Bebek Sağlığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Kış aylarında en çok yaşanan sıhhat meselelerinin başında burun tıkanıklığı kazanç. Erişkin, çocuk ayırt etmeksizin görülebilen bu kasvet, çoğu zaman yevmiye yaşamı oldukça negatif tesirler. Zira soluk almada eforluk, uyku ve yeme kumpasındaki bozukluklar başta olmak üzere başka meseleleri de birliktesi getirir.

Tasasını anlatabilen bir fert için bu vaziyetin oldukça kolay çözümleri vardır. Ancak bebeklerde burun tıkanıklığı ebeveynler için güç günler ve uykusuz geceler anlamına gelebilir.

Peki bebeklerde burun neden tıkanır? Burun tıkanıklığı rehabilitasyonu nasıl olur ve nasıl temkin alınabilir?

İçindekiler

Burun Tıkanıklığı Bulguları Nelerdir?Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?Burun Tıkanıklığı Bebeklerde Ne gibi Meselelere Yol Açar?Bebeklerde Burun Tıkanıklığı TedavisiBurun Tıkanıklığını Gidermek için Kullanılabilecek UsullerSerum fizyolojikDeniz suyu spreyiNazal burun aspiratörü Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Karşı Alınabilecek Temkinler

Burun Tıkanıklığı Bulguları Nelerdir?

Bebekler ilk 6 ay yalnızca burundan solunum yapar. Ağızdan solunum içgüdüsüne sahip olmadıkları için burunda oluşacak mümkün bir kuruluk bebekleri daha fazla tesirler. Üstelik tasalarını dile getiremiyor olmaları da sualin geç fark edilmesine yol açarak, tıkanıklığın neden olduğu kasvetlere daha fazla maruz kalmalarına neden olabilir. Bu sebeple anne babaların veya bebeğin bakımıyla ilgilenen şahsın tıkanıklık bulgularını kavrayabilmesi oldukça ehemmiyetlidir.

Bebeğinizde burun tıkanıklığı bulunduğunu kavramanıza takviyeci olacak bulgular şunlardır;

Hırıltılı soluk alma İştahsızlık Yatarken horlama eşi sesler çıkarma Gaz sancısı Tedirginlik Ağlama nöbetleri Düşük enerji Ağızdan soluk almaya çalışma Emerken aniden memeyi veya biberonu vazgeçme Uykuya dalmada eforluk

Bebeğinizde bu bulgulardan birkaçı bulunuyorsa kesinlikle bir uzmana danışarak tıkanıklığın ana kaynağının tespit edilmesini sağlamalısınız. Ayrıca ufağınızın günlük burun pakliğini yapmayı da ihmâl etmemelisiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığına neden olabilen muhakkak başlı etmenler mevcuttur. Genellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi gribal enfeksiyonlar akla ilk gelen nedenler arasındadır. Fakat bebeklerde vaziyet azıcık daha değişiktir ve bu gidişata yol açan farklı nedenler olabilir. Sualin ortadan kaldırılması ismine kanallardaki kuruluğun ana kaynağına inilmesi ve buna göre bir rehabilitasyon biçimi tanımlanması gerekir.

Sıradaki Makale :   Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Bebeklerde tıkalı buruna neden olan nedenler;

Mevsim geçişleri Üst solunum yolu enfeksiyonları Düşük nem oranı Reflü Alerjik gidişatlar Geniz eti

olarak sayılabilir.

Burun Tıkanıklığı Bebeklerde Ne gibi Meselelere Yol Açar?


Tıkalı bir burun tek başına büyük bir sıhhat problemi oluşturmasa da ufakların günlük yaşamı üzerinde ciddi tesirler yaratabilir. Soluk alırken yaşanan güçlük birliktesi farklı kasvetleri de doğurur.

Öncelikle rahat soluk alamayan bir bebek daha tedirgin, neşesiz ve mutsuz olur. Kısacası hayat niteliği düşer. Uykuya dalmada eforluk sürükler. Gece uykuları daha sık ayrılınır. Başka Bir Deyişle uyku kumpası ve niteliği bozulur. Hayat niteliği bozulan bebek daha sık ağlama nöbetleri yaşar. Burundan soluk alma eforlaştığı için emerken veya beslenirken çok zorlanır. Bu vaziyet bebekte iştahsızlık oluşmasına ve beslenme reddine yol açar. Yaşanan beslenme ve uyku bozuklukları sebebiyle bebeğin gelişimi negatif doğrultuda etkilenir. Beslenme ve soluk alma ağızdan aynı anda hakikatleşmek zorunda olduğu için bebek daha fazla hava yutar. Bu vaziyet gaz sancılarını artırır. Tıkanmanın nedeni enfeksiyon ise bu mesele ilerleyerek uzun yarıyılda orta kulak irini başta olmak üzere kulak problemlerine veya zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarına dönüşebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Rehabilitasyonu

Anne ve babalar en çok küçük bir burnu açmak için nasıl bir usul izleyebilecekleri mevzusunda kasvet yaşar. Bu emelle kullanılan bir hayli usul var. Genellikle enfeksiyon, alerji ya da mevsim geçişleri neticeyi oluşan tıkanmaları açabilmek için hekiminiz, uygun bir burun spreyi veya damla verecektir. Fakat ebeveynler çoğu zaman tıkalı bir burnu kendi usulleri ile açmaya çalışırlar.

Bebeklerde böyle bir uygulamanın tehlikeli bir tutum olmadığı öğrenilmelidir. Özellikle bir enfeksiyondan kaynaklı tıkanıklarda rehabilitasyon burnu hafifletmekle beraber sebebi ortadan kaldırmak olmalıdır. Başka Bir Deyişle enfeksiyon rehabilitasyon edilmediği zamanca burun tıkanıklığı devam edecek veya yineleyecektir. Ayrıca her mahsul ve uygulama her bebeğe uygun olmayabilir. Bu nedenle hekime danışmadan bebeklerde burun tıkanıklığı rehabilitasyonu uygulanmamalıdır.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Temre Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Burun Tıkanıklığını Gidermek için Kullanılabilecek Usuller

Bebeklerde burun açmak emeliyle kullanılabilecek teknikler şunlardır;

Serum fizyolojik

Serum fizyolojik, sterilize su ve tuzun sentezinden oluşan ve izotonik sodyum klorür çözeltisi olarak öğrenilen bir karışımdır. Damla, sprey veya solüsyon biçiminde tek dozluk olarak da satılabilen serum fizyolojik, her iki buruna ikişer damla biçiminde bunalarak burnu açmaya takviyeci olur. Özellikle yenidoğanlarda ve küçük bebeklerde güvenle kullanılabilen bu usul hekiminizin de onayıyla günde 4-5 kere kullanılabilmektedir.

Deniz suyu spreyi

Bebekler için özel olarak yönteme edilmiş deniz suyu spreyleri, burun spreyi olarak da sıkça kullanılır. Burnu tıkayan salgıları arınmaya takviyeci olan bu sprey özel başlığı sayesinde 0-3 yaş arası tüm bebeklerde güvenle kullanılabilir.

Nazal burun aspiratörü

Burnu gevşetmeyi sağlayan bir değişik usul ise bebek burun aspiratörleridir. Solukla çalışan veya pompa biçiminde olan farklı cinsleri bulunur. Bu aspiratörler bebeğin burnundaki salgıları sürükleyerek arınmaya takviyeci olur.

“Bebekler de Burun Tıkanıklığını Gidermek İçin Ne Yapmalıyız” Mevzulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Karşı Alınabilecek Temkinler

Bir ebeveynin en son isteyeceği şey şüphesiz yavrusunun o ufak burnunun tıkanmasıdır. Anne baba olarak bebeklerin o ufak burunları tıkanmadan evvel birtakım temkinler almak muhtemel. Bu püf noktalar burun kanallarının kapanmasını yasaklamaya fayda sağlarken tıkanık burunların gevşemesine de takviyeci olacaktır.

Bebeğin bulunduğu civarın sıcaklığına dikkat edilmeli. Ufakların burun kanalları dardır ve etraf sıcaklığı çoğaldıkça burun tıkanıklıkları daha sık yaşanır. Bu nedenle odanın ideal sıcaklıkta kalmasına 22-23 derece itina gösterilmelidir. Bebeğin bulunduğu odanın nem oranına da dikkat edilmelidir %40-55. Kışın kalorifer yazın da klima kullanımı havayı gereğinden fazla kurutabilir. Gerekiyorsa bebeğinizin odasındaki nem ve ısı balansını sağlayabilmek için bir nem-ısı ölçer kullanılabilir. Böylece ideal sıcaklığı ve nem balansını sağlamak çok daha basit olacaktır. Bebeğin bulunduğu etraf sık sık havalandırılmalı ve pak hava girişi sağlanmalı. Geceleri uyumadan evvel bebeğe ılık bir banyo yaptırılarak buğu ile burun kanallarının yumuşaması sağlanabilir. Günlük akışkan alımına dikkat edilmeli. Bu süreçte bol bol emzirmek ya da akışkan tüketimini artırmak bebeği hafifletecektir. Zahmetli yarıyıllarda geceleri yatarken bebeğin yastığı azıcık daha dik konuma getirilerek daha rahat soluk alması sağlanmalıdır.

Sıradaki Makale :   Bebekler Neden Dilini Çiğner?

Bu uygulamaları rehabilitasyon emelli değil, rehabilitasyona dayanak veya temkin emelli kullanabilirsiniz. Lüzumlu ihtiyatları aldığınızda bebeklerde burun tıkanıklığı meselesini ehemmiyetli miktarda eksiltebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı