Bebek Sağlığı

Bebek ve Çocuklarda Diş Sağlığı

Konutunuzun yeni abonesi artık yanınızda ve onun gelişimine tanık olacaksınız. Bir bebek için en ehemmiyetli dönüm noktalarından biridir diş çıkarmak.

Bebekler genel olarak 6. Aydan itibaren diş çıkarmaya başlar. Bazen bu gidişat 9. ve 12. aylara kadar sarkabilir. İlk dişler toplamda 20 tanedir. Çocuk 6 yaşına geldiğinde azı dişlerinin çıkmasıyla çocukluk dişleri bitirilir.

Özellikle tam dişler çıktıktan sonra onlara bakmak büyük ehemmiyet talep etmeye başlar. Bu yarıyılda ebeveynlerin usuna “çocuğum için nasıl bir diş macunu kullanmalıyım?” “bebeklerde diş macunu kullanılmalı mı” sualleri kazanç. Bu suali yanıtlamadan evvel “çocuklarda diş bakımı” hakkında kısaca bilgi sahibi olalım.

İçindekiler

Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Olmalı?Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?Bebek Diş Macunu Nasıl Olmalı?Bebek Diş Macunu ÇeşitleriOrganik Bebek Diş MacunlarıFlorürsüz Bebek Diş MacunlarıYutulabilir Bebek Diş MacunlarıÇocuklarda Diş Macunu

Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Bebeklerin 6. aydan itibaren diş çıkarmaya başladığından bahsetmiştik. Çocuğunuz ilk dişini çıkarmaya başladıktan sonra bakım başlamalı.

Çok ufak bir bebekte diş fırçalamak güç olacağı için çocuk gelişip kendi bakımını yapmaya başlayana kadar bu iş anne ve babaya düşer. İlk dişin çıkmasıyla beraber bebeğin diş pakliği onun diş etlerine hasar vermeyecek biçimde bir tülbentle yapılmalıdır.

Nasıl bir yol izlemelisiniz:

Bebeğinizin diş pakliğini sabah kahvaltısından sonra ve akşam uyumadan evvel kesinlikle yapmalısınız. Paklik fırça ile olmamalı. Pak bir tülbent veya gazlı bez takviyesiyle duyarlı bir biçimde bebeğin dişleri silinerek arınılmalı. Kendi bakımını yapacak olgunluğa erişene kadar bu bakım ebeveyn tarafından yapılmalıdır. Aldığı her besinden sonra bir ölçü su içmesini sağlamanız yararlı olacaktır. Zira kalan yemek artıkları çürüklere neden olabilir. Bebeğinizi gece biberonla besliyorsanız şayet beslenmeden sonra bir ölçü su vermeniz yerinde olacaktır. Zira gece besin harcamak ve diş pakliği yapılmadan yatmak ileride çürük meselesine yol açabilir. Diş sıhhati açısından kalsiyum ve vitamini zengin yiyecekleri seçim etmelisiniz. Bu dişlerin daha güçlü olmasına destekçi olacaktır. Bebeğiniz 1 yaşına basar basmaz diş doktoru hakimiyetine götürmelisiniz.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Süt dişlerinin bakımı oldukça ehemmiyetlidir. Çocuğun erişkinlikte kullanacağı dişleri çıkana kadar bu dişlere gereksinimi olacaktır.

6-7 yaşından itibaren artık çocuğun kendi dişleri çıkacaktır.

Bu süreçte süt dişleri yemesi, içmesi, konuşması için lüzumlu olacaktır. Bu dişlerin bakımı büyük ehemmiyet talep etmektedir. Süt dişleri reel dişlerin doğru ve sıhhatli çıkabilmesi içinde oldukça ehemmiyetlidir.

Reel dişlerin yerinde ve sıhhatli çıkması için bir rehber rolü üstlenirler. Çocuk 2,5-3 yaşından itibaren artık fırça kullanmaya başlayabilir. Bu süreçte çocuğunuza eşlik faktörüz ehemmiyetli olacaktır.

Nasıl bir yol izlemelisiniz:

Her gün kahvaltıdan sonra ve uyumadan evvel çocuğunuzun diş fırçalaması için onu yönlendirmelisiniz. Çocuklara misal olmak oldukça ehemmiyetlidir. Ona misal olmak için sizde günde 2 sefer diş fırçalamalısınız. Muhtemelse bunu çocukla beraber yapmak daha tesirli olacaktır. Çocuğunuzun şekerli ve asitli besinler harcamaması için itina göstermelisiniz. Unutmayın ki ebeveynlerin bu tip besinleri harcaması çocuğa doğru misal teşkil etmeyecektir.

Bebeğiniz için vitamin ve mineral ambarı yiyecekler mevzulu yazımızı alttaki irtibata tıklayarak araştırabilirsiniz.

Bebeğiniz için vitamin ve mineral ambarı yiyecekler https://www.bebek.com/bebeginiz-icin-vitamin-ve-mineral-ambarı-olan-yiyecekler/

Sıhhatli beslenmek oldukça ehemmiyetlidir. Özellikle kalsiyum ve vitamin açısından zengin yiyecekleri harcamasına itina göstermelisiniz. Bu yiyecekler diş sıhhati açısından oldukça ehemmiyetlidir. Çocuğa uygun bir mahsul almaya itina göstererek diş ipi kullanımına da itina göstermelisiniz. Senede en az 1 sefer diş doktoru ziyaretinde bulunmalısınız. Doğacak meseleleri erken tespit etmek oldukça ehemmiyetlidir. 3 yaşından itibaren diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma mevzulu videomuzu izleyebilirsiniz.Bebek Diş Macunu Nasıl Olmalı?

Bebeğinize diş macunu seçmek oldukça ehemmiyetli bir mevzudur. Piyasada muhtelif markalara ait macunlar mevcut olmakla beraber doğru mahsulü seçmek duyarlı bir mevzudur. Bebeklerde diş macunu seçmek için öğrenmeniz gerekenler:

2 yaşın altındaki bebeğinize genel olarak bir diş macunu kullanmasanız da olabilir. Fakat bir mahsul seçim etmek istiyorsanız “florür” kapsamayan bir markayı seçim etmenizde fayda olacaktır. Muhtemelse bebek 3 yaşına gelmeden evvel diş macunu kullanmamanızda fayda olacaktır. Bebekler ve ufak çocuklar ağızlarında var olan maddeleri yutma meyli gösterdiklerinden dolayı florürlü bir macun seçim etmemenizde fayda olacaktır. Zira bu madde yutulduğunda toksik bir hale dönüşebilir. Bu da bebeğiniz için hasarlı olabilir. Seçeceğiniz mahsulün içeriğinde tatlandırıcı ve türevleri olmamasına dikkat etmelisiniz. Yeni diş pakliğine geçmeye çalışan bir bebekte naneli mahsuller tadı ve yoğun içeriğinden dolayı rahatsız edici olabilir. Tat olarak içeriğinde meyve aroması olan mahsulleri seçmeniz yerinde olacaktır. Sls Sodyum Lauryl Sülfat kapsamamasına dikkat faktörüz gerekmektedir. Bu madde kimyevidir ve bebeğinize hasarı değecektir. İçeriğinde paraben gözetici olmamasına dikkat etmelisiniz. Genel olarak içeriği pak mahsulleri kullanmanızda fayda vardır. Bebeklerde diş macunu seçerken içeriğinde bulunan maddeleri araştırıp bebek için hasarlı olup olmadığına bakarak mahsul seçmeniz manalı olacaktır.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Neu Düşüklüğü Nedir?

Bebek Diş Macunu Çeşitleri

Bebeklerde diş macunu seçerken dikkat faktörüz gereken en ehemmiyetli şeylerden biride yutulmaya ergonomik olmasıdır. Genel olarak bebek diş macunu çeşitleri şu biçimdedir:

Organik Bebek Diş Macunları

Bu mahsuller içeriklerinde Sls ve paraben gibi gözetici maddeler kapsamaması ve natürel bileşiklerden oluşması istikametiyle organik olarak adlandırılırlar.

Florürsüz Bebek Diş Macunları

Ufak bebekler ağızlarında ki her şeyi yutmaya meyilli olduklarından dolayı bu tip mahsullerin florür kapsamaması gerekir. Zira yutulacak bu madde bebek için hasarlı olabilmektedir.

Yutulabilir Bebek Diş Macunları

Bebeklerin yutmaya meyilli olduklarını söylemiştik. Bu çeşit bir mahsulü seçmek bebek macunu yutsa dahi zahmetli bir gidişata yol açmayacağı için seçim edilebilir.

Çocuklarda Diş Macunu

Çocuklara göre kullanılan diş macunları erişkin için olanlardan içerik olarak değişiklik göstermektedir. Çocuk diş macunları beyazlatıcı ve kimyevi maddelerden arınmış olmalıdır.

4-5 yaşlarına geldiğinde artık kendi diş pakliğini yapabilecek seviyeye gelen çocuğunuza iyi bir macun seçmeniz ehemmiyetlidir. Çocuğunuza diş macunu seçerken öğrenmeniz gerekenler:

Alacağınız mahsulün içeriğinin pak olmasına dikkat etmelisiniz. Sls Sodyum Lauryl Sülfat, Paraben gibi maddeleri kapsamamasına itina göstermelisiniz. Mahsulşöhret tadının çocuk tarafından hoşlanılması ehemmiyetli bir vaziyettir. Nane, tarçın gibi aromaları seçim faktörüz çocuğunuzun diş fırçalama alışkanlıklarından nefret etmesine neden olabilir. Bu gidişatta birkaç tat sınamak zorunda kalabilirsiniz. İçeriğinde natürel maddelerin olduğundan emin olduğunuz mahsulleri seçmeniz yerinde olacaktır. Bunun için içeriğinde ki bileşenleri hakimiyet faktörüz gerekmektedir. 3-5 yaş aralığında olan çocuğunuzun kullanacağı diş macununda “florür” olabilir. Fakat içerisinde bulunması gereken florür ölçüsünün ne olması gerektiği mevzusunda diş doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Florürlü bir diş macunu kullanıyorsanız özellikle gece uyumadan evvel çocuğunuzun kesinlikle dişlerini fırçalamasını sağlayın. Fakat fırçalama harekâtından sonra çocuğun bir şey yiyip içmesine izin vermeyin. Diş bakımında en ehemmiyetli unsurlardan biride çocuğun gıda meşrubatlarına dikkat faktörüzdür. Şeker ihtiva eden gıda ve meşrubatların çok harcanması diş sıhhatini negatif istikamette etkileyecektir. Çocuğunuz geliştikçe onun yaşına uygun mahsulleri seçim etmenizde fayda olacaktır. Unutmamanız gereken şey ise süt dişlerine ne kadar iyi bakarsa kalıcı dişlerinin de o kadar sıhhatli olacağıdır.

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Temre Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde natürel mahsullerin piyasalarda yer almasıyla beraber ebeveynler artık bu mahsullere yönelim göstermişlerdir. Fakat unutmamalısınız ki her natürel sayılan mahsulün içeriği sandığınız gibi pak olmamaktadır. Bu mevzuda oldukça duyarlı iseniz mahsullerin içeriklerini ayrıntılı bir biçimde analiziniz yerinde olacaktır.

Özellikle içeriğinde bulunan kimyevi maddeler bebek ve çocuklarda ileride zahmetli vaziyetlere yol açabilir. Bundan dolayı alacağınız mahsulü ayrıntılı bir biçimde araştırmak en natürel hakkınızdır.

Tahlilleriniz neticesinde güven dinlediğiniz mahsulü kullanabilirsiniz. Öğrenmeniz gerekenlerden birisi ise alacağınız mahsulün pahalı olmasının iyi olduğu anlamına gelmediğidir. Bütçenize uygun en iyi mahsulü seçmelisiniz. Bebeklerde diş macunu mevzusunda kararsızlarınız var ise “diş doktorunuzdan” dayanak alabilirsiniz.

Usunuza takılan sualleri yorum olarak vazgeçebilirsiniz.

Sevgiler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı