çıkıkların ileride bebeğin el ve bilek eklemlerinde işlev bozukluklarına yol açabileceği unutulmaması gereken bir asıldır.

“Bebeklerde Kalça Çıkığı” Mevzulu yazımızı okumak için alttaki irtibata tıklayabilirsiniz.
https://www.bebek.com/bebeklerde-kalca-cikigi/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı