Bebek

21 Ocak Dünya Sarılma Günü ve Ten Tene Temas!

İnsanların sevgilerini en iyi ve en basit gösterme biçimleri, sarılmak. Gerçeğinde yalnızca mutlu ve hoş anlarda değil; birine özlem dinlediğinizde, üzüldüğünüzde, yalnız sezdiğinizde, korktuğunuzda, kısacası sezdiğiniz her yoğun duyguya karşılık beğendiklerinize temas etmek ister, onları kucaklama gereksinimi sezebilirsiniz. İşte tüm dünyada bunun için kutlanan bir gün var: 21 Ocak Dünya Sarılma ve Kucaklaşma Günü.

İçindekiler

21 Ocak Dünya Sarılma ve Kucaklaşma Günü TarihçesiSarılmanın İnsanlar Üzerindeki EtkisiAnne ve Bebeğin İlk Kavuşması: Deri Deriye Temas Nedir?Deri Deriye Temasın Bebekler için Faydalarıİlk Temas Çok Ehemmiyetli!

21 Ocak Dünya Sarılma ve Kucaklaşma Günü Tarihçesi

Dünya Sarılma Günü, bir deneyin parçası olarak ortaya çıkmış. İlk olarak Caro Michigan kentinde 21 Ocak 1986 günü bir sınama yapılmak istenmiş. Amerikalı Kevin Zaborney tarafından yapılan bu deneyin emeli ise gayet kolay: Tanımadığınız insanlarla sarılma duygusunun ne kadar sevgi dolu ve mutluluk verici bir hadise olabileceğini ispatlamak. Bu sebeple Kevin Zaborney özellikle soğuk kış günlerinin başka bir deyişle en depresif ve melankolik sezilen günlerin bütün ortasını, Noel ile Sevgililer Günü’nün arasını seçmiş ve ‘Caddeye çıkın, tanımadığınız birine sarılın.’ sloganı ile deney başlamış.

Deneyden o kadar hoş neticeler alınmış ki bu deney gününün sene dönümü kutlanmaya başlanmış. Amerika bu özel günün tescilini almış ve Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Almanya, Polonya ve Avustralya da bu kutlamalara dahil olan ülkeler olarak yerini almış. Günümüzde ise tüm dünya tarafından kabul gören bir tarih olarak National Hug Day ya da National Hugging Day ismi ile her sene muhtelif aktiflikler tertip edilerek kutlanıyor.

Sarılmanın İnsanlar Üzerindeki Tesiri

Sarılma eyleminin bilimsel olarak tespit edilmiş bir hayli tesiri var.

Sıradaki Makale :   Bebeğin Cinsiyetini Nasıl Belirleyebilirsiniz?

İnsan psikolojisi üzerindeki pozitif tesirlerini sıralayacak olursak;

İnsana güvende olduğu hissini sağlıyor. İnsana hoşlanılma ve bedel görme duygusu veriyor. Yalnızlık hissini ortadan kaldırıyor. İnsan ilişkilerini güçlendiriyor. Bağlılığı artırıyor. Münazara ve münakaşaları eksiltiyor. Bedendeki sızı ve acıyı eksiltiyor. Oksitosin hormonunun salgılanmasını artırıyor. Kan basıncına tertip ediyor. Evhamı eksilterek soğukkanlılaştırıyor.

Anne ve Bebeğin İlk Kavuşması: Deri Deriye Temas Nedir?

Kucaklamak ve sarılmak bu kadar değerli iken anne ve yeni doğan bebeğinin ilk kavuşmasından bahsetmemek olmaz.

Takribî 40 haftalık bir hamilelik macerasının sonunda bir annenin büyük bir coşkuyla beklediği o an, bebeğini kucağına ilk alma anıdır. Bu ilk an, aynı zamanda anne rahminden yeni dağılan bebeğinizi soğukkanlılaştırabilecek en özel zamandır. Anne ve bebek arasındaki bağın ilk esaslarının atıldığı bu temas, her iki taraf için de büyük ehemmiyet taşır.

Deri deriye temas TTT, bebek doğduktan hemen sonra göbek kordonu kesilmeden evvel üryan olarak annenin üryan derisine veya göğsüne koyulması ve ilk emzirme bitene kadar bebeğin orada kalmasıdır. Dünya Sıhhat Teşkilatı’nün teklifi, deri deriye temasın en az 1 saat zamanla uygulanması ve bebek hazır sezdiğinde uygun manipülasyonlarla emzirilmeye başlanması istikametindedir.

 

Deri Deriye Temasın Bebekler için Yararları

Yeniden yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bir yenidoğan dünyaya kazanç gelmez ne kadar acele annesinin derisini ve sıcaklığını sezerse, bebeğin gelişimi üzerindeki tesiri de o kadar yoğun oluyor. Bu sebeple tüm uzmanların ortak fikri hem doğumun hemen ardından hem de konuta döndükten sonra anne ve bebeğin bol bol deri temasında bulunması istikametindedir.

Peki deri deriye temas denilen gidişatın bebekler üzerindeki yararları neler?

Bebeğin tek bildiği yer olan anne karnında ufalaması onun korkmasına ve travma yaşamasına yol açabilir. Deri deriye temas, travma ihtimalini en aza düşürür. Bebekteki terkedilme duygusu ortadan kalkar. Bebek soğukkanlılaşır, kalp ritmi kumpasa girer. Güven duygusu büyür. Bebeğin annesine bağlılığı güçlenir. İlk emzirme daha acele ve daha uzun süreli olur. TTT yaşayan bebeklerde ağlama hamleleri daha az görülür. Bebeğin beyin gelişimini dayanaklar. Stres hormonu düşer. Bebek daha basit soluk alıp verir. Beden sıcaklığı daha iyi korunur. Erken doğan başka bir deyişle prematüre bebeklerde yeni dünyaya uyarlamayı hızlandırır, yoğun bakım sürecini kısaltır, gelişimini dayanaklar.

Sıradaki Makale :   Çocuklarda Obezite Nasıl Anlaşılır?

Bu temasın bebekler dışında anneler üzerinde de oldukça büyük tesirleri vardır;

Bebeğinin temasını paydan annenin bedeninde oksitosin salınımı çoğalır. Annenin göğüsleri, süt üretimini süratlendirir. Anne, bebeğinin isteklerine daha süratli ve daha rahat yanıt verir. Anne- bebek bağlılığı oluşur. Analık duygusu oluşmaya ve yerleşmeye başlar. Lohusa bunalımını önlemeye destekçi olur.

İlk Temas Çok Ehemmiyetli!

İster bayağı doğum yapmış olun ister sezaryen doğum, hangi usulle bebeğinizi dünyaya getirmiş olursanız olun, deri deriye teması uygulayabilmeniz olası. Şayet sizin veya bebeğinizin sıhhatini negatif etkileyen ciddi bir mesele yoksa, hekiminizden ve doğum takımından hemen doğum sonrasında sizi en süratli biçimde bebeğinizle kavuşturmalarını arz edebilirsiniz. Bazı vaziyetlerde ve bebeğin ilk sıhhat hakimiyetlerinin ve bakımının yapılabilmesi emeliyle bu kavuşma gecikebilmektedir.

Taze anneler, yenidoğanın ilk bakımlarının yanlarında reelleştirilmesini isteyebilirler. Buna imkân olmuyorsa sağlık kurumu odanıza geçtikten kısa bir vakit sonra ufağınızla bol bol sarılarak ve onu göğsünüze alarak temas sağlayabilirsiniz. Unutmayın, bebeğiniz bu yeni dünyaya sizin kokunuzu ve sıcaklığınızı sezerek çok daha basit alışacaktır. Bu surattan bulduğunuz her fırsatta ona sarılın!

Konutta Bebek Oyunları mevzulu yazımıza erişmek için alttaki iletişime tıklayın!

Konutta Bebek Oyunları: https://www.bebek.com/konutta-bebek-oyunlari/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı