Bebek Sağlığı

Bebeklerde Ateşlenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçindekiler

Ateş Nedir?Ateş Nasıl Ölçülmelidir?Ateşi Çıkan Bebeğe Ne Yapılmalıdır?Hangi Vaziyetler Acil Kabul Edilmelidir?Ateşli Havale Nedir?

Ateş Nedir?

Ateş beden ısısının banalden fazla olmasıdır. Beden ısısı, ısının alındığı yere göre değişir. Ayrıca egzersiz, kalın kıyafet, sıcak hava, sıcak banyo gibi nedenlerle sıhhatli çocuğun beden ısısı yüksek çıkabilir.

Bir çocukta makattan ölçülen ısının 38-38,5 derecenin; koltuk altından ölçülen ısının 37-37,5 derecenin; kulaktan ölçülen ısının 37,8-38 derecenin üzerinde olması ateşi düşündürmektedir.

Ateş Nasıl Ölçülmelidir?

Beden ısısı genelde koltuk altından ölçülür, ölçülürken bu bölgenin ıslak olmamasına, kuru olmasına dikkat etmek gerekir, yanlış netice çıkabilir.

Makattan ölçüm çok hassas olmakla beraber bebeklerde ateş ölçer kırılıp yaralanma, bağırsak delinmeleri gibi tehlikeler taşıdığı için; büyük çocuklarda da rahatsızlık hissi verdiği için pek seçim edilmez.

Beden ısısına en yakın ısının ölçümü için uygun yerlerden birisi de kulak yoludur. Buradan yapılan ölçümlerde uygun aletle Birkaç saniye gibi kısa bir vakitte beden ısısını ölçmek muhtemeldir.

Ölçüm yaparken termometreyi kulağa bütün yerleştirilmesine ve kulakta irin olmamasına dikkat etmek gerekir.

Bebek termometrelerine basit erişebilmek için alttaki irtibata tıklayın.

https://www.e-bebek.com/bebek-termometresi-c4239/

bebek ates

Ateşi Çıkan Bebeğe Ne Yapılmalıdır?

Ateşli çocuğun genellikle elleri-ayakları soğuk başı sıcak olarak sezilir. Böyle vaziyetlerde üşümesin diye kalın elbiseler giydirmek doğru olmaz, ancak ellerini ellerimizle ısıtıp, ayaklarına çorap giydirebilirsiniz. Ancak üstünü ince elbisesiyle vazgeçmeniz gerekir.

Çocuğunuzun bulunduğu etrafın sıcaklığını 21-22 derece arasında yakalamaya dikkat ediniz.

Yüksek ateşte bedenin daha fazla akışkana lüzum dinlemesi sebebiyle bol ölçüde akışkan veriniz. Verdiğiniz akışkanın çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat ediniz.

Hekiminizin nasihat ettiği bir ateş düşürücü antipiretik kullanarak ateşi hakimiyet altında yakalayabilirsiniz. Ateş düşürücüler çocuğun yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişik ölçülerde kullanılırlar, genelde ateş düşürücü ilaçlar 1-4 saat arasında tesirler.

Sıradaki Makale :   Bebek ve Çocuklarda Diş Sağlığı

Ateş düşmedi diye düşünüp peş peşe 1-2 saat arayla ilaç verilmemesi gerekir. Karaciğer yetmezliğine yol açabilirsiniz. Genel olarak iki ateş düşürücü ilaç dozu arası 4 saatten kısa olmamalıdır.

Bu arada ateş çok yüksek ise ılık suyla 29-32 derece duş veya ıslak bezlerle kompres yapabilirsiniz.

Hangi Vaziyetler Acil Kabul Edilmelidir?

Ateşi 40 derecenin üzerine çıkarsa Ağlama, inleme ve değildiğinde sıkıntılılık varsa Ateşin yanında uyku meyilli varsa Cildinde mor döküntüler oluşuyorsa Güç soluk alıyorsa Yutkunma eforluğu sürüklüyorsa Daha evvel havale geçirmiş ise Boyun kısmında sertleşme varsa Aralıksız kusuyorsa ya da sık ishali varsa

Ateşli Havale Nedir?

Havale nöbetleri genellikle 6 ay ile 5 yaş arasında görülmektedir.

Çoğu zaman bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukta, ateşin süratle yükseldiği ilk saatlerde görülmektedir.

Hakimiyet altına alınmayan uzun süreli yüksek ateşlerde ve havale bulgularının görünmeye başlandığı anda ateş düşürülmeli ve en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat etilmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı