Bebek Sağlığı

Bebeklerde Dil Bağı (Yarık Dudak) Nedir?

Bebeğiniz doğdu ve çok mutlusunuz. Fakat bebeğiniz azıcık sıkıntılı görünüyor. Emzirmek istiyorsunuz fakat memenizi almakta kasvet sürüklüyor.

Elbette bunun neden olduğunu kavramanız güç olabilir. Özellikle de ilk bebeğiniz ise kasvetinin ne olduğunu kavramamanız olağandır. İlk kez çocuk sahibi oluyorsunuz ve bu gidişatın neden kaynaklandığını tespit etmekte eforluk sürüklüyorsunuz.

Şayet bu tip bir mesele yaşıyorsanız bebeğiniz memenizi almakta güçlük sürüklüyorsa bebeğinizde dil bağı meseleyi olup olmadığını netleştirmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda “bebeklerde dil bağı” mevzusunda bilgilenmeye çalışacağız. Ama evvelinde dil nedir? Ne işe verim? Gibi sualleri yanıtlamakta fayda olacaktır.

İçindekiler

Bebeklerde Dil Bağı Yarık Dudak Nedir?Bebeklerde Dil Bağı BelirtileriDil Bağı Ne Gibi Sıkıntılara Yol Açabilir?Görüntüde BozukluklarEmzirmede ZorluklarBiberonla Beslemeye YönelmeYeme ve Yutmada Yaşanan ZorluklarDiş Sağlığı ve Ağız Hijyeninde SorunlarKonuşma BozukluklarıDuygusal BozukluklarBebeklerde Dil Bağı Rehabilitasyonu

Bebeklerde Dil Bağı Yarık Dudak Nedir?

Dilin ağız tabanında var olan doku dizininin kısa olması gidişatıdır. Tıbbi olarak “ankiloglossi” denmektedir. Dil bağının kısa olması bebeğin dilini özgürce hareket etmesine mani olmaktadır.

Bu bağ yaradılışına göre derecelenir. Ya hafif şiddette ya da yüksek dereceli olarak görülebilir. Hafif şiddette olan vaziyette bağ ince bir doku şeridi halinde olabilir. Yüksek dereceli vaziyette ise dil ağız tabanına tamamen yapışkan olabilir.

Yenidoğan bebeklerin %4 ile %11’inde görülme sıklığı vardır. Erkek bebeklerde kız bebeklere oranla görülme sıklığı daha fazladır. Bu gidişatın neden oluştuğu ile alakalı net bir bilgi bulunmamaktadır.

Genetik bir yatkınlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı net değildir. Doğumsal olduğu gibi daha sonra da ortaya çıkma olasılığı mevzubahisi olabilmektedir.

Bebeklerde Dil Bağı Bulguları

Bunu tespit etmek bazen pek basit olmayabilir. Fakat bebeğiniz beslenirken sıkıntılı görünüyor ise. Memenizi anlamasında, emmesinde kasvetler varsa dil bağından şüphelenebilirsiniz.

Sıradaki Makale :   Çocuklar İçin Bademcik Ameliyatı

Bu gidişattan dolayı bazen bebek bütün olarak beslenemez ve kilo alımında bir kasvet kollanır. Bebek memeyi bütün olarak alamadığından dolayı meme başı çatlakları oluşabilir. Meme bütün olarak boşaltılamadığı için “mastit” meseleyi büyüyebilir.

Mastit Hakkında Her Şey! Mevzulu yazımızı alttaki irtibata tıklayarak araştırabilirsiniz.

Mastit hakkında her şey! https://www.bebek.com/mastit-hakkinda-her-sey/

Elbette tüm bu meselelerin altında uyuyan neden ankiloglossiden kaynaklanmayabilir. Altında uyuyan başka sebeplerde olabilir. Fakat bu bulguları gösteren bebeğinizin net olarak kasvetini bilmek ismine en kısa zamanda uzman bir çocuk hekimine görünmenizde fayda olacaktır.

Bebeklerde Dil Bağı Belirtileri Nelerdir?

Dil Bağı Ne Gibi Sıkıntılara Yol Açabilir?

Görüntüde Bozukluklar

Dil ortasında kalbe benzeyen bir görüntüye yol açabilir. Minik, yuvarlak ve girintili bir görünüme sahip olabilir. Bebek gelişmeye başladığında dil kare bir görüntüye erişebilir.

Ayrıca ağız içinde daha büyük durabilir. Büyük olduğu için ağzın içinde kıvrılma vaziyeti yaşanabilir. Bu vaziyetler yeme içme ya da konuşma sırasında sızılara rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Dilin büyük olması yutmada güçlüklere yol kalemtıraşı için ağızda tükürük ölçüyü çoğalır bu da hem görüntü anlamında hem de sıhhat anlamında kasvetlere yol açabilir. Dil bebek geliştiğinde çocukluk çağına geldiğinde daha da gelişebilir.

Emzirmede Güçlükler

Bağın kalın olmasından dolayı bebek annenin memesini almakta ve emmekte zorlanabilir. Bu güçlük vaziyeti bebeğin yeterince doymamasına neden olur. Sonuç olarak bebekte kilo kaybı yaşanabilir.

Ayrıca memeyi alamayan bebek ile anne arasında olması gereken sıcaklık ve bağ da kopmalar görünebilir. İştahla devamlı ememeyen bebekte tedirginlik baş gösterecektir.

Sıhhatlı bir beslenme olmayacaktır. Memenin alınmamasından dolayı anne bebeğini biberonla beslemeye yönelebilir. Bu vaziyette bebeğin anne memesini vazgeçmesine neden olabilir.

Biberonla Beslemeye Yönelme

Bebek anne memesini alamadığı takdirde beslenme biçimi biberona dönebilir. Anne kendi sağdığı sütünü ya da yöntem sütü biberonla verme meyline gidebilir.

Sıradaki Makale :   Bebekler Nasıl Görür?

Zati memeyi yakalamakta zorlanan bebek için basit bir tercih olan biberonla beraber anne memesi vazgeçilir. Erken yaşta bebeğin biberonla beslenmesi damak ve iskelet gelişimi üzerinde negatif tesirlere yol açabilir. Biberonun sert malzemesinden dolayı damak yapısı yüksek, sert ve kemerli olabilir.

Ayrıca anne sütünde bebek bağışıklığı için bereketli içerikler bulunmaktadır. Memeyi vazgeçen bebek bunlardan yoksun kalabilir.

Yeme ve Yutmada Yaşanan Güçlükler

Emme refleksi bir bebek için oldukça ehemmiyetli bir vaziyettir. Zira bu refleksle beraber çene ve dil adaleleri kuvvetlenir. Dil bağı olan bebekler bu refleksi değişik bebeklere göre daha iyi gösteremedikleri için çene adaleleri yeterince büyümez.

Bu da katı yiyeceklerle beslenmeye geçen bebeklerde yeme, yutma eforluklarına neden olabilir. Bebeklerde dil bağı,  noksan dil hareketliliğine bağlı olarak öğürme, kusma, öksürme hatta boğulma gibi gidişatlara yol açabilir.

Diş Sağlığı ve Ağız Hijyeninde Sorunlar

Dil bağı olan bir bebekte fazla ölçüde salya salgılama meyli görülebilir. Beslenme balanssızlıkları suratından diş çürükleri alana gelebilir.

Dil bağı meselesiyle daha büyük olan dil yutma meseleleri, ağızdan soluk alma, sarih bir ağız, alerjiye yatkınlık gibi meselelerini de birliktesi getirir.

Konuşma Bozuklukları

Dil bağı, gelişip daha aşikarlaşan dilin sesleri çıkarmak için yeterince hareket edememesinden dolayı konuşma bozukluklarına neden olabilir. Özellikle “t-d-z-s-r-l” gibi seslerin çıkarılması güçleşebilir.

Bu tip bebekler konuşmaya geçtiğinde bir ekip sesleri çıkarmakta zorlanır ve çocukluğa geçtiklerinde süratli konuşamama meyli gösterirler.

Duygusal Bozukluklar

Bebek gelişip konuşma aşamasına geçmeye başladığında dil bağından kaynaklanan meselelerden dolayı bazı sesleri çıkaramayabilir. Bu gidişat özellikle çocukluk çağında irtibatta kasvetlere yol açabilir. Zira çocuk geliştikçe irtibat genel olarak laflı bir ebada erişir. Çocuk kendini rahatça ifade edip anlaşılamayınca dışlanabilir. Bu da çocuğun psikolojik ve sosyal anlamda kasvet yaşamasına neden olabilir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Dil Bağı Rehabilitasyonu

Bazı bebeklerde dil bağı olmasına karşın beslenme meseleyi görülmeyebilir. Böyle bir vaziyette annenin bağı fark etmesi muhtemel olmayabilir. Şayet bebeğiniz 6 aylıktan minik ve beslenme meseleyi var ise bir uzmandan takviye almalısınız.

Hakimiyete gittiniz ve hekiminiz bebeğinizin dil bağı olduğunu tespit etti. Bu vaziyette hekiminiz rastgele bir narkoza gerek dinlemeden çok kolay bir operasyonla dil bağına bir kesi atarak dilin rahat hareket etmesi için hür vazgeçecektir. Bu uygulama acısız ve sızısız olacaktır. Hafif bir kanama olması olağandır.

Bebeğiniz 6 aydan büyükse dil bağını ayırma harekâtı genel anestezi altında yeniden kolayca olacaktır. Bu harekâtta dilin iyileşmesi 10 günü bulabilir. Bebek azıcık sıkıntılı olabilir bu gidişat olağandır. Operasyondan sonra dil altında yama biçiminde bir kabuklanma olağandır. Bu kabuk 24 ila 48 saat sonra geçecektir.

Görüldüğü üzere bebeklerde dil bağı büyük hayati kasvetlere yol açmayacağı gibi rehabilitasyonu zamanında edilmediği takdirde birliktesi başka meselelere neden olabilir. Bebeğinizde dil bağı olduğundan kuşku dinlediğiniz takdirde sualin erkenden çözümü için hemen bir hekime gitmenizde fayda olacaktır.

Emzirme Kılavuzu mevzulu yazımızı alttaki linke tıklayarak araştırabilirsiniz.

Emzirme Kılavuzu https://www.bebek.com/anneler-icin-emzirme-kılavuzu/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı