Bebek

6 Aylık Bebek Beslenmesi

İçindekiler

Ek Besine Geçiş Bitirici beslenme Nedir?Ek Besine Erken BaşlanırsaEk Besine Geç BaşlanırsaEk Besine Geçişte Bitirici Beslenmede Öğün Rakamları ve Beslenme Sıklıkları6 Aylık Bebek Ne kadar Yemeli?3 Gün Kaideyi Nedir?6. Aylık Bebek Neler Yiyebilir?YoğurtSebze PüresiMeyve PüresiAlerji Potansiyeli Yüksek Meyve ve SebzelerEk besine Geçişte Bitirici Beslenmede Besin GüvenliğiEk Besine Bitirici Beslenmeye Başlama İpuçları6 Aylık Bebek Beslenme TablosuEk Besine Geçiş;Ek Besine Geçişte İlk Verilebilecek Sebze ve Meyve Listesi

Ek Besine Geçiş Bitirici beslenme Nedir?

Anne sütünün tek başına enerji ve besin öğesi gereksinmesini bütün olarak karşılayamadığı yarıyılda başlayan ve öbür gıda ve meşrubatların anne sütü ile beraber verildiği sürece bitirici beslenme ismi verilmektedir. Bitirici beslenmeye ek besine geçiş ya da ek beslenme de denilmektedir.

Yenidoğanlar bu yarıyılda farklı tatlarla ve değişik bileşimdeki gıdalarla tanışırlar.

Ek Besine Erken Başlanırsa

Bitirici beslenmeye erken başlanırsa bebek, anne sütünden yeterli faydayı alamaz ve alttaki vaziyetler görülebilir;

Alerjiler Noksan kalsiyum ve demir alımı, Böbrek solid yükünde çoğalış ve böbreklere fazla yük binmesi, Sindirim sistemi problemleri, İshal

Ek Besine Geç Başlanırsa

Sihrime ve büyümede geriliğe Bebeğin noksan beslenmesine Konstipasyona, kabızlık Çiğneme, yutmayı bilmede problemlere Demir ve Çinko gibi mikronutrientlerin yetersizliğine neden olur.

6 aylık ek besine başlayan bebek için 12 aya kadar hala en ehemmiyetli besin kaynağı anne sütüdür. Zamanla bu 24 aya kadar eksilir ve neticesinde sütten kesme operasyonu hakikatleşir.

Ek Besine Geçişte Bitirici Beslenmede Öğün Rakamları ve Beslenme Sıklıkları

6 Aylık Bebek Ne kadar Yemeli?

Merak ediyorsunuz değil mi?

Sıradaki Makale :   Bebeklerde Gelişim
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı