Bebek Sağlığı

Ateş Ölçer Nasıl Seçilir?

Bir annenin en mutlu olduğu an, bebeğinin huzur içinde uykuya daldığı anımsa. Gece süresince derin bir uyku yatan bebekler güne daha mutlu uyanırlar, zira iyice dinlenmiş ve haylazlık yapmaya hazır gidişata gelmişlerdir. Bazen vaziyetin azıcık değişik olduğunu sezersiniz.

Bebekler ateşleri çıktığında sıkıntılı olurlar ve size birtakım işaretler verirler. Bebeğiniz sık sık uyanırsa, arada sayıklamalar dinlerseniz, bir şeylerin ters gittiği ortadadır. Böyle bir vaziyette ilk yapmanız gereken şey bebeğinizin ateşini ölçmek olmalıdır. Peki bebeğimin ateşini nasıl ölçebilirim? Bir bebek ateş ölçer kullanmalı mıyım? En iyi neticeyi nasıl alırım? Bu evhamlarınızı hemen giderelim.

İçindekiler

Bir Termometreye Gereksinimim Var mı?Ateş Ölçer ÇeşitleriBebek Termometresi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Peki Bebekler İçin En İyi Ateş Ölçer Hangisidir? Bebek Ateş Ölçer Nasihati

Bir Termometreye Gereksinimim Var mı?

Daha Öncekinden en iyi bebek ateş ölçer anne elleri ya da dudaklarıydı. Bir bebeğin ya da çocuğun ateşi olup olmadığını kavramak için, çok büyük bir kısmımız hemen ellerimizi veya dudaklarımızı çocuğun alnına ve boynuna götürürüz. Reelinde biyolojik olarak doğru bir tavırda bulunuyoruz, zira parmak uçlarımız ve dudaklarımız bedenimizin öbür kısımlarına göre daha fazla duyu almacı bulunduruyor.

Daha fazla duyu almacı ise o bölgelerinizin ısı, sıcaklık ve tazyik gibi ihtarlara karşı daha duyarlı olmasını sağlıyor. Ateş ölçmede bu usul hala bırakılmaz, fakat emin değil. Sizin anlık beden ısınız, ellerinizin ve dudaklarınızın sıcaklığı ya da bulunduğunuz civarın sıcaklığı duyularınızı etkileyecektir. Bu sebeple en emin usul ateş ölçer kullanmaktır. 

Bebek sahibi olduğunuzda konutta bulunması gereken en ehemmiyetli lüzumlardan biri de bebek termometresidir. Zira natürel yollarla yapacağınız ölçümler kusurlara neden olabilir. Fark edilmeyen ve zamanında müdahale edilmeyen yüksek ateş ise bebeğinizde kalıcı ve ciddi problemlere yol açabilir. Bu sebeple çok net söyleyebiliriz ki evet bir termometreye lüzumunuz var. 

Sıradaki Makale :   Bebeklerde ROP Muayenesi

Ateş Ölçer Çeşitleri

Her termometrenin hassasiyeti, kullanım biçimi ve hitap ettiği yaş aralığı değişiktir. Bu sebeple mahsul çeşitlerini ve özelliklerini kesinlikle öğrenmeliyiz.

Oral Termometre: Beden sıcaklığını ağız yoluyla ölçmeye verim. Dijital ve sırça olan çeşitleri bulunmaktadır. Ölçüm yapabilmeniz için oral termometre 1-2 dakika ağızda bekletilmelidir. Ufak çocukların rastgele bir cismi ağzında bu kadar vakit bekletebilmesi pek olası değildir. Dolayısıyla 4 yaş altı çocuklar için öneri edilmez. 

Koltuk Altı Termometresi: Dijital ve sırça olan alternatifleri bulunmaktadır. Beden sıcaklığının ölçülebilmesi için mahsulün koltuk altına konup 1-2 dakika bekletilmesi gerekir. Eminliği en az olan ölçüm biçimi, koltuk altından ölçümdür. Ayrıca ufak çocukların kolunu birkaç dakika kıpırdatmadan bekletmek güç olduğundan 4 yaş altı çocuklara öneri edilmez.

Koltuk Altı Termometrelerine alttaki irtibattan erişebilirsiniz.

Koltuk Altı Termometreleri  https://www.e-bebek.com/bebek-dijital-ates-olcer-c4401/

Cıvalı Termometrelere Dikkat!

Daha Öncekinden beri en sık kullanılan termometre çeşidi sırça termometredir. Ancak konutlarımızda bulunan sırça termometrelerin cıvalı olmamasına dikkat etmeliyiz. Cıvalı termometrenin rastgele bir sebeple kırılarak bedenle temas etmesi, ağız ya da buğusunun solunum yoluyla bedene alınması cıva zehirlenmesine neden olabilir. Şayet şehirle de bir sırça termometreniz olsun istiyorsanız cıvalı yerine etil içkili olan çeşidini seçim etmelisiniz. Konutta cıvalı termometreniz varsa onu dolaysız çöpe atmamalı, en yakın sıhhat kuruluşuna teslim etmelisiniz. Onlar uygun bir biçimde tahrip edilmesini sağlayacaklardır.

Rektal Termometreler: Makattan başka bir deyişle popodan ölçüm yapmaya yarayan bebek ateş ölçer tipidir. 0-1 yaş arası bebekler için kullanılabilecek en uygun mahsullerdendir. Zira doğru netice verme ihtimali başka bir deyişle eminliği yüksektir. Tek dezavantajı kullanım biçiminin azıcık can sıkıcı olmasıdır. Bu tip ateş ölçerler kısa bir uç ve geniş bir gövdeye sahiptir. Bu dizayn, termometrenin yanlış kullanım neticeyi popoda fazla ileriye itilmesini yasaklamak için planlanmıştır. Sıhhat açısından bu termometrelerin bireye özel olup, ortak kullanılmaması lüzumludur. 

Sıradaki Makale :   Bebeklerde WBC Değeri

Kulak Termometresi: En sık kullanılan bebek ateş ölçer tipidir. Mahsulşan kulağa doğru yerleştirilmesinin ardından birkaç saniye içinde netice alabileceğiniz bir makinedir. Mahsulü kullanmadan evvel tek kullanımlık kılıf takmanız gerekir. Emin bir netice elde edebilmek için ölçüm yapılırken küçüğünüz hareketsiz durmalıdır. Ufak bebeklerde hareketsiz durmak, hele ki hasta ve tedirginken, pek olası olmadığından 1 yaş altı bebekler için pek öneri edilmez. Ayrıca markadan markaya kulak termometresi kılıfı tipi değiştiğinden, uygun kılıfı bulmak güç olabilir. Kılıfsız kullanım ise enfeksiyon bulaşma tehlikeyi taşımaktadır.

Kulak Termometreleri için alttaki irtibattan erişebilirsiniz.

Kulak Termometreleri: https://www.e-bebek.com/bebek-kulaktan-ates-olcer-c4279/

Alın Termometresi: Çok duyarlı ölçüm yapabilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple son zamanlarda ebeveynler tarafından en çok seçim edilen çeşittir. Bebeğinizin alnından dağılan kızılötesi ışınları idrak eden sensör ile 5cm mesafeden çalışır Bebekle temas etmeden ölçüm yaptığından oldukça hijyenik bir mahsuldür. 1-2 saniye içinde ölçüm yapabilmesi de çok seçim edilme nedenlerinden biridir. Böylece bebeğiniz uyuyor, oynuyor, hatta ağlıyor dahi olsa çok rahat bir biçimde ölçüm yaparak doğru bilgiler elde edebilirsiniz. Yeni doğan bebekten itibaren her yaşta güvenle kullanılabilir.

Yapışık Şeritli Termometre: Alına yapıştırılan plastik şeritler desteğiyle ölçüm yapmaya yarayan bir mahsuldür. Yapışık şeritler tek kullanımlıktır. Şeritli termometrelerin eminliği çok düşüktür. Bu sebeple hekimler tarafından pek öneri edilmezler.

Emzik Termometre: Bir oral termometre çeşididir. Tipik bir bebek emziğinin içine termometre yerleştirilerek planlanmış bir makinedir. Emziğin dış yüzeyinde bir ekran bulunur ve ölçülen sıcaklık kıymeti bu dijital ekrandan okunur. Doğru netice verme ihtimali düşük bir bebek ateş ölçer tipidir.

ates olcer cesitleri

Bebek Termometresi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebek ateş ölçer alırken doğru mahsulü seçebilmek için altta verilen bilgilere dikkat edilmelidir;

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Dil Bağı (Yarık Dudak) Nedir?

Termometre çeşitlerini iyi tanımanız, bilgi edinmeniz gerekir. Bebeğinizin yaşına uygun termometreyi seçmelisiniz. Bebeğinizin hareketli olup olmaması gibi karakteristik özelliklerini de dikkate almalısınız. Çok hareketli bir çocuk için oral, rektal, koltuk altı hatta kulak termometresi dahi uygun olmayabilir. Makineyi kullanacak bireyin kullanımına uygun bir termometre olmalıdır. Neticede ölçümü siz yapacaksanız. Aygıt, sizin kullanabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz kalitede olmalıdır. Doğru netice verme ihtimali yüksek olan, emin bir mahsul olmalıdır. Hijyen açısından rektal termometre, kulak termometresi gibi mahsullerin ikinci el olmaması ehemmiyetlidir. Doğru netice için sağlam aygıt ve doğru kullanım koşul. Bu sebeple alacağınız mahsulün kesinlikle kullanım rehberi ve garantisi olmalıdır.  Cıvalı sırça termometre kullanılmamalıdır.

Peki Bebekler İçin En İyi Ateş Ölçer Hangisidir? Bebek Ateş Ölçer Nasihati

Eldeki bilgilere bakarsak her ateş ölçerin hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Misalin rektal ateş ölçerin hassa netice verme gibi bir avantajının yanında, kullanım eforluğu gibi bir de dezavantajı bulunmaktadır. Mahsulü kullanan ve mahsulün uygulandığı şahısların, her mahsulün fiyatının ve mahsulü alacak bireyin alım gücünün değişik olması, fayda verim balansının da bireyden bireye değişmesine neden olur. Bu sebeple sizin için en uygun ateş ölçer bütçenizin yeteceği, eminliği yüksek ve hijyenik olan mahsuldür. 

Yüksek ateş bebeklerde ve çocuklarda bir hayli ciddi ve kalıcı zarara hatta vefatlara dahi neden olabilir. Bebeğimizin beden sıcaklığı ile alakalı doğru bilgiler elde etmek ve gerektiğinde şipşak hekime götürebilmek için annenin duyuları yeterli değildir. Hangi tip olursa olsun konutunuzda kesinlikle çalışan bir bebek ateş ölçer bulunmalıdır. Çocuklarımızın sıhhati her şeyden ehemmiyetlidir. Bebeğinizin sıhhatli olması, gece süresince huzurla yatması demek sizin de mutlu olmanız demektir. 

BEBEKLERDE BTÜMÖRÜN TIKANIKLIĞI Mevzulu yazımıza alttaki irtibata tıklayarak erişebilirsiniz.

BEBEKLERDE BTÜMÖRÜN TIKANIKLIĞI: https://www.bebek.com/bebeklerde-burun-tikanikligi/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı