Haftalara Göre Gebelik

18. Hafta Gebelik

18. hafta gebelik ile alakalı size şahane bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına sevinçli okumalar diliyoruz.

İçindekiler

Bebekte Görülen Farklılıklar – 18. Hafta HamilelikAnneye Sağlık Teklifleri – 18. Hafta HamilelikErken Doğum Tehlikeyi – 18. Hafta HamilelikHamilelikte İştah Çoğalması – 18. Hafta HamilelikBebeğinizden Anekdot:

Bebekte Görülen Farklılıklar – 18. Hafta Gebelik

18. haftaya girdiğinizde, bebeğinizin 150 gr ve boyu 18 cm ortamındadır. Şahane bir haber değil mi? Nasıl da gelişiyor! Gelelim detaylara…

Bebeğinizin surat detayları oluşmaya devam ediyor ve surat hatları gitgide barizleşiyor. Kaşları da oluşmaya başladı. Suratında ve bedeninde “lanugo” sınan ve ilerleyen zamanlarda dökülecek olan ince tüyler oluşmaya başladı. Bebeğinizin cildi bu evrede, transparan denecek kadar incedir. Dolayısıyla cilt altındaki damarlar görülebilir. Uyku ve kurnazlık yarıyılları başladı. Bu sayede bebeğinizin açıkgöz dönemlerine kıpırtılarını sezebilirsiniz. Bu haftada bebeğiniz seslere karşı duyarlı olmaya başlar. Dışarıdan gelen yüksek ses onu harekete geçirebilir.

Bu yarıyıllarda bebeğinize için anne karnında uysallaştırıcı müzikler dinletebilirsiniz.

Anneye Sağlık Teklifleri – 18. Hafta Gebelik

Rahim büyüklüğü barbarca bir orta boy kavun kadar olmuştur. Dışarıdan karnınız hamile olduğunuzu gösterecek biçimdedir. Hamile elbiseleri seçmeye başlayarak onu rahat ettirecek bel genişliğine ve lastiğine sahip giysiler seçim edebilirsiniz.

Rahminizin gelişmesi ile beraber karın içinde bazı uzuvlar natürel olarak yer değiştirmektedir. Midenin yukarıya itilmesi ve mide ile yemek borusu arasında firarinin olması gebelikte reflü ismi verilen meseleye yol açmaktadır.

Gebelikte reflüye temkin emelli:

Temkin olarak acı ve baharatlı besinlerden uzak kalmalısınız. Gece uyumadan 1-2 saat evvelinden katı yiyecek almayın. Yüksek yastıkları seçim edin.
Şikayetleriniz buna karşın devam ederse mide asitinin tesirini eksilten çiğneme tabletleri veya şuruplar kullanabilirsiniz.

Sıradaki Makale :   9. Hafta Gebelik

Erken Doğum Tehlikeyi – 18. Hafta Gebelik

Erken doğum tehlikeyi olan gebelerde bu haftalarda, rahim kanalının uzunluğunun ölçümü yapılması uygundur. Çoğul hamileliklerde, evvelden erken doğum veya 5-6 aylık kayıplar yaşayan anne adaylarında rahim ağzı yetmezliği çok ehemmiyetlidir. Yapılacak olan ultrasonografi ölçümü ile rahim kanalında kısalma ve açılma saptanmışsa, rahim ağzına yapılacak dikiş olan cerclage ile temkin alınabilir. Şayet kanamanız varsa, bayan doğum hekiminize kesinlikle görünmenizde fayda olacaktır.

Gebelikte İştah Çoğalması – 18. Hafta Gebelik

Hamilelikte Beslenme

Gebeliğinin 18. haftasına girmiş bir anne adayı olarak, eminiz bu haftada “kaç kilo alınır?”  ya da “kaç kiloya kadar her şey basmakalıptır?” suallerinin yanıtlarını merak ediyorsunuzdur. Çünkü bu haftalarda iştahınızda çoğalış ve her şeyi yeme isteği yaşayabilirsiniz. Buna paralel olarak kilo çoğalışınız da öngörülenden fazla olabilir. Bu sebeple

Günde 3 ana öğün, 2 veya 3 ara öğün biçiminde bir beslenme tasarıyı oluşturmalısınız.

Öğle yemeği ve akşam yemeği arasındaki zaman dilimi, iştah hakimiyeti açısından oldukça ehemmiyetli. Bu zaman aralığında, bir yerine iki ara öğün harcayabilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi için ekstra kaloriye gereksiniminiz var ama bunu mübalağa etmemekte fayda var. Aksi takdirde bildiğiniz gibi gebelik kiloları ilerleyen zamanlarda kurtulmayı bir cinsli muvaffak olamadığınız kilolara dönüşebilir.

Bebeğinizden Anekdot:

Anneciğim, 18. haftamdan merhaba! Artık kaşlarım çıktı… Bedenimdeki küçük tüyler ise ben doğunca geçecekmiş. Artık kulaklarım oluştu! Bu sayede dışarıdaki sesleri dinleyebiliyorum. Artık sen de yüksek yastıkla yatsan iyi olur anneciğim, böylece rahat rahat yatabiliriz. 18. Haftamda en çok dışarıdan gelen sesleri dinlemeyi hoşlandım, ya sen en çok neyi beğendin anneciğim?

 

 

gebelikte-17-hafta

19-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı