Bebek Sağlığı

Bebekler Neden Dilini Çiğner?

Bebekler, doğduktan sonra kendilerini keşfederken birbirinden değişik tavırlar sergiler. Doğum sonrası beslenme de onun için dünyaya gelişinin ardından keşfettiği etkinliklerden biridir. Çiğneme bizler için çok natürel bir süreç ya da refleks gibi görünse de bebekler doğduklarında henüz bu refleks büyümemiştir. Anne sütü sıvı bir yapıda olduğu için basitçe yutabilir ve ilk etapta beslenme için emme refleksi yeterlidir.

Zamanla süt noksan geleceği ve katı yiyeceğe geçilmesi gerekeceği için çiğneme refleksi de büyümelidir. Her yeni bilinen tutum gibi ek yiyecek ile beslenmek de bebeğin dikkatini sürükleyecek ve değişik tepkiler vermesine neden olacaktır. Dil çiğneme, tükürük ya da dil çıkarma da bu hareketlerin başında kazanç. Ancak bu hareket bazen değişik bir ileti de verebilir. Anneler bebeklerinde bu hareketleri ilk kere gördüğünde evhama kapılmamalı ve bebeklerde dil çiğnemesi tutumunun ne anlama geldiğini kavramaya çalışmalıdır.

Bebeklerin Dilini Çiğnemesi Ne anlama Kazanç?

Bebekler, özellikle 4-6 aylar arasındaki yarıyılda dil çiğneme ya da tükürük çıkarma gibi tutumlarda bulunabilir. Bu hareketin bir hayli değişik nedeni vardır ve alttakiler en sık karşılaşılan nedenlerin başında kazanç.

1- Dilin Keşfedilmesi: Henüz minik bir bebekken yaptığı tavırlar her ne kadar eksantrik gözükse de oldukça sevimli ve netlikle çok hoştur. Zira bebek her geçen gün yeni bir şey keşfeder ve bilir. Dil de keşfettiği uzuvların başında kazanç. Bu nedenle diliyle değişik oyunlar yaparak onu doğru kullanmayı bilmeye çalışır.

2- Katı Yiyeceklere Hazırlık: Gerçeğinde bebeklerin yaptığı her hareket ya da tutum sihrime yolunda ilerlediğinin bir göstergesidir. Anne sütü beslenme için en ehemmiyetli gıda kaynaklarının başında kazanç. Ancak bebeğiniz gelişmeye başladığında süt noksan kazanç ve katı yiyeceklere düzey düzey geçiş yapması gerekir. Katı yiyecekleri yutabilmesi için bebeğinizin yutma refleksinin gelişmiş olması oldukça ehemmiyetlidir. Tabi ki bu refleks doğduğunda onda var ve bu sayede sütü yutabiliyor. Ancak sütün kıvamı ile pürenin kıvamının aynı olmadığını düşünürsek bebeğinizin beslenmeye hazır olması azıcık müddet alır ve bu düzeyde dilini hareket ettirebilmesi oldukça ehemmiyetlidir.

Sıradaki Makale :   Annelerin Corona Günleri

3- Diş Çıkarma Bulgusu: Diş çıkarma da bu bebeğin gelişim süreçlerinden biridir. Diş çıkarma sırasında bebeklerin damakları kaşınır ve bu kaşıntıyı kendine has usullerle gidermeye çalışır. Elini yumruk yapıp ağzına sokmaya çalışmak ya da dilini çiğnemek bu usullerden kimileridir.

4- Açlık Bulgusu: Özellikle 4 aydan minik bebeklerde bu hareket acıktığının göstergesi olabilir. Bebeğiniz bu hareketi öğrenerek ve size bir işaret vermek kastıyla yapmaz ancak acıktığında bedeni istemsiz de olsa birtakım işaretler verebilir. Dil çiğneme ya da tükürük çıkarma bu işaretlerin başında kazanç.

Bebeklerin Dil Çiğnemesi Bir Problem midir?

Ebeveynler, bebekleri doğduğu andan itibaren onun hareketlerini ve gelişimini takip etmelidir. Bebeğiniz gelişirken farkında olmadığı bir hayli tutum sergileyebilir. Sizin bu vaziyette yapmanız gereken şey, onu hakimiyet altında tutarak kendisini keşfetmesine izin vermektir. Anne karnında yapamadığı bir hayli hareketi doğduktan sonra keşfeder. Ellerini ve ayaklarını ilk gördüğünde suratında gülünç bir ifade olabilir ya da ağzından tükürük çıkarmak güzeline gider. Tüm bu hareketleri onunla beraber keşfetmek paha biçilemez hatıralardır. Bu hareketlerden biri olan dil çiğneme, bazen annelerin kaygılanmasına neden olabilir. Bebeğinizin dilini çiğnemesi değişik anlamlar taşıyabilir. Ancak başlı başına bir problem değildir. Peki, hangi gidişatlarda mesele yaratabilir?

Soluk almayı yasakladığında: Bebeğinizin dilini çiğnemesi gerçekten ciddi ebattaysa öncelikle hekiminize müracaat etmeniz gerekir. Bu vaziyetin altında uyuyan değişik nedenler olabilir. Misalin, bebeğiniz büyük bir dile ya da minik bir ağza sahip olabilir. Dili bu nedenle soluk almasını yasaklıyor olabilir. Yavrunuz soluk almakta eforluk sürüklüyor, yavaş ya da çok süratli soluk alıp veriyorsa, dilinde mavimsi bir renk var ve bu bulgularla beraber kesintisiz dilini çiğniyor ise problemi çözmek için müddet kaybetmeden uzman hekiminize danışmanız gerekir. Bebeğinizin acı sürüklemesine neden olduğunda: Bebeğiniz yanlışlıkla dilini ısırdığında sızılı bir acı yaşar ve bu hareket devam ettiğinde sızıyla birlikte şişmeye neden olur. Bu vaziyette çiğneme hareketinin devam etmesi sızıyı çoğaldırarak bebeğinizin ağlamasına neden olabilir. Böyle bir vaziyette alakasını değişik bir doğrultuya sürüklemeye çalışarak ya da emzik vererek acıyı unutturmayı sınayabilirsiniz. Belki de bu sızılı süreç tavırdan bırakmasına neden de olabilir.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Ufağınız acıya karşın dilini çiğnemeye devam ediyorsa kesinlikle hekimiyle bağlantıya geçmelisiniz.

Yanlış oral gelişim gösterme ihtimali bulunduğunda: Çiğneme tavrında fazlaya kaçma bebeğin çenesinin yanlış büyümesine ya da dişlerin yamuk çıkmasına neden olabilir. Şayet böyle bir vaziyetle alakalı kaygınız var ise öncelikle bebeğinizin hekimiyle bu mevzu hakkında konuşabilir ve hekiminiz bilgisi dâhilinde pediatrik bir diş doktorundan dayanak alabilirsiniz.

Dil Çiğnemeyi Yasaklama Usulleri

Öncelikle bebeğiniz dilini çiğniyorsa bunun kaygılanacak bir problem olmadığını kabul etmelisiniz. Tavrı takip ederek bunun ne anlama geldiğini kavrayabilirsiniz. Şayet tavırda fazlalık varsa bunun hakimiyet altına alınması gerekir. Bu süreçte altta verilen önerilerin desteği değecektir.

1- Bebeğinizin emme gereksinimini karşılayın: Yenidoğan yarıyılda bebekler bu hareketi muhakkak bilinmez yapar. Hem dillerini yeni keşfettikleri için hem de sık sık emmek istedikleri için bu hareketi yineliyor olabilir. Bu nedenle sık sık emzirebilir veya bebeğinize emzik verebilirsiniz.

2- Erken açlık bulgusu olasılığını dikkate alın: Bebeklerde dil çiğnemesi onun acıktığını gösteriyor olabilir. Şapırdayan dudaklara eşlik eden dil çiğneme hareketini gördüğünüzde bebeğinizi emzirebilirsiniz.

3- Katı yiyecekleri tattırın: Özellikle 4-6 ay arası dil çiğneme hareketi çoğalmaya başlar. Anne sütünden katı yiyeceğe geçiş evresinde bu hareketler bebeğin gelişimi için oldukça ehemmiyetlidir. Değişik katı yiyecekleri püre kıvamında hazırlayıp ona sunarak tavrı pozitif güzergahta pekiştirerek ek yiyeceğe geçişi basitleştirebilirsiniz.

4- Tavrı dilden diş kaşıma oyuncağına aktarma: Bebeğinizin dilini ısırmasına mani olmak istiyorsanız diş çıkarma oyuncaklarından yararlanabilirsiniz. Böylece elini ağzına sokmayı ve dilini çiğnemeyi vazgeçebilir. Diş kaşıyıcıları azıcık soğutarak verirseniz damakları serinler ve sızılar azıcık hafifler.

5- Alakasını başka doğrultuya çekin: Bebeğinizin tavrı sergilediğini fark ettiğinizde kaygılanmayın ve alakasını başka doğrultuya sürüklemeye çalışın. Bunun en iyi yolu onunla konuşmaktır. Ayrıca sesli ve renkli oyuncaklarla da alakasını değişik bir doğrultuya çevirip dikkatini dağıtarak tavrı vazgeçmesine destekçi olabilirsiniz.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Ateşlenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Daha evvel belirttiğimiz gibi bebeklerde dil çiğnemesi bir hayli değişik anlama gelebilir. Bebeğinizi gözlemleyerek bunun ne anlama geldiğini kavrayabilir ve bu istikamette bir çözüm bulabilirsiniz. Ancak tavrın fazlaya kaçması bir sıhhat problemi teşkil ediyorsa kesinlikle çocuk hekiminiz ve pediatrik diş doktorunuz ile görüşmeniz ehemmiyetlidir.

BEBEKLERDE EL-BİLEK ÇIKMASI NASIL ANLAŞILIR? Mevzulu yazımızı okumak için alttaki irtibata tıklayın.

BEBEKLERDE EL-BİLEK ÇIKMASI NASIL ANLAŞILIR? https://www.bebek.com/bebeklerde-el-bilek-cikmasi-nasil-anlasilir/

Arananlar:
bebekler dillerini neden cignerçocuklar neden dilini çiğner
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı