Bebek Sağlığı

Anne Karnında Gelişim Geriliği

Bebeğin anne karnında gelişim geriliği fetal gelişim kısıtlığı, intrauterin büyüme geriliği IUGR en genel anlamda; bebeğin haftalık-aylık bitirmesi gereken ilerlemeyi, gelişmeyi bitirememesidir.

Hamilelikte bebekteki büyüme geriliği ultrasonografi usulü ile anlaşılabileceği gibi, bebeğin hareketlenmeleri de hareketlere verdiği tepkiler de bazı gidişatlarda hamilelikte büyüme geriliği bulguları içerisinde değerlendirilebilir.

Misalin, gelişim geriliği olan bebekler oksijensizlik nedeniyle daha az hareket edebilir. Hatta bu bebeklerde doğum sırasında da oksijensizliğe bağlı meseleler ortaya çıkabilir. Öteki yandan rahim içi vefat oranını artıran gelişim geriliği, doğum sonrasında kan şekeri, beden ısısı düşüşü gibi meseleler ortaya çıkarabilir.

Hamilelikte de hamilelikten sonra da, bebeğin gelişimi takip edilmeli; uzuvlar, beden yapısı vs. kumpaslı olarak muayene edilmeli.

HAMİLELİKTE BEBEKTEKİ BÜYÜME GERİLİĞİ SEBEPLERİ

Bebekte yeteri kadar büyüme gözlemlenemiyorsa burada alttaki nedenler tesirli oluyor olabilir:

Bebeğin kendisinde bir hastalık varsa ve genetik etkenler tesirli ise:

– Sık tesadüfülenler arasında kromozom anomalileri özellikle trizomi18 ve 13 ve 21 bulunur,
– nöral tüp defektleri çok tesadüfülenleri, omurganın ve omiriliğin bir kısmındaki anormal büyüme veya beynin ciddi anormal gelişimi,
– renal agenezi: böbreklerin olmaması,
– mikrosefali: hamileliğin son iki ayının önleminin ehemmiyet taşıdığı bu hastalık ancak bebek doğduktan sonra bilinebiliyor ve mesele bebeğin kafatasının yaşa ve cinsiyete göre öteki bebeklerden ufak olmasıyla alakalı
– anensefali: beynin ve kafa kemiğinin ciddi biçim bozukluğu
– gastrointestinal sistem defektleri: mide problemleri vs…

Gebelikte anneden bebeğe plasenta yoluyla geçen enfeksiyonlar da anne karnında gelişim geriliğini tetikler:

– sitomegalovirus CMV, herpes virüs grubu içerisinde yer alır, bulguları ateş, lenf bezlerinde şişme vs. gibi ayırt edici bulgular olmadığı için dikkat edilmesi gereken bir enfeksiyondur.
– toksoplazma Belirti vermeyen bir öteki enfeksiyon cinsi olan toksoplazma; hayvanlar, kedi kumu, ham et, havuz gibi dış etmenlerden bulaşabilir. Enfeksiyon bebeklerde, görme cılızlığı, havale, mental ve motor gelişiminde gerilik oluşturabiliyor. Şuurlu olmakta fayda var.
– rubella kızamıkçık gibi…

Sıradaki Makale :   Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Anne kaynaklı nedenler:

Anne karnındaki bebeği teşhis etmektense, anneden kaynaklı problemlerle gelişim geriliğini tespit etmek oranla daha basit.

– Sigara kullanımı
– İçki tüketimi
– İlaç kullanımı her ilaç değil elbette, bu hususta hekiminizi bilgilendirmelisiniz
– Hipertansiyon, hamilelikte hipertansiyon Gebeliğin 20. haftası sonrası büyüyen ve doğum sonrası 42 gün içinde atlatılabilen hipertansiyon
– Diyabet, gestasyonel diyabet ilk defa gebelik yarıyılında tesadüfülen kan şekeri yüksekliği
– Oligohidramnios bebeğin suyunun eksilmesi, sebebi meçhul olabildiği gibi anne kaynaklı, fetüs kaynaklı, bazı ikiz bebek beklenen hamileliklerde görülebilir
– Hamile annenin ağırlığının 45 kilo altında olması
– Özellikle son 3 ayda az kilo alımı
– Kronik böbrek
– Kalp hastalıkları
– Beceriksiz ve balanssız beslenme
– Fiziksel ve ruhsal olarak ağır işler yapma, makûs koşullar altında çalışma

BÜYÜME GERİLİĞİ CİNSLERİ

Intrauterin rahim içi gelişim geriliği ikiye dağılmaktadır: Simetrik tip 1 ve asimetrik tip 2.

Gelişim geriliği, bebeğin tam uzuvları ve tüm vücudunda ise simetrik; sadece karnındaki ve etrafındaki yağ dokularının eksilmesine neden olmaktaysa asimetrik büyüme geriliği olarak adlandırılır. Ehemmiyetli göstergelerden biri 37. haftaya gelmeden doğan bebeğin doğum kilosunun 2500 gram altında olması.

1- Simetrik gelişim geriliği nedir?

Ultrasonografi ile hakimiyetlerde; baş, karın ve bacak boyu, haftasındaki rakamlarla anlaşmıyorsa, kilosu da gebelik haftasında tanımlanan kilodan düşükse simetrik gelişim geriliği üzerinde durulabilir. Natürel bu demek değildir ki anne karnındaki her ufak bebekte gelişim geriliği bulunur. Minyon tipli anne-babanın çocuklarının minyon olması vaziyetine de denk gelinebilir.

Anne karnında gelişim geriliği simetrik gelişim geriliği ise bebeğin sihrime potansiyeli olarak düşüktür. Ancak tesadüfülmesi öteki problemlere göre daha az oranda. Ayrıca hamileliğin ilk yarıyıllarında teşhisinin konulması da bir hayli güç. Zira bulguları çok sarih olmayabiliyor.

Sıradaki Makale :   Uyuz Salgınından Bebeğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Sebepleri arasında; bebekten kaynaklı kalıtsal problemler ve/veya annenin hastalıkları, makûs alışkanlıkları, beceriksiz beslenmesi, hastalıkları sayılabilir.

2- Asimetrik gelişim geriliği nedir?

Bebekteki gelişim geriliği tüm bedende değil de, sihrime potansiyeli olduğu halde uzuvlar arası değişik büyüklükler mevzubahisi.

Baş-boyun kısmında kasvet olmadığı halde karın ve etrafındaki kıymetler araştırıldığında gelişim geriliği tespit edilebilir. Hamileliğin ikinci veya üçüncü ayından itibaren gözlemlenebilir. Ancak genellikle gebeliğin son yarıyılında birden ortaya çıkan yüksek tansiyon ve diyabet hastalıkları, bebeğin yağ ambarlarının azlığını tetikleyebilir.

Şayet eskiki doğumunuz ya da doğumlarınızda asimetrik gelişim geriliği tanısıyla karşılaştıysanız şimdiki hamileliğinizde karşılaşma tehlikeniz değişiklerinden daha fazla.

Sebepleri arasında anne karnındaki suyun eksilmesi, bebeği yeterince besleyememesi ve annenin bebeğe yeterince kan gönderimi yapamaması gösterilebilir. Yeniden annenin diyabet, tansiyon, kalp hastalıklar, preeklampsi hamilelik zehirlenmesi hastalıklar neden olabilir.

Preeklampsinin hamilelik zehirlenmesi asıl anlamda bir zehirlenme değil. Bulgularında, yüksek tansiyon, ödem, idrardan fazla ölçüde protein atılımı görülür. Rehabilitasyonu anneye doğum yaptırmaktır. Başka bir rehabilitasyon usulü henüz yok. Erken tespit ve doğum yapılmadığı takdirde bebek ya da anne vefatları gibi neticeler oluşabilir.

BÜYÜME GERİLİĞİ REHABİLİTASYONU

Genel kabul görmüş bir rehabilitasyon usulü bulunmuyor. Ancak gelişimi anne karnında bitirilmiş bebeklerin, doğum süresinin gelmesini beklemeden doğurtmak en yaygın olanı. Anne karnında oksijen eksildiğinde rahim içinde kalan bebek, 9 ay 10 gün bekletilmeyerek dünyaya getiriliyor. ‘’Müddetinde doğum’’ olarak adlandırılan bu usul erken doğum kategorisinde görülmemeli. İkisi değişik gidişatlar.

Yakın takip çok ehemmiyetli. Gerektiğinde anne karnındaki bebeğin ve rahmin kan akış kıymetlerine bakılır, NST Fetal kalp atım sürati hakimiyeti başka bir deyişle bebeğin nonstress testi sırasında bebeğin hareketlerine nasıl tepki verdiğini görmek için kalp sürati ölçülür., ultrason, biyofizik profili araştırılabilir.

Sıradaki Makale :   Annelerin Corona Günleri

Sol tarafa uyuyarak dinlenmek, kan dolaşımını artırarak bebeğe giden kan, oksijen ve yiyecek ölçüsünü artırabiliyor. En azından öbürlerine göre basit bir usul.

HAMİLELİK SONRASI BÜYÜME GERİLİĞİ

Hamilelikte bebekteki gelişim geriliği rahim içi vefatlarına davetiye çıkarabilir. Bu mevzuda uzun süren rehabilitasyon usulleri uygulanmalı. Şayet gebelik sıhhatli bir biçimde sonlandırılırsa, anne karnında başlayan büyüme geriliği doğumdan sonra devam etme olasılığına rağmen ihtiyatlı olmak gerekir.

Gelişim geriliği tespit edilen bebeklerin doğumları çok yüksek oranda negatiflik olmadan bitiriliyor. Ancak bazı gidişatlarda doğum sırasında bazen de doğum sonrasında gelişim geriliği tanısı konulabiliyor.

Daha çağdaş hale getirilen 2-3. basamak yeni doğan birimlerinin ehemmiyetini de es geçmemeliyiz. Bebeklerin dikkatli gözlem ve takibi sağlanmaya devam ettirilir.
Bir de bebeğin dış dünyada olduğu düşünülürse alınacak tedbirlerde, yapılması gereken işlerde değişiklikler olma olasılığını unutmamalıyız.

BÜYÜME GERİLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Intrauterin =rahim içi gelişimde gerilik gözlemlenmesi çok sık ancak doğumdan sonra bebeklerin dış dünyada gelişimlerini etkileyecek bir negatiflik uzmanlarca takribî %3 ortamında.

Sigara ve içki kullanımı ise önlenmesi basit tehlikelerden ve hamilelik yarıyılında özellikle sakınmanız gereken alışkanlıklardan. Özellikle içki tüketiminde, %100 kıymetinde ihtiyata görülebilir. Gebelikten evvel içki kullanımı gelişim geriliğini etkilemiyor.

Su tüketimini netlikle önemsememe etmemek, yeterli ölçüde su içmek bebeğin anne karnında kanlanmasını artırır ve gelişmesine dayanakçı olur. Beslenmenize de ekstra dikkat etmelisiniz. Gerekirse beslenme uzmanlarından destek almalısınız.

Gelişim geriliği bulguları ile karşılaşıldığı andan itibaren rehabilitasyonunda ve önlenmesinde yakın takip oldukça ehemmiyetli. Ciddiyete göre 1-2 haftalık aralıklarla yapılabilir. Lüzumlu testler ve hakimiyetler için hekiminizle işbirliği içerisinde hareket etmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı