Haftalara Göre Gebelik

16. Hafta Gebelik

16. hafta gebelik ile alakalı size şahane bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına neşeli okumalar diliyoruz.
16. hafta gebelik kaç aylık oluyor? diye merak ediyorsanız, söyleyelim, artık gebeliğin 4. ayındasınız.

İçindekiler

Bebekte Görülen Farklılıklar – 16. Hafta Hamilelik16. Hafta Gebelikte Bebek Kaç Gram Olur?Anneye Sağlık Teklifleri – 16. Hafta HamilelikHamileliğin 16. Haftasında Neler Yenmeli?Anneye Alışveriş Teklifleri – 16. Hafta HamilelikBebeğinizden Anekdot:

Bebekte Görülen Farklılıklar – 16. Hafta Gebelik

16. haftayla beraber, ultrasonla bebeğinizin uzuvları artık çok daha net görülüyor. Başın içindeki yapılar, diyafram, kalp, böbrekler ve idrar kesesi rahatlıkla izlenebiliyor. Başı ve boynu geçmiş aylara göre azıcık daha dik gözüküyor, kolları ve bacaklarının uzaması bütün anlamıyla başlıyor. Tüm eklemlerini hareket ettirmeye başlıyor. Ancak 16. haftada bebeğinizin hareketlerini bütün olarak sezmeyebilirsiniz. Hareketlerin sezilmeye başladığı hafta hamileliğin 18. ve 19. haftasıdır.

16. Hafta Gebelikte Bebek Kaç Gram Olur?

anne karnındaki bebekanne karnındaki bebek

Gebeliğinizin 16. haftasındaysanız, bebeğiniz 10-13 cm arasında boya ve 80-150 gram ağırlığına sahiptir. Yan tarafta 16. hafta gebelikte bebek görüntüsünü görebilirsiniz.

Plasenta ve kordonun içindeki kan akışı rahatlıkla belirli oluyor. Bu haftada özellikle akciğer gelişimi başlıyor. Çevresindeki amniyotik akışkanı hem mideye hem de akciğere almaya başlıyor, böylece bebeğin akciğerlerinin gelişimi süratleniyor. Kafa teninin ve ayak tırnaklarının da oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Cinsiyet tanısı % 100‘e yakın, hatta belki de bebeğinizin cinsiyetini bildiniz dahi!

16. haftada bebeğiniz ışıkları idrak etmeye başlar, karnınıza ışık meblağsanız bunu sezdiğini fark edeceksiniz.

 

Anneye Sağlık Teklifleri – 16. Hafta Gebelik

Bu haftalarda, karnınızın iyice gelişmeye başladığını farkedeceksiniz. Rahminiz neredeyse bir kavun ebadına erişecek. Omurganiz da “S” biçimini almaya başlayacak. Bu yarıyılda bel kısmınızın öne, sırt kısmınızın ise arkaya doğru biçim değiştirmeye başladığını farkedeceksiniz.
İkiz bebek bekliyorsanız, karnınız tekil gebeliklere göre daha büyük olacaktır. Bel sızılarınız da, öbür gebeliklere göre daha erken başlayabilir.
Bacaklarınızdaki şişlikleri önlemek için fırsat buldukça dinlenmeye çalışın.
hamilelik egzersizlerigebelik egzersizleri

Gebelik evveli kumpaslı spor yapıyorsanız, hekiminizin izniyle devam edebilirsiniz. Gebelik sırasında yapabileceğiniz egzersizler daha çok bacak ve bel kaslarınızı çalıştırmaya müteveccih olmalıdır. Gebelik yer egzersizleri, yoga ve yüzme de bu yarıyılda önerdiğimiz egzersizlerdir. Bulantı ve kusmalarınız hala devam ediyorsa, nedeni mide rahatsızlığınız olabilir. Kullandığınız vitamin ve demir dayanakları ile yediğiniz gıdalar da bulantılarınızı çoğaldırabilir. Acı ve baharatlı yemeklerden uzak durmanızda fayda var. Gece yatmakta zorlanıyorsanız, uyurken yüksek yastık kullanmak size gevşetebilir.

Sıradaki Makale :   6. Hafta Gebelik

Gebeliğin 16. Haftasında Neler Yenmeli?

Bu yarıyılda, genellikle ilk 3 aydaki iştahsızlık sona erer ve iştahınızda açılma olur. Süratli kilo almamanız için şekerli ve unlu mamülleri dikkatli harcamalısınız. Kuşluk ara öğününüzde meyve ve süt seçim edebilir. İkindi ara öğününüzde ise 2 ince dilim bütün hububatlı ekmeğin arasına beyaz peynir, bol yeşillik ile hoş bir sandviç yapabilirsiniz. Bu arada, akışkan almayı hiçbir zaman ilgisizlik etmeyin, günde en az 10-12 kadeh su harcamaya çalışın.
Anemi için verilecek demir ilaçları yanında, beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Kırmızı et mahsulleri ile beraber, çekirdekli kuru üzüm ve baklagiller de natürel demir kaynakları arasındadır. Bu yarıyılda, sakatatları çok sık harcamamaya dikkat etmelisiniz, ayda bir kez bir porsiyon yeterlidir.

Anneye Alışveriş Teklifleri – 16. Hafta Gebelik

Bebeğinizden Anekdot:

Anneciğim 16. haftamızdan merhaba! Hepiniz merak ediyorsunuz öğreniyorum ancak ben cinsiyetimi doğunca görmenizi istiyorum. Bu aralar beraber azıcık spor yapsak iyi olacak, hem yürüyüş hem azıcık egzersiz hem de yüzme olabilir mesela… Böylece ben geliştikçe daha rahat hareket edeceğiz. 16. haftamızda bağımızın hiç kopmayacağını sezmeyi çok beğendim. Peki ya sen en çok neyi hoşlandın anneciğim?

gebelikte-15-hafta

17-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı