Bebek

Bebekler İçin Pasaport Nasıl Alınır?

Ailenizin yeni ferdi ile ilk yurt dışı seyahatinize çıkma süreyi geldiğinde usunuza bir hayli sual takılır. Bir taraftan bu ilk yolculuğun coşkuyu, nasıl olacağı, nelerle karşılaşacağınız ve nelere ihtiyaç dinleyebileceğiniz merak mevzusu olurken öbür taraftan belki de reel ehemmiyetli olan mevzuyu çözüme kavuşturmanız gerekir. Ufağınız için pasaport lüzumlu mu? Lüzumluysa bebeklere pasaport nasıl çıkartılır?

Bir Hayli ebeveyn için gözde geliştirilen bir mesele haline gelmiş olan pasaport harekâtlarının çocuklar için de aynı biçimde reelleşip hakikatleşmediğini ayrıntıları ile araştıralım.

İçindekiler

Bebekler için Pasaport Çıkartmak Şart mı?Bebek – Çocuk Pasaportu Nedir?Bebek Pasaportu için Lüzumlu Belgeler Nelerdir?Bebeğin Biyometrik Resminde Nelere Dikkat Edilmeli?Bebeklere Pasaport Çıkartırken Yapılması GerekenlerBebek Pasaport Fiyatları Nedir?

Bebekler için Pasaport Çıkartmak Şart mı?

Pasaport yurt dışı seyahatleri için gerekli bir dokümandır. Kimlik yerine geçen bu doküman, şahsa özeldir ülkeler arası yolculuk yapmak isteyen her fert için olması zorakidir. Çocuklar ve bebekler, daha önceki sisteme göre ebeveynlerinin pasaport defterine kayıt olmaktaydılar, ancak günümüzde ister çocuk olsun ister minik bir bebek, popülasyon cüzdanının yeterli olmadığı bir ülkeye seyahat edecek her ferdin pasaportunun olması gereklidir. Kısacası bebekler için de aynı erişkinler gibi pasaport çıkartmak koşuldur.

Bebek – Çocuk Pasaportu Nedir?

Pasaport, yurt dışı seyahatlerinizde kimlik yerine geçen, yalnızca kimliğin yeterli olmadığı ülkelerin gümrük geçişlerinde pasaport memuru tarafından hakimiyet edilmesi gerekli olan dokümandır. Bebek pasaportu da aynı erişkinler için hazırlanan pasaportlar ile aynı vazifeyi görür. Bebeğiniz 1 günlük dahi olsa onu yurt dışına çıkarabilmek için bir bebek pasaportunun olması gerekir.

Bebek Pasaportu için Lüzumlu Belgeler Nelerdir?

Bebek pasaportu için başvuruda bulunmadan evvel hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. İstenen dokümanları evvelden hazır ederseniz müracaat sırasında zaman kaybı yaşamadan harekâtlarınızı halledebilirsiniz.

Sıradaki Makale :   Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

Bebek pasaportu için lüzumlu belgeler;

Bebeğin 2 adet biyometrik resmi Annenin kimliği, popülasyon cüzdanı veya geçici kimlik dokümanı Babanın kimliği, popülasyon cüzdanı veya geçici kimlik dokümanı Bebeğin kimliği, popülasyon cüzdanı veya geçici kimlik dokümanı Harç ve pasaport defterinin fiyatlarının ödendiğini ispatlayan banka dekontu Ebeveynlerden biri gelemiyorsa noter onaylı muvafakat dokümanı

Belgelerinizi hazırlarken yavrunuzun biyometrik resmi mevzusunda alıngan davranmalı, resmin geçerli sayılabilmesi için lüzumlu koşulları sağladığından emin olmalısınız.

Bebeğin Biyometrik Resminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Pasaport operasyonlarında kullanılacak olan resim, sıradan vesikalık resimlerden daha değişiktir. Pasaport memurunun gümrük hakimiyetleri sırasında kimlik tespitini rahat yapabilmesi açısından resimde istenen tüm özelliklerin bulunması gerekir.

Bebek pasaportları için kullanılacak resimler de biyometrik olmalıdır. Başka Bir Deyişle erişkinlerde geçerli olan kaideler, bebek ve çocuklar için de geçerlidir.

Resim;

Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı Resmin arka fonu beyaz olmalı Bebeğin başı düz olmalı, sağa veya sola kaymamalı Bebeğin başı tüm suratı ve kulakları karşıdan net bir biçimde görülebilecek şekilde durmalıdır.

Küçüğünüzün biyometrik resmini ister bir resimcide sürükletebilir ister konutta kendiniz lüzumlu koşullara uygun olacak biçimde sürükleyebilirsiniz.

Bebeklere Pasaport Çıkartırken Yapılması Gerekenler

İstenen tüm evrakları hazırladıktan sonra adım adım yapmanız gerekenler şunlardır;

Buluşma Almak

Öncelikli olarak müracaat merkezinde bebeğinizle gizeme beklememek için internet üzerinden bir buluşma oluşturun. Bebeğinizin ismini ve TC kimlik numarasını kullanarak Popülasyon Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden istediğiniz müsait bir tarihe buluşma alabilirsiniz.

Bankaya Ödeme Yapmak

Yavrunuz için kaç senelik bir evraka gereksiniminiz varsa 2020 pasaport harçları tablosundan hakimiyet ederek alakalı bankaya lüzumlu fiyatı yatırmanız gerekir. Mevcut bankaların bir haylisinde pasaport harç ödemeleri yapılabilmektedir.

Evrakları Hakimiyet Etmek

Ödeme yaptıktan sonra banka dekontunuzu da hazırladığınız evrakların içerisine ilave ederek dokümanlarınızı bitirin.

Sıradaki Makale :   Bebekler İçin En Faydalı Ek Besinler

Müracaat Merkezine Gitmek

Buluşmanızı alıp, bankaya ödemeyi bitirip evrakları derledikten sonra buluşma tarihinizi bekleyeceksiniz. Buluşma gününüz geldiğinde Şehir veya İlçe Popülasyon Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.

Müracaat yerine bebek, anne ve baba beraber gitmek zorundadır. Bu lüzumluluk harekâtlar sırasında tarafların birbirlerinden haberdar olduğunu ispatlamak emeliyle yapılır, başka bir deyişle anne veya babanın öbür ebeveynin bilgisi olmadan bebeği yurt dışına çıkarmasını önlemek emellidir.

Boşanmış olan ebeveynlerde ise gidişat azıcık daha değişiktir. Bebeğin velayeti hangi ebeveynde ise müracaat yerinde yalnızca o bireyin bulunması yeterlidir. Fakat müracaatta kesinlikle bebek de olmalıdır.

Gerekiyorsa Muvafakatname Hazırlatmak

Ebeveynlerden biri müracaat merkezine gelebilmek için uygun değilse, bu vaziyette hazırlanan dokümanların arasına bir de muvafakat dokümanı ilave edilmesi gerekir. Noter onaylı hazırlanacak olan bu evraka göre buluşmaya gelemeyen ebeveynin izninin olduğu ispatlanmış olur.

Pasaportun Hazırlanmasını Beklemek

Müracaat operasyonları vasati yarım saat içerisinde bitirilir. Ardından pasaportunuzun belirttiğiniz adrese teslimatını bekleyeceğiniz süreç başlar. Pasaport, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Kargo aracılığı ile vasati 5 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilmektedir. Fakat acil seyahat gidişatınız mevzubahisi ise fotoğrafı tatiller ve bayram yarıyılları müracaat tarihini tanımlarken göz önüne alınmalı ve teslimat sürecinin uzayabileceği de unutulmamalıdır.

Bebek Pasaport Fiyatları Nedir?

Ufak yavrunuza pasaport çıkartmak için yapılması lüzumlu operasyonları bildikten sonra öğrenmeniz gereken bir öbür mevzu da bebek pasaport fiyatları olacaktır.

Bebek pasaportu ile erişkin pasaportunun harçları aynıdır. Pasaport fiyatlandırmasında bebek, çocuk, erişkin gibi bir ayrım yoktur. Yalnızca evrakın vaktine göre maliyetlendirme fark etmektedir.

2020 aktüel pasaport fiyatları şu biçimdedir;

Vakit      Harç                     Defter                 Toplam

6 Ay 208,30 TL           160,00 TL            368,30 TL 1 Sene 304,40 TL           160,00 TL            464,40 TL 2 Sene 497,00 TL           160,00 TL            657,00 TL 3 Sene 705,90 TL           160,00 TL            865,90 TL 4-10 Sene 994,80 TL     160,00 TL           1154,80 TL

Sıradaki Makale :   Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir?

Bu tabloya göre bebeğinize ne kadar zamanlık pasaport çıkartmak istiyorsanız ödeyeceğiniz toplam meblağ bu biçimde olacaktır. Ancak 18 yaşından daha minik olan fertler için maksimum 5 sene süreli pasaport hazırlanmaktadır.

BEBEK İLE UÇAK YOLCULUĞU YAPARKEN ÖĞRENMENİZ GEREKEN 5 ALTIN KAİDE! Mevzulu yazımızı okumak için alttaki iletişime tıklayın.

BEBEK İLE UÇAK YOLCULUĞU YAPARKEN ÖĞRENMENİZ GEREKEN 5 ALTIN KAİDE! https://www.bebek.com/bebek-ile-ucak-yolculugu-yaparken-öğrenmeniz-gereken-5-altin-kaide/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı