Aktivite Önerileri

1 Yaş Bebekler için Evde Etkinlik Önerileri

Bebeğinizin hayatının ilk 1 seneyi, akılsal ve fiziksel gelişiminin en süratli olduğu, sosyal marifetler ve farkındalıklar kazanmaya başladığı yarıyıldır. Bu süreç içerisinde onunla müddet geçirmek, etrafını ve kendisini daha iyi tanıyabilmesini sağlamak ve gündüzleri nitelikli zaman geçirmesine destekçi olmak ismine birtakım etkinlik arayışlarında olabilirsiniz. Ancak henüz reyin oynamak için küçüğünüz oldukça miniktir. Bu sebeple usunuza ebeveynlerin en çok merak ettiği mevzuların başında olan 1 yaş bebek etkinliği olarak neler yapabileceğiniz suali sıklıkla kazanç.

Peki 1 yaşındaki çocuğunuzla konutta uygulayabileceğiniz, onunla hem cümbüşlü müddet geçirmenize destekçi olacak hem de gelişimi üzerinde verimli olabilecek aktiflikler nelerdir, beraber araştıralım.

1 Yaş Bebeklerde Gelişim

Yavrunuza en uygun faallik tekliflerini bilmeden evvel onun bu yarıyılda neler yapabileceğini öğrenmeniz, sizin de muhtelif fikirler üretmeniz hususunda faydalı olabilir. Şayet 1 yaşındaki bir bebeğin hünerlerini, fiziksel yeterliliklerini ve bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabileceğiniz usulleri öğrenirseniz, etkinlik seçimlerinizde çok daha zaferli olabilirsiniz.

Bebeğiniz bu yarıyılda neler yapabilir?

Neden- netice ilişkisi kurabilir. ‘Getir!’, ‘Gel!’, ‘Al!’ gibi tek sözcükten oluşan komutları yerine getirebilir. Bir eşyadan takviye alarak adım atabilir, yürümeye çalışabilir. Duyma ve değme duyusunu etkin olarak kullanabilir. Tek heceli sesler çıkarabilir. Sık sık tekerrür edilen sözcükleri söylemeye çalışabilir. Bir objeyi bir kaba koyabilir. Karalama yapabilir. El ve parmaklarını kullanabilir. Sesleri ve hareketleri taklit edebilir.

Siz de bu güzergahta konutta ona yeni oyunlar üretebilirsiniz.

1 Yaşında Bebek ile Konutta Yapılabilecek Kolay Aktiflikler

evde-yapilabilecek-basit-aktiviteler

Bebeklerin yeniliklere olan merakı oldukça fazladır. Muhtelif oyunlar ile onu hem oyalayabilmeniz hem de her gün değişik bir şey keşfetmesine destekçi olabilmeniz olası olur.

O hâlde 1 yaş için etkinlik teklifleri nelermiş, bir göz atalım.

1. Yastık- Minder Çadırı

Sıradaki Makale :   Puzzle ve Blok Oyunlarının Bebeklerde Zihinsel, Fiziksel ve Duygusal Gelişime Etkisi

Oturma odanızda rahatlıkla uygulayabileceğiniz en basit etkinliklerden biri çadır kurmaktır.

Konuttaki yastık ve minderleri kullanarak bir çadır yapmayı deneyin. Geniş ve yumuşak olanları alta daha ince minderleri de üzerine çatı olarak kullanın. Küçüğünüzün rahatça girip çıkabileceği ebatta olmasına itina gösterirseniz basitçe yıkılmayacak ve en azından yarım saat oyalanabilmesini sağlayacak bir çadır kurmuş olacaksınız. Bebeğinizle bu çadırın içinden geçmeye, saklanmaya veya oturmaya çalışın. Bu yeni alan onun oldukça alakasını sürükleyecek ve eğlendirecektir.

Özellikle yeni yürümeye başlayan veya emekleyen bebekler için adale ve eklemleri geliştirici bir etkinliktir.

2. Renkli Şişeler

Renkli ve sesli her nesne bebeklerin aşırısıyla ilgisine sürükler. Bu sebeple 1 yaş veya altı çocuklar için konutta yapılabilecek pratik aktifliklerden biri renkli şişelerdir.

Muhtelif boyutlarda pet şişeler toplayın. Pet şişelerin üzerindeki yaftaları söküp arının. Her birinin içini değişik renkte mahsullerle doldurun. Misalin, her mutfakta basitlikle bulabileceğiniz bulgur, nohut, pirinç, kırmızı ve yeşil mercimek, fasulye gibi malzemeler ile şişeleri yarısına kadar doldurun. İster bu biçimde isterseniz üzerlerine su ilave edip kapaklarını sıkı sıkıya kapatın. Yere bir örtü serin ve pet şişeleri bebeğinizin karşısına dizin. Sırayla her şişeyi alıp sallayarak tahlilini sağlayın.

Bebeğiniz, her birinin görüntüsünü incelerken çıkarttığı değişik sesleri de takip edecektir. Yakalayıp sallayarak motor hünerlerini çıkarttığı sesler ile de duyma duyusunu geliştirebilmeniz olası olacak.

3. Hayvan Sesi Taklidi

Bu yarıyıl bebeklerin taklitçi istikametlerinin ön tasarıda olduğu bir yarıyıldır. Bu gidişatı aktifliklerinizde kullanabilirsiniz.

Bebek gelişim kitaplarından bulabileceğiniz hayvan fotoğraflarını veya minyatür hayvan figürlerini kullanabilirsiniz. Bebeğinize bir hayvan gösterin ve ardından bu hayvanın sesini çıkarmaya çalışın. Sizin arkanızdan yavrunuzun da aynı sesi taklit etmesi için teşvik edin. Hatta adını da yineleyin ki hayvanların adlarına bilindik olsun.

Sıradaki Makale :   Oyunlar çocuklara özgüven kazandırıyor

Dinleme ve konuşma hünerlerini harekete geçirecek olan bu etkinlik ile küçüğünüz yeni kelimeler bilecek, taklit marifetini kullanarak konuşma maharetini ilerletecektir.

 

4. İç İçe Geçmeli Kaplar

Büyük- minik kavramını öğretebilmek için konutta sınanabilecek zaferli etkinliklerden biri de iç içe geçmeli kaplar oyunudur.

Mutfaktan iç içe girebilecek değişik boyutlarda tabaklar seçin. Bu tabaklar olası olduğu kadar minik ve bebeğinizin kaldırabileceği ağırlıkta olsun. Şayet buna uygun tabaklarınız yoksa iç içe geçmeli plastik oyuncaklardan da yararlanabilirsiniz. Tabakları küçüğünüzün önüne koyun ve nasıl iç içe koyacağını gösterin. Sizinle beraber hangi tabağın hangisinin içine konabileceğini keşfetmesini sağlayın.

5. Balık Tutmaca

Çocukların en çok eğlendiği etkinlikler hep su ile alakalı olanlardır. Suyun çıkardığı ses ve his onların çok güzeline gider.

Geniş bir kova, leğen veya sepet alın. İçini su le doldurun. Su bebeğinizin oturduğu yerden rahatlıkla erişebileceği bir seviyede olsun. Suyun içine batmayacak nesneler veya hafif pinpon topları vazgeçin. Bebeğinizin eline oyuncak bir kürek veya bir kap verin. Bu kürekle sudaki cisimleri teker teker toplamasını ve boş bir sepete aktarmasını sağlayın.

El, kol ve kavrama hünerlerini geliştirecek olan bu faallik ile aynı zamanda el- göz koordinasyonu sağlamada da bebeğiniz yol kat edecektir.

6. Renkli Tablo

Bu faallik için gereksiniminiz olan malzemeler; geniş bir fotoğraf kağıdı, guaj veya akrilik boya eşi değişik renklerde tüp boyalar ve streç film.

Fotoğraf kağıdını alın. Kağıdın üzerine değişik yerlere muhtelif renklerde boyalar sıkın ve kağıdın üstünü boyaları dağıtmamaya çalışarak usulca streç film ile örtün. Streç filmi kağıdın arda kadar iyice sarın ve hiçbir kenardan boya çıkmamasını sağlayın. Hazırladığınız bu kağıdı bebeğinizin önüne koyun ve el ve parmaklarını kullanarak bu boyaları dağıtmasını söyleyin veya gösterin. Küçüğünüz bu etkinlik ile el adalelerini kullanmayı ve bir şeyi muvaffak olma hissini bilecektir. Fakat her olasılığa karşı yavrunuzun üzerine gözetici bir elbise giydirmeyi ve oturduğu yere bir örtü sermeyi unutmayın. Dilerseniz kağıdınız kuruduğunda bebeğinizin ilk yapıtı olarak çerçeveletebilirsiniz.

Sıradaki Makale :   Ev İçi 20 Oyun Önerisi!

7. Oyuncak Kurtarmaca
oyuncak-kurtarmaca

Bir bebeğe “Aa! Bu neredeymiş?” demek, en kilit tümce olsa gerek. Bir nesneyi bulmaya çalışmak, bebeklerin en sevinçli oyunları arasındadır.

Bebeğinize bir nesneyi ve oyuncağı gösterin. Bu nesnenin ismini de söyleyin. Sonra onu yakın etrafınızda bir yere gizleyin ve nesnenin nerede olduğunu mesele. Bulup getirmesini isteyin. Neden- netice ilişkisi kurabilmesinde tesirli olan bu etkinliği gün içerisinde ara ara rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Küçük yavrunuzla yapacağınız her farklı aktifliğin onun gelişimi üzerinde şüphesiz pozitif bir tesiri olacaktır. Her gün değişik bir duyusunu veya kabiliyetini esas alan 1 yaş bebek etkinliği yaparak onun bu gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Konutta Bebek Oyunları Mevzulu yazımızı okumak için alttaki irtibata tıklayın!
Konutta Bebek Oyunları https://www.bebek.com/konutta-bebek-oyunlari/

12 Aylık Bebek Gelişimi Mevzulu yazımızı okumak için alttaki irtibata tıklayın!
12 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebek.com/12-aylik-bebek-gelisimi/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı