Haftalara Göre Gebelik

19. Hafta Gebelik

19. hafta gebelik ile alakalı size şahane bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına sevinçli okumalar diliyoruz.

İçindekiler

Bebekte Görülen Farklılıklar – 19. Hafta HamilelikAnneye Sağlık Teklifleri – 19. Hafta HamilelikHamilelikte Beslenme Teklifleri – 19. Hafta HamilelikVitamin Mineral Takviyeyi Lüzumlu Olan Vaziyetler:Gebelikte Seyahat – 19. Hafta HamilelikHamilelikte Yatış Pozisyonları – 19. Hafta HamilelikHamilelikte Baş Dönmesi– 19. Hafta HamilelikAnneye Alışveriş Teklifleri – 19. Hafta HamilelikBebeğinizden Anekdot:

Bebekte Görülen Farklılıklar – 19. Hafta Gebelik

Bebeğinizin tüm uzuvları araştırılır. Bebeğin pozisyonu uygun ise, ayrıntılı kalp tahlili yapılabilir. Ultrasonografi ile kesin olmasa dahi bu haftalarda kromozom bozukluklarını şüphelendiren belirtiler de aranır bunlara yumuşak doku kromozom markeri ismi verilmektedir. İkili test yapılmadıysa veya buna ilave olarak biyokimyasal Down belirtiyi tarama testi olan 3’lü ve 4’lü down belirtiyi tarama testleri yapılabilir.

Anneye Sağlık Teklifleri – 19. Hafta Gebelik

Özel bir mani yoksa gebelikte kumpaslı egzersiz yapmanız bedeniniz için yararlıdır. Bebeğiniz geliştikçe omurganın biçim değiştirmesi, kasların gerilmesi ile beraber bel ve sırt sızıları alana gelebilir. Yer egzersizleri, yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizlerden çok yararlanacaksınız.

Hamilelikte Ayak Şişliği

Rahminizin gelişmesi ile bacaklarda şişmeler  alana gelebilir. Bunun sebebi toplar damarlarınıza olan bası ve dolaşımın yavaşlamasıdır. Gün sonunda olan bu şişlikler için akşam konutunuzda dinlenmek ve bazen ayaklarınızın altına koyacağınız ince yastıkla yükseltmeniz şikayetlerinizi eksiltecektir.

Gebelikte Beslenme Teklifleri – 19. Hafta Gebelik

Yeterli ve balanslı beslenen, gıda gruplarından uygun porsiyonlarda harcayan hamilelerde ek vitamin-mineral dayanağına gereksinim yoktur. Hamileliğin ikinci üç aylık yarıyılında gün içerisinde süt ve süt mahsulleri 3-4, et mahsulleri, yumurta kuru baklagiller 2-3, taze sebze ve meyveler 5-8, hububatlar ise 3-7 porsiyon olarak harcanabilir. Bedeller etrafa olup, şahsın yaşına, boyuna, kilosuna ve özel vaziyetine göre farklılık göstermektedir.

Sıradaki Makale :   22. Hafta Gebelik

Vitamin Mineral Takviyeyi Lüzumlu Olan Vaziyetler:

Sigara ve içki içenlerde İlaç kullananlarda Demir beceriksizliği kansızlığı olanlarda Perhizin niteliği düşük olduğu vaziyetlerde Hayvansal yiyecekleri harcamayanlarda Çoklu hamileliklerde

Gebelikte Seyahat – 19. Hafta Gebelik

Gebelikte seyahat tasarılarınızı yaparken özellikle ilk ve son üç aylar dışında olmasına dikkat edin. Seyahate çıkmadan evvel hekiminizle görüşün ve kullanmanız olasılığı içinde olan ilaçları da yanınızda bulundurun. Sıcak mevsimde ise güneşe çıkarken gözetici kremler kullanın ve bol akışkan harcayın. Denize girmenizde mahzur yoktur. Seyahat için uçak veya daha mantıklı mesafelerde kendi vasıtanızı seçim edebilirsiniz.

Gebelikte Yatış Pozisyonları – 19. Hafta Gebelik

Hamilelikte Uyku

Gebelikte ideal yatış pozisyonunu arıyorsanız, yan uyuma diyebiliriz. Yüzüstü veya sırtüstü uyumak gebelikte çok olası olmayabiliyor. Yan uyursanız hem bebeğiniz hem de siz oldukça rahat edeceksiniz.
En ideali ise, sol tarafa uyuyarak, iki bacak arasına yastık konulmasıdır. Böylece fetüsün ve sizin soluk alımlarınız gevşeyecektir.

Gebelikte Baş Dönmesi– 19. Hafta Gebelik

Genellikle kan tazyiki düşüklüğü sebebiyle hamilelikte baş dönmesi yaşanmaktadır. Genellikle 19. haftalarda ortaya çıkar. Hipertansiyon, başka bir deyişle düşük kan tazyikinin 4 sebebi bulunmaktadır:

Süratle ayağa kalkmak Anemi Kan seviyesi ani farklılıkları Gelişen rahmin aort damarına tazyik yapması

Anneye Alışveriş Teklifleri – 19. Hafta Gebelik

Bebeğinizden Anekdot:

Anneciğim, 19. haftamızdan merhaba! Bu hafta da sana hoş haberlerim var! Üçlü testlerimizi yaptırdık bu hafta ve hepsinden geçtik, şimdi kendine tatlı ısmarlayıp bunu kutlayabiliriz. Tabi çok fazla yememek koşuluyla. Kumpaslı yürüyüş ve sıhhatli beslenmeyi aksatmayıp bana iyi baktığın için çok mutluyum. 19. haftamızda en çok benim için en iyisini seçmeni hoşlandım, ya sen en çok neyi hoşlandın anneciğim?

gebelikte-18-hafta

20-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı