Bebek Sağlığı

Bebekler Nasıl Görür?

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda muhtemelen ilk baktığınız yer onun harikulade gözleridir. Yavrunuzun o ışıl ışıl ufacık gözleriyle bakması anne ve baba olarak size tanımı olmayan bir mutluluk yaşatır. Yaşamınızda her zaman çok ehemmiyetli bir yere sahip olacak o ilk bakış çok özeldir. Sizin ve pek çok ebeveynin gebeliğin başlamasıyla beraber merak ettiği suallerden bir tanesi de acaba bebekler doğdukları gün görmeye başlıyor mu? Suali olacaktır. Yapılan araştırmalar bebeklerin doğduğu andan itibaren görebildiğini göstermiştir. Yazımızın içerisinde bebekler nasıl görür? Göz gelişimini desteklemek için neler yapılmalıdır? Mevzularına detaylı olarak yer verdik.

İçindekiler

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?Yenidoğan Bebekler Sizi Nasıl Görür?Bebeklerde Görme Hünerinin Aylara Göre GelişimiBebeklerde İlk Göz Tetkiki Ne zaman Yapılmalıdır?Bebeklerin Göz Gelişimi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Duyu uzuvlarının gelişimi anne karnında ilk aylardan itibaren başlar. Ağ Tabakanın gelişimi hamileliğin 8. ayında bitirilir. Bebek doğduğu andan itibaren de belli bir mesafeyi gölgeler biçiminde görebilir.

Bebeğin gözlerinin 26. haftadan sonra bazı ışık dalgalarına tepki verdiği gözlemlenmiştir. 26. haftaya kadar kapalı olan göz kapakları ilerleyen haftalarda açılmaya başlayarak gözlerin ışığı idrak etmesini sağlar.

Yenidoğan Bebekler Sizi Nasıl Görür?

Görme mevzusu uzmanlar tarafından tüm doğrultularıyla araştırılarak ‘’Yenidoğan bebekler sizi nasıl görür? Anne ve babasının surat hatlarını net olarak seçebilir mi? Suallerinin yanıtları incelenmiştir. Araştırma neticelerine göre görme sistemlerindeki gelişimin, doğumdan evvel başlayarak 7-8 yaşlarına kadar devam ettiği ispatlanmıştır.

Yenidoğan bir bebek ağ tabaka ve beyindeki görme asapları bütün olarak büyümediği için nesneleri ve bireyleri net olarak göremez. İlk haftasında yalnızca 30 cm uzaklıktaki birey ve nesneleri gölgeler biçiminde algılar. Zamanla gözler görmeyi bilir ve süratli bir biçimde uyarıcıları netleştirmeye başlar. Altta bebekler sizi nasıl görür? sualinin yanıtı ve görme sisteminin aylara göre gelişimi anlatılmıştır.

Sıradaki Makale :   Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

Bebeklerde Görme Hünerinin Aylara Göre Gelişimi

Verilen uyarıcılara nesne, ışık, renk vb. bağlı olarak bilinen görme yetisi, öbür duyu uzuvlarına göre daha sonra büyür. Bebeklerde görme erişkinler kadar net değildir ancak 6-7 yaşlarında erişkin seviyesine erişir.

0-2 Ay: Görüş mesafeleri 25-30 cm kadardır ve %5 oranında görme sağlarlar. Parlak, büyük ve canlı renkli nesneleri daha rahat görürler. 2. Ayın sonuna doğru 50 cm görüş mesafesine erişirler. Etraflarındaki nesneleri merkezdekine oranla daha iyi görürler. Bu aylar içerisinde bazen iki gözlerini aynı noktaya odaklamakta zorlanırlar ve şaşı bakabilirler. Bu vaziyet daha uzun bir vakit devam ederse göz tetkiki yaptırmak gerekir.

2-4 Ay: Gözleriyle nesneleri takip etmeye başlarlar. Yatay olarak hareket eden parlak ve renkli nesneleri takip ederek tutmaya çalışırlar. 4. Ayın sonlarına doğru dikey olarak hareket eden nesneleri de izleyebilirler. 40-50 cm uzaktaki bireylerle göz teması kurabilirler. Bebekler kafasını çevirmeden gözleriyle bir nesneden ötekisine bakmayı da bu aylarda bilir.

4-6 Ay: 4-5 aylık bebeklerin görme hünerleri süratli bir biçimde büyümeye başlar. Hareket eden nesneleri takip etmekte daha zaferlidirler. El ve göz koordinasyonunu sağlayarak nesneleri tutup ağzına götürürler.

7-10 Ay: Görüş mesafeleri 2-3 metreye erişen bebekler emeklemenin de başlamasıyla beraber gördükleri nesneleri almaya çalışırlar. Bir kısmı gözüken oyuncak ve nesneleri tanıyabilirler. Tanıdıkları bireylerle yabancıları ayırt edebilirler.

10-15 Ay: 4-6 metre görme mesafesine erişen bebekler daha detaylı görmeye başlar. Oyuncakların renk değişikliklerini ve kitaplardaki fotoğrafları net olarak görebilirler.

15-24 Ay: Tüm görme marifetleri gelişmiş olan bebekler el ve göz koordinasyonu gerektiren aktiflikleri zaferli bir biçimde bitirebilir. Nesneleri bir araya getirir, birleştirir, dairesel hareketlerle karalamalar yapabilir. Gördüğü her nesnenin en minik detaylarını fark eder.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde El-Bilek Çıkması Nasıl Anlaşılır?

24-36 Ay: Görme marifetleri %80 oranında gelişmiştir. Erişkinler kadar net görebilme süreci 6-7 yaşlarında bitirilir.

Tüm gelişim alanlarında olduğu gibi gözlerdeki gelişim de bebekten bebeğe değişiklikler gösterir. İrsiyetsel tesirlerle beraber bebeklerde görme hünerleri değişik zamanlarda büyür.

Bebeklerde İlk Göz Tetkiki Ne zaman Yapılmalıdır?

Ailenizde kalıtsal olan şaşılık, göz miskinliği, yüksek dereceli göz bozuklukları, doğumsal katarakt ve ur gibi rahatsızlık geçmişi varsa kesinlikle bebeğinizi ilk ay içerisinde göz tetkikine götürmelisiniz. Aile abonelerinde göz rahatsızlığı yoksa ya da bebeğinizle alakalı bir tehlike etmeni tanımlanmamışsa ilk göz hakimiyeti için en uygun zaman ufağınızın 6. Ayıdır.

ayda yapılan hakimiyette göz bozuklukları ve pek çok hastalığın teşhisi yapılabilmektedir. İlk göz hakimiyetlerinin umursamama edilmemesi teşhis ve rehabilitasyon sürecini basitleştirir ve kalıcı zararların önüne geçer.

İlk tetkikte aile azalarının göz hastalıkları geçmişinin bilinmesi çok ehemmiyetlidir. Yapılan hakimiyette göz kapağı, kornea, göz bebeği hareketleri araştırılır ve bazı refleks testleri yapılır. Bebeklere uygulanan kırmızı refle testi ile ağ tabaka ve kornea bozuklukları, göz urları ve katarakt teşhisi konulabilir. Bu test karanlık bir odada oftalmoskop denilen ışık takviyeyi ile göz bebekleri geliştirilerek yapılır.

Bebeklerde en sık tesadüfülen göz rahatsızlıkları; kırma yanılgıları, şaşılık, gözyaşı kanallarının tıkalı olması, göz tansiyonu ve göz uyuşukluğudur. Bu rahatsızlıklar bazen bulgu göstermezler. Hastalıkların önlenmesi ve rehabilitasyonunda tetkik çok ehemmiyetlidir. Erken yarıyılda konan teşhis ve uygulanan rehabilitasyonlarla özellikle bazı göz bozukluklarının önüne geçmek olası olmaktadır.

Bebeklerin Göz Gelişimi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gözler bebeklerin dünyaya açılan en ehemmiyetli duyu uzuvları arasındadır. Anne karnında büyümeye başlayan görme sistemleri annenin sıhhatiyle doğrudan ilişkilidir. Özellikle gebelik yarıyılında sıhhatli beslenme, çocukların tüm gelişim alanlarını pozitif doğrultuda etkilediği gibi göz sıhhati içinde çok ehemmiyetli bir yere sahiptir. Sıhhatli beslenme doğumdan sonrada gözlerin gelişimi için en ehemmiyetli etmenler arasındadır. Çocukların beslenmesinde tüm yiyecek gruplarına yer verilmeli özellikle de sebze, meyve, balık harcamalarına itina gösterilmelidir.

Sıradaki Makale :   Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Gebelik yarıyılında görme sisteminin sıhhatli gelişimini negatif etkileyen bazı etkenler vardır. Annenin içki ve sigara kullanıyor olması, bazı ilaç rehabilitasyonları, annenin ışınıma maruz kalması, bu etkenler arasında sayılabilir. Özellikle ilk aylarda annenin bu negatif süreçleri yaşaması göz sıhhatini daha çok tesirler.

Göz sıhhati için ehemmiyetli öbür bir mevzuda çocukların teknolojik aletlerle olası olduğunca geç tanıştırılmasıdır. Televizyon ve bilgisayarın göz sıhhatini negatif etkileyerek kalıcı zararlar verdiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Çocuğunuzun iyi görebilmesi; fiziki gelişimi, mektep zaferi ve sosyal hayatı için de büyük bir ehemmiyete sahiptir. Bu nedenle anne baba olmaya karar verdiğinizde bebekler nasıl görür? Göz sıhhatini gözetmek için neler yapılmalıdır? Mevzularını inceleyerek evvelden bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayıca hakimiyetlerini bebeklikten itibaren kumpaslı aralıklarla yaptırmak ve bebeğinizi bildiğiniz bilgiler ışığında doğru gözlemlemek göz problemlerinin teşhis ve rehabilitasyonunda size dayanakçı olacaktır.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI HAKKINDA HER ŞEY! Mevzulu yazımıza alttaki iletişime tıklayarak erişebilirsiniz.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI HAKKINDA HER ŞEY! https://www.bebek.com/bebeklerde-goz-capaklanmasi-hakkinda-her-sey/

Arananlar:
bebekler ilk 3 ay nasıl görürler
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı