Bebek Sağlığı

Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapmalı?

Bebek sahibi olmadan evvel rastgele biri size bir bebeğin bezinde gördüğü kakanın mutluluğunu anlatsa, donakalırdınız. Ancak şimdi ebeveyn olarak bezde gördüğünüz kakanın suratınızı güldürdüğünü, içinizi hafiflettiğini, bazen de sıkıntılı ettiğini itiraf edebilirsiniz.

Zira artık siz de bebek kakası ile bebeklerin beslenme biçimi, ölçüyü ve sıhhati ile alakalı fikir yürütüldüğünü öğreniyorsunuz. Bu sebeple bebeklerde kaka sıklığı, bunun yanında dışkının rengi, kıvamı ve eşi her özellik bizim için izlenmesi gereken ehemmiyetli bilgilerdir.

İçindekiler

Sıhhatli Bir Sindirim Sisteminin ÖnemiBebeklerde Kaka Yapma Düzeni1- 5 Günlük Bebekler1 – 6 Hafta Arası Bebekler1,5 – 6 Ay Arası Bebekler6 – 12 Ay Arası Bebekler / Ek Besin Sonrası1 – 3 Yaş Arası Bebekler3 – 5 Yaş Arası BebeklerAşağıdaki Vaziyetlere Dikkat!

Sıhhatli Bir Sindirim Sisteminin Ehemmiyeti

Bebek sıhhatinin en ehemmiyetli zindelerinden biri de sindirim sistemidir. Sindirim sistemi gıdaların kana geçebilecek kadar minik parçalara bölmesi, küçülen gıdaların bağırsaklardan emilerek kana geçmesi ve atıkların beden dışına atılması olmak üzere üç esas evreden oluşur.

Sindirim sisteminin ehemmiyetli bir kısmını oluşturan bağırsaklar ise bedenin ikinci beyni olarak ifade edilir.

Zira bağırsaklar;

Gıdaları minik parçalara ayırır. Hazmedilen gıdaların dolaşım sistemine katılmasını sağlar. Vitamin ve yağ asidi üretir. Çok rakamda asap hücresi kapsar. Mutluluk hormonu serotonin ve uyku hormonu melatonin başta olmak üzere çok rakamda hormonun üretilmesini sağlar. Virüs ve bakterilerin öldürülmesini sağlayan proteinleri üreterek bağışıklık sistemine destekçi olur. Sindirim atıklarının beden dışına atılmasını sağlar.

Bu kadar ehemmiyetli misyonları yerine getiren bağırsaklarda rastgele bir mesele yaşandığında bunun ilk bulgusu ise dışkı ile alakalı olacaktır. İşte bu nedenle bebeklerde kaka yapma kumpası, rengi ve kıvamı ehemmiyetlidir.

Bebeklerde Kaka Yapma Kumpası

Dışkılama sıklığı ufakların kaç aylık olduğuna, yöntem mama ya da anne sütü ile beslenmesine, ek besine geçip geçmemesine göre değişiklik gösterir. Beklenen kaka yapma sıklığı ise alttaki gibidir.

Sıradaki Makale :   Çocuklarda Ayrılık Anksiyetesi

1- 5 Günlük Bebekler

Yavrunuz ister yöntem mama ister anne sütü ile beslensin; bezde ilk kaka ile karşılaştığınızda panik yapmayın. Zira yenidoğanlar, ilk birkaç gün mekonyum sınan ve henüz anne karnındayken bağırsaklarda biriken maddeyi bağırsaklarından atar.

Mekonyum siyah, yapışık ve katrana eş bir maddedir. Bağırsaklardan atılması 24- 48 saat sürebilir. Doğumdan takribî 4 gün sonra dışkı sarı-yeşil tonlarında bir renk alacaktır.

Dünyaya henüz gelen ufakların dışkılama sıklığının doğduğu günden 5 günlük olana kadarki geçen vakitte, kaç günlük ise o kadar dışkılaması beklenir.

Başka Bir Deyişle doğduğu gün 1, ikinci gün 2, üçüncü gün 3, dördüncü gün 4, beşinci gün 5 kere kaka yapması bayağıdır. Bazı bebekler ise her emzirmeden sonra yapabilir.

1 – 6 Hafta Arası Bebekler

Bağırsaklardaki emilim yeteri kadar iyi değildir. Bu sebeple dışkı genelde akışkan kıvamlıdır. Kıvam ve dışkılama sıklığı anne sütü ya da yöntem mama kullanımına göre değişir.

Anne sütü kullananlarda;

Emilimi ve sindirimi hazır mamalara göre daha basittir. Kıvam olarak hâlâ sıvıdır ve sarı renklidir. İyi yanı, kokusu beklenenden daha iyidir.

Günde vasati 4-6 kere kaka yapar, bazı bebeklerde bu sayı 8-10 olabilir.

Yöntem mama kullananlarda;

Yöntem mamanın sindirimi anne sütünden daha güçtür. Bu sebeple dışkının emzirilen bebeklere göre daha yoğun olması mümkündür.

Günde vasati 3-4 kere kaka yapması beklenir. Rengi bronz, sarı veya yeşilimsidir. Kokusu da anne sütüyle beslenen bebeklerinkinden azıcık daha makûstur.

Alttaki videomuzu izlemenizi öneri ederiz.1,5 – 6 Ay Arası Bebekler

Aradan yalnızca birkaç ay geçmiş olsa da bağırsaklar daha öncekisine kıyasla daha tesirli çalışır. Emilim ve sindirim çoğalır, bu da kaka sıklığında azıcık eksilme, renkte azıcık koyulaşmaya neden olur.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde ROP Muayenesi

Anne sütü kullananlarda:

Günlük kaka sıklığı yeniden 3-4’cins. Artık sayı 8-10’ları bulmaz, en fazla 6-8’dir. Kıvamın su oranı azıcık eksilmiştir. Renk yeniden sarımsı ancak azıcık daha kahve rengine dönük, bronzdur.

Hardal çekirdeği gibi dışkının içerisinde minik taneler bulunması bayağıdır. Koku azıcık makûslaşır.

Yöntem mama kullananlarda:

Günlük kaka sıklığı yeniden 2-4’cins. Rengi sarih kahveye dönük, yeşilimsidir. Koku daha öncekisine kıyasla azıcık daha bariz ve rahatsız edicidir.

6 – 12 Ay Arası Bebekler / Ek Besin Sonrası

Masum kokulu bebek dışkıları ek yiyecekle birlikte bünyeyi terk eder. Dışkı koku, ebat ve biçim değiştirir. Harcanan gıdaların erişkinlerin harcadıklarına benzemesi, sindirim atıklarının da erişkinlere benzemesine neden olur.

Kaka rengi bebeğinize verdiğiniz gıdaya göre farklılık gösterir. Daha yoğundur. Ebat olarak daha büyük ve kalındır. Genelde günde 1- 3 kere yapsalar da bazen 2 günde bir yaptıkları da görülür. Bir günde yapılan kaka rakamı eksildikçe kakanın bağırsakta bekleme süresi çoğalır.

Atıklar bağırsakta ne kadar çok beklerse o kadar çok koku yapar. Zaman geçtikçe bez değiştirmenin koku bakımından daha nedeni de budur.

1 – 3 Yaş Arası Bebekler

Anne sütü veya yöntem mamadan bütün yağlı süte geçiş, daha fazla gıda çeşidi ile tanışma, gıdaları artık daha öncekisine kıyasla daha kocaman taneli yeme gibi beslenme farklılıkları ile dışkıda da değişmeler olur.

Günlük kaka rakamı 1-3 ortamında olabilirken bazen günde 1, hatta 2 günde 1 de olabilir. Kaka kıvamı azıcık daha sertleşir ve erişkinlerinkine eş. Oldukça makûs kokar.

3 – 5 Yaş Arası Bebekler

Günde vasati 1 kere yapması idealdir. Bazı çocuklarda 2 günde 1’de bayağıdır. Kaka yoğun kıvamlıdır. Zorlanmadan, basitçe yapması sıhhatlidir.

Alttaki Vaziyetlere Dikkat!

Mukus, su ve kanla dolu bir kaka ile karşılaşmanız bebeğinizin rastgele bir gıdaya alerji gösterdiği veya enfeksiyon taşıdığı anlamına gelebilir. Böyle bir vaziyette hekime götürülmesi gerekir. Geçmeyen sağlam ve sert kaka kabızlık bulgusudur. Kabızlık bebekte karın sızısı, şişlik gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlıklar ise iştahsızlık, devamlı ağlama, uykudan aniden ve ağlayarak uyanma ya da uykuya geçememe gibi bulgulara yol açar. Bazen kabızlık gidişatında atıkların makattan atılması güç olduğundan makatta ince çatlaklar oluşup kanamalara neden olabilir. Her şartta kesinlikle hekime bilgi verilmelidir. Bazen ufaklar 3-4 gün süresince kaka yapmayabilir. Bu vaziyet özellikle anne sütünden yöntem mamaya geçme, mama değiştirme, ek gıdaya geçiş ve öteki beslenme alışkanlıkları değişimini kollanır. Genelde ehemmiyetli bir mesele yoktur. Ancak bu müddet 5 günü aştığında şipşak uzman bir çocuk doktoruna götürülmesi gerekir. Kaka rakamının eksilmesi bazen emziren annelerde sütünün yetmediği fikriyle paniğe yol açabilir. Ancak bebekte rastgele bir tedirginlik yoksa, gelişmesinde; boy ve kilo çoğalışında bir gerileme bulunmuyorsa büyük ihtimalle rastgele bir mesele yoktur.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Fakat tersi vaziyette, başka bir deyişle kaka rakamında aniden keskin bir çoğalış olması rastgele bir enfeksiyon ya da alerji gidişatına işaret edebilir.

Sıhhatli ve mutlu bir bebek için sıhhatli bir sindirim sistemi koşul. Bu nedenle bebeklerde kaka kumpası, yapısı, rengi ve kıvamı takip edilmelidir.

Negatif bir gidişatla karşılaşılması gidişatında zaman kaybetmeden uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde kabızlık bulguları ve çözümleri mevzulu yazımızı alttaki iletişime tıklayarak araştırabilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık bulguları ve çözümleri: https://www.bebek.com/bebeklerde-kabizlik-sebepleri-ve-cozumleri/

Usunuza takılan sualleri yorum olarak vazgeçebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı