Bebek

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir?

İçindekiler

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir?Bebeklerde Dil Gelişiminin Düzeyleri Nelerdir?Bebeğinizin Dil Gelişimine Nasıl Katkıda Bulunabilirsiniz?Kitap ve Müzik İle Farklı Dünyalara Açılarak Bebeğinizin Kelime Dağarcığını Geliştirin!

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir?

Bebeklerin her anı ebeveynleri için çok özeldir. İlk doğdukları zamanki o kırılgan halleri, sizi gördüğünde verdiği gülücükler, oyuncaklarına verdiği tepkiler, ilk defa yoğurt yediği an, ilk emeklediği gün derken hatıralarınız bebeğiniz ile dolar.

Onların, gözünüzün önünde geliştiğini görmek sizin için paha biçilmezdir. Özellikle sizi kavramaya ve sizinle bağlantı kurmaya başladığı zamanlar daha özel bir hal alır. Bebeklerde konuşma her ailenin en büyük gündem mevzularından biridir.

                      ❤   Ailenin her bireyi bebeğinizin ilk sözcüğünün ne olacağını merak eder.  ❤

Dil gelişimi yalnızca bebekken değil, çocuğunuzun yaşamı süresince desteklemeniz gereken bir yetidir. Dil gelişimi ne kadar iyiyse sosyal maharetleri, etrafını anlama, akademik zaferleri ve belki de en ehemmiyetlisi olan kendisi ile barışık olması o kadar büyür.

Peki, bebekler ne zaman konuşmaya başlar?

Bebeklerde Dil Gelişiminin Düzeyleri Nelerdir?

Bebeklerin tüm gelişim süreçleri kademeli olarak ilerler. Yaptıkları ya da yapacakları tüm fiziksel ve akılsal hareketlerin evvelinde ona esas oluşturacak bazı faallikler yaparlar.

Yürümeden evvel yüzüstü dönmeyi, kolları ve bacakları üstünde durmayı, emeklemeyi, ayağa kalkmayı, sıralamayı ve nihayetinde yürümeyi bilirler. Bebeklerde konuşma da bunun gibi kademeli olarak asıllaşır. Burada unutmamanız gereken en ehemmiyetli şey, her çocuğun konuşma yaşı birbirinden değişiktir.

Ehemmiyetli olan, genel anlamda dil gelişiminin değişik çocuklara göre yakın zamanlarda büyüyüp büyümemesidir

Bebekler, anlamlı ya da anlamsız kelimeler çıkarmadan evvel takribî ilk 3 aylık yarıyıllarında tek bağlantı yolu olan ağlamayı seçim ederler. Bu yarıyılda sizin ona sağlayacağınız yeme, alt değiştirme, yattırma ve en ehemmiyetlisi sevgi gibi lüzumlarının karşılanmasını isterler. Kendilerini bütün olarak ifade edemedikleri için tek yol olan ağlamayı seçim eden bebeğinizin gereksinimini zamanla anlar ve ona göre gidermeye çalışırsınız. 3 ay etrafı bebeğiniz sizin konuşmalarınıza, hareketlerinize ya da mimiklerinize tepki vermeye başlar. Çevreden dinlediği seslere ve müziğe dikkat eder. Artık tebessümmeye başlayan bebeğiniz sanki ağzının içi doluymuşçasına sizinle konuşmak ister. 4-6 ay arası oyuncaklarıyla oynarken, sizinle sohbet ederken agulamaya başlar ve ilerleyen aylarda bu ses çıkarma gidişatı gitgide anlamlaşır. Ba-ba, de-de, me-me gibi bebeğiniz için anlamlı olmayan kelimeler ağzından çıkmaya başlar. Artık bebeğiniz kendi adını tanımaya başlar. 9. ayında bebeğiniz evet, hayır, bay bay gibi esas sözcükleri bilir. Anlama yetileri konuşmadan önde gittiği için bebekler henüz bütün olarak anlamlı kelimeler söyleyemezler; fakat ikiden fazla heceyi birleştirerek azıcık boşboğazlık yapabilirler

Sıradaki Makale :   Hammm Bebek Ekmeği Çıktı!
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı