Haftalara Göre Gebelik

17. Hafta Gebelik

17. hafta gebelik ile alakalı size şahane bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına neşeli okumalar diliyoruz.

İçindekiler

Bebekte Görülen Farklılıklar – 17. Hafta HamilelikAnneye Sağlık Teklifleri – 17. Hafta HamilelikAnneye Beslenme Teklifleri – 17. Hafta HamilelikHamilelikte Miyomlar – 17. Hafta HamilelikHamilelikte Göz Kuruluğu – 17. Hafta HamilelikÖnemli İhtarlar – 17. Hafta HamilelikAnneye Alışveriş Teklifleri – 17. Hafta HamilelikBebeğinizden Anekdot:

Bebekte Görülen Farklılıklar – 17. Hafta Gebelik

Bebeğinizin boyu artık 17 cm etrafında, ultrason ile uzuvları çok daha net görülmeye başladı. Gelelim bu hafta anne karnında neler yapabildiğine ve nasıl gözüktüğüne:

Basın içindeki yapılar, karın içinde diafragma, kalp, böbrekler ve idrar kesesi rahatlıkla izlenebilir gidişata geldi. Kıkırdakları kemiğe dönüşmeye başladı. Göbek kordonu gelişti ve kalınlaştı. Cinsiyet tanısının doğruluğu ise artık % 100‘e yakın! Plasenta ve kordonun içindeki kan akışı da rahatlıkla izlenebiliyor. Bebeğiniz birkaç haftadır iki esas refleks üzerine çalışmakta: Emmek ve yutkunmak.

Anneye Sağlık Teklifleri – 17. Hafta Gebelik

bitki çayı

Üst solunum yolları enfeksiyonları gebelikte daha ağır izleyebilir. Genelde 5-6 günde geçen bu rahatsızlıklar, gebelik yarıyılında akciğer enfeksiyonlarına bile neden olabilir. Şikayetleriniz 4-5 günden uzun sürüyor ve ateşiniz yükseliyorsa, hekiminize bilgi verin.

Zencefilli çaylar, ıhlamur, limon-nane gibi nebat çayları içebilirsiniz fakat adaçayı içmeyin.

Çoğul gebeliklerde korktuğumuz en ehemmiyetli hadiselerden biri, ikinci üç aydaki bebek kayıplarıdır. Rahim ağzı yetmezliği, bu kayıplarda ehemmiyetli bir nedendir. Özellikle çoğul gebeliklerde ultrason ile rahim kanalının uzunluğu ölçülmeli ve rahim ağzı yetmezliği açısından tehlike varlığı değerlendirilmelidir. Erken doğum için tehlike grubundaysanız, bu tetkik ilerleyen haftalarda da gerekebilir.

Anneye Beslenme Teklifleri – 17. Hafta Gebelik

Nebatsal gıdalarla ve tek istikametli beslenen bayanlarda, demir yetersizliği kansızlığına sık tesadüfülmekte ve bu annelerden doğan bebeklerin düşük doğum ağırlıklı ve prematüre olduğu belirtilmektedir. Günlük C vitamini tüketimi de, demirin bedende kullanımında ehemmiyetli bir faktördür. Demirin ehemmiyetli kaynakları; Et ve türevleri, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller ve kuru üzümdür.

Sıradaki Makale :   38. Hafta Gebelik

Günlük alınması gereken demir ihtiyacı 20-27 mg/gün olmalıdır.

 

Gebelikte Miyomlar – 17. Hafta Gebelik

Şayet daha evvelden miyomlarınız varsa, gebelik yarıyılında miyomlarınızın sihrime meyli olabilir. Miyomlar bu yarıyılda kaşIk sızısı ve bel sızısına neden olabilir. Rahim yüzeyine yakın gelişen miyomlar genellikle meselesizdir. Ultrason ile miyomların büyüklüğü ve konumu tespit edilebilir. Bebeğinizin hakimiyetleri yapılırken onların da takibi yapılmalıdır.

Gebelikte Göz Kuruluğu – 17. Hafta Gebelik

Bu haftalarda, göz kuruluğu alana gelmeye başlayabilir. Hekiminizle görüşerek yapay göz yaşı kullanabilirsiniz.

Önemli Uyarılar – 17. Hafta Gebelik

Kaynağını öğrenmediğiniz süt ve süt mahsullerini harcamayın.

Hamilelikte Süt

Süt ve süt mahsulleri ile en sık bulaşan enfeksiyonlar, yiyecek zehirlenmesine neden olan salmonella ve listeriöz ismi verilen mikroplardır. Pastörize edilmemiş ve son kullanım tarihi geçmiş mahsullerde bu mikroplar sıklıkla görülür.  Pastörize günlük süt içebilirsiniz.

 

Hamilelikte Su

Gebelik yarıyılında özellikle yaz aylarında, sıcaklarla beraber akışkan kaybınızın daha da çoğaldığını unutmayın. Bol akışkan harcamaya çaba edin. İçecek ve buzlu çay harcarken günlük kafein limitinizi unutmayın.

 

Şayet bu ilk gebeliğinizse sakın ivedi etmeyin ve kaygılanmayın. Bebeğinizin ilk hareketlerini sezmeniz 20’li haftalara kadar uzayabilir.

Anneye Alışveriş Teklifleri – 17. Hafta Gebelik

Bebeğinizden Anekdot:

Anneciğim, 17. haftamızdan merhaba! Bu hafta çok ehemmiyetli iki ödevim var… Hem yutkunmayı hem de emmeyi biliyorum. Senin de ikimiz için kendine çok dikkat etken gerekiyor. Şayet üşütürsen, zencefilli çaylar, ıhlamur ve limon nane içebilirsin fakat isme çayı sakın içme. 17. haftamızda en çok senin sıhhatli olmandan hoşlandım. Peki ya sen en çok neyi hoşlandın anneciğim?

gebelikte-16-hafta

18-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı